Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt
casibom giriş casibom bahsegel jojobet

Sociālās uzņēmējdarbības konkursā uzvar Branku Jauniešu centrs “Tuvu”

Sociālās uzņēmējdarbības prezentāciju jeb piču konkursa “Tam labam būs augt 2022” finālā uzvarēja un katrs 2000 eiro naudas balvu no Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācijas (LSUA) un “Luminor” bankas sava biznesa izaugsmei saņēma Siguldas novada biedrības “Gaismas laiva” projekts “Radīts kustībai” un Jelgavas novada Branku Jauniešu centrs “Tuvu” ar ieceri Ozolniekos izveidot “Coffee Shop” – konteinera tipa kafejnīcu, kur jauniešiem būs iespēja iegūt pirmo oficiālo darba pieredzi, atvieglojot viņu iekļūšanu darba tirgū.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kafejnīcas biznesā nopelnītos līdzekļus paredzēts ieguldīt, lai palīdzētu attīstīt jauniešu iniciatīvas Jelgavas apkārtnē. Konkursā iegūtais finansējums tiks izmantots dažādu iekārtu – kafijas automāta, vitrīnas vai konvekcijas krāsns – iegādei, informē LSUA.

Branku Jauniešu centrs “Tuvu”ar ieceri Ozolniekos izveidot “Coffee Shop” – konteinera tipa kafejnīcu uzvaru guva konkursa tiešraides skatītāju balsojumā.

Branku Jauniešu centra ideju prezentēja Beatrise Līva Bebriša, kura gadu vada šo Jauniešu centru. Kā “Ziņām” stāsta Beatrise, ideja par kafejnīcu radās kopā ar Jelgavas novada Izglītības pārvaldes jaunatnes lietu speciālistu Valteru Siksnu, kad Valters jautājis, ko vajadzētu jauniešiem. Nospriests, ka būtu labi, ja jaunieši varētu kaut ko realizēt no A līdz Z. Tā taps konteinera tipa kafejnīca, un jaunieši piedalīsies būvniecībā, biznesa plāna izstrādē, dizaina veidošanā u.c. darbos. Kafejnīcā strādās jaunieši, kuriem ir nepieciešamas zināšanas un prasmes, lai varētu startēt darba tirgū, tie, kas pašlaik nekur nestrādā un nemācās.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tas nebūs bizness, bet sociālā uzņēmējdarbība, jo no gūtās peļņas tiks atbalstītas jauniešu iniciatīvas, skaidro Beatrise Līva Bebriša. Viņa piebilst, ka kafejnīcas konteiners jau tiek būvēts uzņēmuma “Uppe” teritorijā. Kafejnīcas konteineru plānots novietot pie Ozolnieku Tautas nama, un to paredzēts atvērt nākamā gada vasarā.

Par sevi Beatrise stāsta, ka studē uzņēmējdarbību un vadīšanu Rīgas Tehniskajā universitātē, viņas hobijs ir grafiskais dizains. Beatrises vadītais Branku Jauniešu centrs “Tuvu” nodarbojas ar pasākumu, aktivitāšu un mācību organizēšanu. Jaunieši paši organizē filmu un spēļu vakarus, nakts un neformālās izglītības pasākumus. Centrā darbojas ap 20- 30 jauniešu no Brankām, Ozolniekiem un Jelgavas.

Biedrības “Tuvu” valdes locekle Zane Rautmane piebilst, ka biedrība Jauniešu centru atbalsta kā vien var un cik tai atļauj resursi. Jaunieši centrā pulcējas ceturtdienās, kopā strādā, ēd un atpūšas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Savukārt projekts “Radīts kustībai” tika atzīts par konkursa uzvarētāju žūrijas vērtējumā. Tas piedāvā funkcionālos apģērbus un aksesuārus bērniem ar kustību traucējumiem. Šādi iecerēts veicināt šīs sociālās grupas iespējas līdzdalībai aktīvās atpūtas notikumos un mobilitāti, kā arī atvieglot iekļaušanās procesus sabiedrībā, nodrošinot funkcionālitāti, drošību, praktiskumu un termoregulāciju dažādos laika apstākļos. Par konkursā iegūto finansējumu tiks izstrādāti kāju sildītāju un rokas uzroču prototipi bērniem ar kustību traucējumiem, kuri pārvietojas riteņkrēslos. Pēc prototipu testēšanas rezultātiem un mērķauditorijas ieteikumiem produkti tiks pilnveidoti apjomīgākai ražošanai un eksportam uz Skandināvijas valstīm.

Konkursa “Tam labam būs augt” finālā savas sociālās uzņēmējdarbības idejas prezentēja 10 esošie un topošie sociālie uzņēmēji no dažādām Latvijas vietām. Par savu darbu un iecerēm stāstīja arī “Engineering for Children” – bērnu izglītošana par pārtikas produktu ražošanu un to uzturvērtību; “Faveo” – atbalsts cilvēkiem ar invaliditāti un viņu ģimenēm; “Mobilais pīļu ganāmpulks” no Siguldas novada – mobilais pīļu ganāmpulks kailgliemežu apkarošanai; “Kaņepes Kultūras centrs” – izglītojošas aktivitātes seksuālās vardarbības un seksisma mazināšanai sabiedrībā; “Time TR LV” – bijušo ieslodzīto nodarbināšana un lietotas sadzīves tehnikas restaurācija; “Difftravel” – tūrisms cilvēkiem ar dažāda veida invaliditāti; “ĒT Resursu centrs” – psihiskās veselības pakalpojumi un speciālistu palīdzība personām, kuras cieš no ēšanas traucējumiem; “Neredzamā pasaule” no Mārupes novada – muzejs tumsā, kur ekskursijas vada neredzīgi gidi.

Konkursa “Tam labam būs augt 2022” uzvarētāji

“Šogad konkursā pieteicās gan jau esoši sociālie uzņēmēji, gan vairāki ideju autori, pārstāvot ļoti dažādas uzņēmējdarbības jomas – darba integrāciju, izglītību, vides aizsardzību un pat ražošanu un tūrisma pakalpojumus. Tas apliecina, ka, neskatoties uz ekonomiski sarežģīto laiku, Latvijā ir daudz uzņēmīgu un pašaizliedzīgu cilvēku, kuri par savas uzņēmējdarbības primāro mērķi ir izvirzījuši kopīgā sabiedrības labuma radīšanu,” uzsver Regita Zeiļa, Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācijas vadītāja.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kopumā konkursā tika saņemti 50 sociālās uzņēmējdarbības ideju un projektu pieteikumi no visas Latvijas. Otrajai kārtai tālāk tika izvirzītas 25 spēcīgākās idejas un projekti, kuru autori piedalījās prezentācijas prasmju apmācībās, pēc kurām eksperti noteica 10 konkursa finālistus.

Konkursu “Tam labam būs augt” jau trešo gadu organizē LSUA sadarbībā ar “Luminor” banku. Tā mērķis ir veicināt jau esošu sociālo uzņēmumu un jaunu sociālās uzņēmējdarbības ideju attīstību, kā arī pastāstīt par šīm idejām visai Latvijai. Pasākuma norisi atbalsta Attīstības finanšu institūcija “Altum”,līdzfinansējot tā norisi no Eiropas Savienības fondu resursiem, “Rimi” un augstskola RISEBA.

Teksts: Andra Ozola

Foto: no Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācijas “Facebook” profila

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.