Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt
casibom giriş casibom bahsegel jojobet

Svarīgākās minerālvielas un vitamīni mājdzīvniekiem: vai un kad nepieciešami?

Foto: freepik.com/Freepik

Mājdzīvnieku veselība un labsajūta ir atkarīga no daudziem faktoriem, taču viens no galvenajiem ir veselīgs, pilnvērtīgs un mājdzīvnieka veselībai pielāgots uzturs. Kvalitatīva profesionālā barība satur visas mājdzīvniekam nepieciešamās uzturvielas, tomēr dažkārt mīluļa uzturu var būt nepieciešams papildināt ar mājdzīvniekiem paredzētajiem vitamīniem un barības piedevām.

Tomēr, kā norāda Dino Zoo veterinārās klīnikas vadītāja Kristīne Dumpe-Siļķe – sava mājdzīvnieka uzturu papildinot ar minerālvielām un vitamīniem bez iemesla un iepriekšējas konsultācijas ar veterinārārstu, saimnieks mīluļa veselībai, pats negribot, var radīt vairāk ļaunuma, nekā labuma. Tāpēc šajā rakstā par to, kādas ir galvenās uztura bagātinātāju grupas mājdzīvniekiem, un kādos gadījumos vitamīni mājdzīvniekiem patiešām ir nepieciešami!

Kaķu vitamīni: viss, kas jāzina saimniekiem

Foto: freepik.com/Freepik

Ja saimnieks savu mīluli baro ar profesionālu, labas kvalitātes kaķu barību, tad veselam kaķim, bez hroniskām kaitēm vai īpašiem veselības stāvokļiem, papildu barības piedevas uzņemt nav nepieciešams, jo dzīvnieks visas organismam vajadzīgās uzturvielas uzņem ar uzturu. Barības piedevas un vitamīni kaķiem tiek nozīmēti tad, ja dzīvniekam ir veselības problēmas un to rezultātā pilnvērtīga uzturvielu uzsūkšanās ir traucēta.

Piemēram, ja kaķim ir problēmas ar zarnu traktu, tā rezultātā nenotiek pilnvērtīga B grupas vitamīnu uzsūkšanās. Šajā gadījumā B grupas vitamīnu deficītu ārstē, trūkstošos vitamīnus dzīvniekam ievadot injekciju veidā. Tāpat vitamīni un minerālvielas var tikt nozīmētas grūsnām kaķenēm vai kaķēniem straujas augšanas periodā, it sevišķi kaķēniem līdz 1 gada vecumam.

Tomēr saimniekiem jāatceras, ka barības piedevas un vitamīnus mājdzīvniekiem vienmēr nozīmē veterinārārsts. Taču zoo veikalos pieejami arī dabiski preparāti, kurus saimnieks, pēc vajadzības, droši var iegādāties savam mīlulim. Piemēram, kaķu zāle bagātīgi satur vitamīnus un palīdz kaķa gremošanas traktu atbrīvot no norītā apmatojuma, kas dabīgā ceļā netiek izvadī­ts no gremošanas trakta, tādejādi uzlabojot kaķa gremošanas sistēmas darbību.

Savukārt kaķumētra ir pilnīgi nekaitīga dzīvnieka veselībai un noder, lai pieradinātu kaķi asināt nagus tam paredzētajā vietā, palīdzētu piesaistīt kaķa uzmanību jaunai rotaļlietai vai guļvietai, kā arī, lai mazinātu kaķa satraukumu sakarā ar dzīvesvietas maiņu, jaunu mājdzīvnieku ienākšanu ģimenē u. c.

Galvenās uztura bagātinātāju grupas kaķiem

  • Vitamīni: zoo veikalos un aptiekās pieejams plašs multivitamīnu klāsts kaķiem, taču jāatceras, ka lielākā daļa kaķu barību jau satur visus dzīvniekam nepieciešamos vitamīnus un minerālvielas. Multivitamīni kaķiem parasti satur B grupas vitamīnu kompleksu, A, D un E vitamīnu, kā arī taurīnu. Ja dzīvniekam saistībā ar veselības problēmām šos vitamīnus būs nepieciešams uzņemt papildus, to lietošanu nozīmēs veterinārārsts. Lielākā daļa vitamīnu ir ūdenī šķīstoši, tāpēc pat ja doti bez iemesla, būtisku kaitējumu dzīvnieka veselībai nenodarīs, taču daļa vitamīnu – A, D, E un K pieder taukos šķīstošo vitamīnu grupai, kas ilgākā laika periodā uzkrājas dzīvnieka organismā un var radīt ļoti nopietnas veselības problēmas.
  • Omega taukskābes: omega-3, omega-6 un omega-9 nepiesātinātās taukskābes labvēlīgi ietekmē locītavu veselību un imūnsistēma darbību. Omega taukskābes ir svarīgas ādas veselības un veselīga apmatojuma stāvokļa uzturēšanai, palīdz regulēt vielmaiņu un novērst iekaisuma procesus.
  • Probiotikas: labās baktērijas, kas pozitīvi ietekmē gremošanas trakta veselību un darbību. Tās satur mikroorganismus Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus casei, Enterecoccus faecium, kas palīdz kontrolēt patogēno baktēriju vairošanos resnajā zarnā.
  • Glikozamīns: samazina skrimšļu degradāciju un noārdīšanos, veicina skrimšļaudu reģenerāciju jeb atjaunošanos, un to uzņemot pietiekamā daudzumā, palielinās kolagēna un proteoglikānu veidošanās.
  • Hondroitīns: palīdz uzturēt skrimšļaudu vielmaiņas procesus, lai audi atjaunotos un saglabātos locītavu kustīgums. Hondroitīns arī piesaista ūdeni un padara skrimšļu virsmas slidenas. Visbiežāk hondroitīns preparātos tiek kombinēts ar glikozamīnu.
  • Aminoskābes: veicina ķermeņa audu augšanu un attīstību. Kvalitatīvas kaķu barības sastāvā bieži jau ir iekļautas aminoskābes, kas tiek norādītas uz barības etiķetes. Piemēram, L-lizīns un D, L-metionīns ir pamata aminoskābes, kam ir liela nozīme muskuļu audu veidošanas un uzturēšanas procesos.
  • Taurīns: ļoti nozīmīga aminoskābe, kas nepieciešama, lai uzturētu sirds un redzes veselību un normālu darbību. Tāpat taurīns ir svarīgs augļa attīstībai un augšanai, normālai reprodukcijas funkciju darbībai, neiromodulācijai un dzirdes veselības uzturēšanai. Tā kā kaķa organisms pats taurīnu sintezēt nespēj, taurīna uzņemšana pietiekamā daudzumā kaķiem ir īpaši svarīga. Rūpnieciski ražotā barība satur precīzu kaķiem un kaķēniem nepieciešamo taurīna devu, taču, ja dzīvnieks tiek barots ar mājās gatavotu barību, kaķim taurīnu vēlams uzņemt papildus.

Vitamīni un barības piedevas suņiem

Foto: freepik.com/Freepik

Tāpat kā kaķiem, arī suņiem, veterinārajās aptiekās un zoo veikalos plašā klāstā pieejama gan papildbarība, gan vitamīni suņiem. Un gluži tāpat kā kaķiem, arī suņiem bez īpašas vajadzības mājdzīvnieku vitamīni nav nepieciešami. Tie pielāgojami veselības problēmu gadījumā, grūsnām kucēm vai kucēniem, pēc veterinārārsta ieteikuma. Tāpat arī suņiem, kas ietur specifisku diētu, tiek baroti ar mājās gatavotu vai svaigu barību, visas vajadzīgās uzturvielas ar šādu uzturu uzņemt ir grūti, tāpēc saimniekam tās mīlulim būtu jānodrošina papildus.

Par to, kādas barības piedevas un vitamīni sunim ir nepieciešami, iepriekš svarīgi konsultēties ar veterinārārstu vai dzīvnieku ēdināšanas speciālistu. Daļa vitamīnu var uzkrāties organismā, savukārt citām minerālvielām un vitamīniem nepieciešams ievērot precīzas kombinācijas un devas, lai nodrošinātu ne tikai efektīvu uzturvielu uzsūkšanos, bet arī dzīvnieka veselībai drošu lietošanu.

Svarīgākās barības piedevas suņiem:

  • Multivitamīni: multivitamīni suņiem ir līdzīgi multivitamīniem, kas paredzēti cilvēku lietošanai. Tie satur virkni vitamīnu un minerālvielu, piemēram, A, C, D, E, K un B grupas vitamīnus un citas minerālvielas, taču atšķirībā no cilvēkiem, suņiem šie vitamīni ir nepieciešami citādākās devās. Būtiskākie multivitamīnu plusi ir tādi, ka ar tiem iespējams nodrošināt plašu nepieciešamo uzturvielu klāstu un to lietošana ir ērta un vienkārša. Savukārt pie mīnusiem var minēt grūtības dozēt nepieciešamo vitamīna precīzu devu konkrētajam dzīvniekam un iespējamo pārdozēšanas risku, ja saimnieks šos vitamīnus mīlulim izvēlas bez iepriekšējas konsultācijas ar veterinārārstu.
  • Glikozamīns un hondroitīns: tāpat kā kaķiem, arī suņiem glikozamīns un hondroitīns palīdz uzturēt skrimšļaudu veselību, aizsargā locītavas un novērš vai palēnina artrīta veidošanos – ieeļļo locītavas un atjauno skrimšļus. Lai gan šīs barības piedevas artrītu izārstēt nevar, kā arī neizmainīs pataloģijas skrimšļu struktūrā, taču palīdzēs uzturēt dzīvnieka locītavu funkciju normas robežās.
  • Antioksidanti: lielā daudzumā tie ir C un A vitamīnos, selēnā, cinkā, varā un magnijā. Antioksidanti cīnās ar brīvajiem radikāļiem, kas pastiprināti dzīvnieka organismā veidojas tad, kad dzīvnieks ir novājināts vai slims. Taču svarīgi ņemt vērā, ka pārdozējot, tāpat kā daudzas citas uzturvielas, antioksidanti dzīvniekam var būt kaitīgi.

Arī probiotikas, omega taukskābes, aminoskābes un virkne minerālvielu, kā kalcijs, magnijs, cinks, selēns un citas, ir vienlīdz nozīmīgas arī suņiem.

Barības piedevas citām mājdzīvnieku sugām

Taču kā pielāgot barības piedevas grauzējiem vai vitamīnus eksotiskajiem dzīvniekiem? Citu sugu mājdzīvniekiem barības piedevas un vitamīnus pielāgot ir krietni vien sarežģītāk. Putni, zivis, grauzēji un eksotiskie mājdzīvnieki visus nepieciešamos vitamīnus un minerālvielas uzņem ar kvalitatīvu, šķirnei piemērotu barību.

Ja mīlulis jūtas labi un ir aktīvs, tam papildu barības piedevas un vitamīni mājdzīvniekiem nav nepieciešami. Savukārt veselības problēmu gadījumā tos dzīvniekam nozīmēt var tikai veterinārārsts, un saimniekam nekādā gadījumā nevajadzētu uz savu galvu iegādāties vitamīnus un piedevas putniem vai vitamīnus zivīm. Savukārt, ja veterinārārsts to lietošanu ir nozīmējis, saimnieks tos droši var iegādāties gan Dino Zoo veikalos, gan veterinārajās aptiekās, kā arī dinozoo.lv interneta zoo veikalā.

Dinozoo.lv – viss mājdzīvniekiem vienuviet!

Ienāc dinozoo.lv un iegādājies visu savam mīlulim nepieciešamo vienuviet ātri, ērti un izdevīgi. Profesionāla mājdzīvnieku barība, barības piedevas un vitamīni mājdzīvniekiem, rotaļlietas, kopšanas līdzekļi, aksesuāri un citas zoo preces Dino Zoo veikalos visā Latvijā un dinozoo.lv!

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.