Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija trešdien atbalstīja priekšlikumu Enerģētikas likumā noteikt normu, ka Latvijas sistēmas operatoram ir pienākums nodrošināt nepieciešamo infrastruktūru atomelektrostacijas (AES) būvniecībai Latvijas teritorijā.
Tāpat tika atbalstīta norma sistēmas operatoram uzdot nodrošināt nepieciešamo infrastruktūru AES ieslēgšanai sistēmas operatora tīklam.
Komisijas sēdē deputāts Kārlis Šadurskis (JV) pauda idejai atbalstu un aicināja Latviju beidzot sākt darbu pie AES izbūves, ņemot vērā, ka atomenerģija, ja tā tiek izmantota pareizi un tiek novērsti drošības riski, ir zaļa.
Deputāts atzīmēja, ka saistībā ar AES dažkārt lēmumi tiek pieņemti ļoti histēriski, piemēram, Vācija, pēc Fukušimas stacijas avārijas Japānā, savulaik palielināja atkarību no Krievijas dabasgāzes.
Arī deputāts Krišjānis Feldmans (K) atbalstīja šo priekšlikumu, paužot, ka būtu interesanti dzirdēt speciālistu viedokli par šo jautājumu, uzreiz saprotot to, kur, cik ilgā laikā un par kādām izmaksām Latvija AES varētu izbūvēt.
Vienlaikus viņš minēja, ka ir nepieciešams sākt darbu arī ar sabiedrību, lai izskaidrotu cilvēkiem, ka pašlaik tiek runāts par jaunas tehnoloģijas AES, nevis tāda veida kodolreaktoriem, kādi savulaik bija PSRS.
Priekšlikumu iesniegušais Saeimas deputāts Ralfts Nemiro atzīmēja, ka, viņaprāt, komisijas pilnvarās ir pieņemt politiskus virzienus, un atbalstot šādu priekšlikumu, tas tiek darīts.
Tāpat komisijas pārstāvji atbalstīja deputāta Māra Možvillo (PCL) priekšlikumu, kurā Ministru kabinetam tiktu uzdots izvērtēt regulējuma atbilstību AES darbībai Latvijā un līdz 2022.gada 30.septembrim iesniegt Saeimai ziņojumu par AES būvniecības lietderīgumu Latvijā. Veicot izvērtējumu, valdībai būs jāņem vērā ģeopolitiskā situācija, kā arī energoresursu izmaksas un pieejamība.
Teksts: LETA
Foto: pixabay.com
Reklāma