Elektroenerģija, kas saražota ar saules paneļiem, ir zaļa un dabai draudzīga. Arvien vairāk privātmāju īpašnieku, palielinoties energoresursu cenām, apsver iespēju daļu elektroenerģijas patēriņa kompensēt ar saules saražoto un, ja apstākļi būs labvēlīgi, ne tikai ietaupīt, bet arī nopelnīt.
Ņemot vērā ievērojamās investīcijas, visbūtiskākie jautājumi ir par finansiālajiem ieguvumiem un ieguldījuma atmaksāšanos.
Kādi aspekti jāņem vērā, izvērtējot saules paneļu efektivitāti?
- Klimatiskās izmaiņas
Mēs esam liecinieki straujām klimatiskām pārmaiņām. Mūsu klimatiskajā zonā, citu izmaiņu starpā, novērota saulaino dienu skaita palielināšanās. Saulaino dienu skaits pieaudzis pat par 4-5 dienām mēnesī – Latvijā saulainu dienu šobrīd ir tik pat daudz, cik, piemēram, Vācijā, kur saules paneļi ir ļoti populārs risinājums.
Varam droši rēķināties ar 850 – 1200 stundām gadā, kad saules paneļi strādās ar pilnu jaudu. Jāpiebilst arī, ka saules paneļu efektīvai darbībai nav obligāti vajadzīgi tieši saules stari – pietiek arī ar dienas gaismu.
Vasarā saules paneļi saražo vairāk nekā 80% no mājokļa kopējā elektroenerģijas apjoma, savukārt rudens un ziemas mēnešos 10-20%. Gada griezumā ietaupījums var sasniegt 50% no mājsaimniecības patēriņa.
- Finansiālie stimuli un atbalsti
ES ambiciozie vides un klimata mērķi noteikti varētu veicināt zaļās enerģijas ieviešanas atbalsta pasākumus mājsaimniecībām arī pie mums. Līdz šim, pretēji daudzām Eiropas valstīm, Latvijai nav bijusi izstrādāta atbalsta programma saules paneļu plašākai ieviešanai, ar valsts atbalsta programmām stimulējot pāreju uz zaļās enerģijas izmantošanu.
Ja mājsaimniecības vidējais elektrības patēriņš mēnesī ir 550 KWh, tad prognozētās saules paneļu iegādes un uzstādīšanas izmaksas ir apmēram 7000 EUR. Papildus jārēķinās ar nepieciešamo atļauju un tehnisko noteikumu saņemšanu, ja vien tie nav iekļauti kopējā uzstādīšanas tāmē.
Ņemot vērā pašreizējos elektroenerģijas tarifus mājsaimniecībām, tiek prognozēts, ka investīcijas atmaksāsies apmēram 10 gadu laikā. Ar valsts subsīdijām, kas pēc prognozēm varētu segt līdz pat 50% no paneļu iegādes cenas, šis periods varētu samazināties uz pusi.
- Atmaksājas tikai tā saražotā enerģija, ko paši patērējam
Saules paneļus privātmājās izdevīgi uzstādīt, ja iespējama tūlītēja saražotās enerģijas izmantošana. Siltumsūknis, kondicionieris, jaudīgi datori mājas birojā, maizes cepamā krāsns darbināšana, ja nodarbojamies ar mājražošanu, ūdens sildīšana baseinam, elektromobiļa uzlāde, u.c. elektroenerģiju patērējošas nodarbes, kas notiek diennakts gaišajā laikā, kad saules paneļi ražo enerģiju.
Ja mājsaimniecības locekļi pa dienu atrodas ārpus mājas, tad saules paneļu uzstādīšana neatmaksājas. Tāpēc pirms saules paneļu uzstādīšanas rūpīgi jāizvērtē dažādi aspekti un jāveic aprēķini, lai nav tā, ka uzstādītā sistēma ir dārgāka nekā mājsaimniecība spēj patērēt, un lai saražotā elektrība nav lieki jāatdod tīklā.
Protams, ja elektrības patēriņš dienas laikā ir neliels, var izmantot Latvijā ieviesto NETO uzskaiti. Tās ietvaros saražoto elektrību, kas nav izlietota pašpatēriņam, var atdot kopējā elektroenerģijas sistēmā un brīžos, kad saules paneļi saražojuši mazāk elektrības, to atkal ņemt no tīkla.
Tomēr būtiski atcerēties, ka atmaksāsies tikai tā saražotā enerģija, kuru paši patērējam. Ja pašpatēriņš ir mazs un saules paneļu saražoto enerģiju nodod tīklā, to atmaksāšanās laiks ir aptuveni 25 gadi.
Elektrību, kuru neizmanto pašpatēriņam, iespējams pārdot par dienas biržas cenām, savukārt brīžos, kad vajag vairāk elektrības, to var iegādāties pēc tā brīža biržas cenas, mēneša beigās saņemot rēķinu par atlikušo starpību.
Lai arī sistēma darbojas pēc līdzīga principa kā citās valstīs, Latvijā tā zaļās enerģijas ražotājiem nav draudzīga noteikto izmaksu dēļ. Ja dienā saražoto elektroenerģiju mājsaimniecība pārdod biržā par pieciem centiem par kilovatstundu, tad vakarā šie paši kilovati mājsaimniecībai tiks pārdoti jau ar OIK, „Sadales tīklu” pakalpojumu un pieslēguma maksas uzcenojumu.
- Novietojums
Saules paneļus var likt uz jumta vai uz zemes. Būtiski – panelis jānovieto pareizā leņķī, lai saules stari kristu pēc iespējas perpendikulāri fotoelementam, tādā veidā nodrošinot maksimālu paneļa efektivitāti.
Ja plānots īstenot šo projektu, taču pietrūkst finansējuma saules paneļu iegādei un uzstādīšanai, var noderēt, piemēram, patēriņa kredīts no 20 gadu vecuma. Pirms tā noformēšanas svarīgi izvērtēt savu maksātspēju!