Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt
casibom giriş casibom bahsegel jojobet

Siltumsūkņi – vislabākais variants mājokļa apsildei?

Foto: pexels.com

Ja meklējat ekonomiskus un ilgtspējīgus risinājumus mājokļa apsildei, jūsu uzmanības lokā noteikti nonākusi informācija par siltumsūkņiem. Internetā par to var atrast milzumu avotu, kuru saturs bieži vien ir ne tikai pārāk plašs, bet arī ļoti pretrunīgs. Šaubāties, vai siltumsūkņi tiešām ir jums vislabāk piemērots variants? Un, ja atbilde ir pozitīva, kurš siltumsūknis ir jāizvēlas? Kuri ir labāki – siltumsūkņi gaiss-ūdens vai gaiss-gaiss? Ar ko tie atšķiras? Atbildes uz visiem svarīgiem jautājumiem vienā vietā!

Siltumsūkņi un to līdzības

Lai gan abām ietaisēm (siltumsūkņiem gaiss-ūdens un gaiss-gaiss) ir vairākas tehniskas atšķirības, tām ir kopīgs ilgtspējīgāks enerģijas ražošanas princips. Siltumsūkņiem nav nepieciešams cietais vai šķidrais kurināmais. Tie izmanto dabisku enerģijas avotu – āra gaisu, tādējādi krasi samazinot izplūdes gāzu emisijas un ilgtermiņa perspektīvā arī jūsu rēķinus.

Abi siltumsūkņi sākumā darbojas ļoti līdzīgi: ietaisēm ir ārējie bloki, caur kuriem tās ņem siltumenerģiju no āra gaisa, kas caur aukstumnesēju nonāk kompresorā, kur tiek saspiesta karstā gāzē. Līdz šim brīdim siltumsūkņi gaiss-ūdens un gaiss-gaiss darbojas identiski. Tomēr tas, kā šis process norit turpmāk, ir galvenā atšķirība starp šīm ietaisēm.

Siltumsūkņi gaiss-ūdens un gaiss-gaiss: galvenās atšķirības

Kā darbojas siltumsūkņi gaiss-gaiss?

No kompresora karstā gāze nonāk iekšējā blokā, caur kuru silto gaisu izplata ventilators. Šī ierīce ir līdzīga gaisa kondicionētājam, kas vienkārši pūš gaisu, tikai šajā gadījumā – nevis atdzesētu, bet sasildītu – tā regulējot temperatūru telpā. Tāpat kā gaisa kondicionētājs, arī siltumsūkņi gaiss-gaiss vislabāk darbojas atklātā telpā, kur siltumu var vienmērīgi sadalīt.

Ja jums ir daudz dažādu atsevišķu telpu (istabu), ar vienu ietaisi, visticamāk, nepietiks, lai apsildītu visas tās. Šādos gadījumos siltumsūkņi gaiss-gaiss ir piemērotāki kā papildu instruments, lai optimizētu galvenos apkures risinājumus. Taču, uzstādot iekštelpu blokus katrā no telpām, gaiss-gaiss labi kalpos arī kā galvenais un vienīgais apkures veids. Liela A2A (angļu: air to air) siltumsūkņu priekšrocība ir tā, ka tie ļauj ļoti viegli atvēsināt telpas vasarā (tikpat efektīvi kā gaisa kondicionēšanas sistēma).

Kā darbojas siltumsūkņi gaiss-ūdens?

Šajā gadījumā karstā gāze no kompresora nonāk boilerā, lai uzsildītu ūdeni. Tas ne tikai nodrošina telpu apsildi, izmantojot radiatorus un grīdas apsildi, bet arī nodrošina karsto ūdeni mājsaimniecībai. A2W (angļu: air to water) siltumsūkņi vienmērīgi sadala siltumu jebkurā telpā neatkarīgi no atsevišķu istabu skaita.

Siltumsūkņi gaiss-ūdens galvenokārt tiek izmantoti tikai apsildes vajadzībām. Tomēr jaunākajiem siltumsūkņu modeļiem ir arī dzesēšanas funkcija, taču, iespējams, vēl ne visi īpašnieki to zina un izmanto. Ja aukstajā sezonā siltumsūkņi gaiss-ūdens piegādā siltu ūdeni uz grīdā esošajām caurulēm vai radiatoriem, lai sasildītu telpu, tad vasarā tie dara pretējo – piegādā vēsu ūdeni, lai tos atdzesētu un neļautu telpai sasilt. Tas ir pasīvāks dzesēšanas veids salīdzinājumā ar sistēmām gaiss-gaiss, taču sistēmai gaiss-ūdens ir milzīga priekšrocība, ka tā ne tikai silda (vai atdzesē) telpu, bet arī sagatavo karsto ūdeni mājsaimniecībai (ko sistēma gaiss-gaiss nedara), turklāt telpā nav ventilatora, kas pūš siltumu (vai vēsumu), un tas nozīmē, ka nav trokšņa, ko rada sistēmas gaiss-gaiss.

Bet kā ir ar…

Cenu: šajā kategorijā neapšaubāmi uzvar sistēma gaiss-gaiss. Kopējais aprīkojuma un uzstādīšanas komplekts ir gandrīz divreiz lētāks nekā sistēmām gaiss-ūdens. Turklāt tās labi iekļaujas esošajā telpu apsildes infrastruktūrā, vienkārši uzstādot blakus tai kā papildu aprīkojumu, un tās var darboties pārejas sezonā, kad centrālā apkures sistēma jau ir izslēgta (pavasarī) vai vēl nav ieslēgta (rudenī). Savukārt sistēma gaiss-ūdens ir dārgāka un dažkārt var prasīt radiatoru un cauruļvadu atjaunošanu, ja tiek modernizēta veca māja, nomainot novecojušu cietā vai šķidrā kurināmā katlu vai arī gāzes katlu; apsildāmo grīdu ierīkošana jaunās mājās arī nav lēta (bet nodrošina ekonomisku apsildi, estētiku un augstu komforta līmeni iedzīvotājiem).

Ekonomiskumu: eksperti ir uzsvēruši, ka salīdzinājumā ar tradicionālajām apkures metodēm siltumsūkņi gaiss-ūdens un gaiss-gaiss būtiski maina patēriņa paradumus.

– Līdz pat 80% mazāks enerģijas patēriņš.

– Līdz 90 % oglekļa dioksīda emisiju samazinājums.

– Līdz 40 % zemāki komunālo pakalpojumu rēķini.

Ražīgumu: abas ietaises siltuma ražošanai izmanto elektroenerģiju, taču tās patēriņš ir daudz zemāks, salīdzinot ar izlaidi. Lai gan siltumsūkņiem gaiss-gaiss ir augstāka efektivitāte, nevajadzētu aizmirst, ka tie nevar sagatavot karsto ūdeni mājsaimniecībai. Svarīgi pieminēt, ka iekārtas galīgais ražīgums ir atkarīgs no individuālās situācijas (mājas hermētiskuma, uzstādījumiem, lietošanas paradumiem u. c.).

Tātad… kurš ir jāizvēlas?

Siltumsūkņi gaiss-gaiss ir ideāli piemēroti māju, piebūvju, nelielu mājiņu, dzīvokļu vai atsevišķu telpu apsildei. Tie var kalpot arī kā papildu palīglīdzeklis, ja ar tradicionālajām apkures metodēm nepietiek vai ja ir nepieciešams samazināt to izmantošanu.

Savukārt siltumsūkņi gaiss-ūdens prasa lielākus sākotnējos ieguldījumus, taču tie pilnībā nodrošinās siltumu un – kas ir svarīgi – karsto ūdeni jebkura izmēra telpās. Tie atmaksāsies 15 līdz 20 ekspluatācijas gadu laikā un ievērojami samazinās rēķinus un oglekļa emisijas.

Gan siltumsūkņi gaiss-ūdens, gan gaiss-gaiss ir lieliski veidi, kā nodrošināt mājokli ar videi draudzīgāku enerģiju un ietaupīt naudu. Tomēr pirms lēmuma pieņemšanas ir vērts ņemt vērā konkrēto telpu specifiku un vajadzības un konsultēties ar speciālistiem.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.