- SPORTISTU DZĪVI junioru pasaules čempione Melānija Čamane iepazina jau bērnībā, pavadot tēti volejbolistu Jāni Čamani (FOTO) uz treniņiem un sacensībām. Smaiļošanas treneris Juris Lauris domā, ka no tēva viņa audzēkne ir mantojusi spēku un stingro gribu būt līderei un uzvarēt. Cītīgi trenējoties, mantojumam klāt vēl pielikta lieliska ūdens sajūta. Augustā Melānija dosies uz pasaules čempionātu Vācijā, Duisburgā, kas būs atlases sacensības uz Parīzes olimpiskajām spēlēm 2024. gadā.
Jau aizpērn Jelgavas Bērnu un jaunatnes sporta skolas smaiļotāju treneris Juris Lauris airēšanas sezonas noslēgumā sarunā ar “Ziņām” par Jelgavas sportistu panākumiem minēja, ka tāda airētāja kā nu jau pasaules junioru čempione Melānija Čamane Latvijā piedzimst reizi piecdesmit gados. Pārlūkojot agrāko Jelgavas un Latvijas airētāju sevišķo izcilību sarakstu, jāsecina, ka piecdesmit gadu robežās var minēt jelgavnieku treneres Elzas Krūmiņas audzēkni Aleksandru Avdejevu, kas savulaik četriniekā kļuva par četrkārtēju pasaules čempionu un bija 1980. gada Maskavas olimpisko spēļu dalībnieks. Latvijas mērogā ņemot, 1989. gada pasaules čempions junioriem bija arī limbažnieks kanoists Gundars Šmits, trenera Genādija Zujeva audzēknis. Abi minētie sportisti startēja laikā, kad Latvijas sportistiem nācās piedalīties PSRS izlasē. Abi savu lielo panākumu guva četriniekos.
Treneris Juris Lauris uzsver, ka Melānija Čamane ir pirmā Latvijas airētāja, turklāt jelgavniece, kas dzimusi, trenējusies un pasaules junioru čempiones godu ieguvusi jau atjaunotajā Latvijā. Melānija par pasaules junioru čempioni kļuva smailītes divniekā, startējot kopā ar savu sīvo konkurenti limbažnieci Kristu Bērziņu, trenera Igo Ažuka audzēkni.
Uzvar jauniešu pasaules čempionātā
Pērn Melānijas lielākais panākums bija uzvara jauniešu pasaules čempionātā “Olympic Hopes” Slovākijā, kur piedalījās 40 valstu jaunie sportisti. Tur Melānija izcīnīja divas zelta medaļas – vienu smailīšu vieniniekā 500 metru distancē, bet otru – 500 metros smailīšu divniekā. Tas arī kopā ar Kristu. Tādēļ šogad pirms braukšanas uz pasaules junioru čempionātu trenerim Jurim Laurim jau bija diezgan droša cerība, ka Melānijai vismaz kāda medaļa būs. Uzvara – tā pēc trenera teiktā ir arī veiksme. “Sacensību grafiks ir saspringts. Tas neļauj atslābt un aizdomāties, ko Melānija un Krista “abas ir sadarījušas”. Varbūt pēc sezonas beigām varēs mierīgāk apdomāties,” ar priecīgu ironiju saka treneris. Vēl augustā Melānija un Krista dosies uz pasaules čempionātu Vācijā, Duisburgā. Tās jau skaitās atlases sacensības uz Parīzes olimpiskajām spēlēm, kas notiks 2024. gadā.
Pagājušās nedēļas nogalē Melānija gan atsevišķi, gan kopā ar Kristu startēja Eiropas junioru čempionātā Portugālē. Tur Melānija ar Kristu divniekos 500 metru distancē bija otrās, kas airētāju vidū tiek vērtēts kā ļoti labs rezultāts. Melānija šajā distancē smailīšu vieniniekos finiša līniju šķērsoja piektā, bet Krista 200 metros ieguva sudraba medaļu.
Sports pie sirds jau bērnībā
Uz beidzamo treniņu pirms izbraukšanas uz Portugāli Melāniju automašīnā atveda tētis Jānis Čamanis. Viņš teic, ka meitai sports gājis pie sirds vēl bērnībā. Tolaik tētis spēlēja volejbolu Latvijas amatierlīgā. Melānija devusies viņam līdzi uz treniņiem un sacensībām. Taču smaiļošanu kā savu sporta veidu Melānija izvēlējusies pati. Deviņu gadu vecumā viņa lūgusi vecākus aizvest uz Pils salas airēšanas bāzi. “Kad bērnu atvedām, mēs pilnīgi uzticējāmies treneriem Leldei un Jurim Lauriem, ko pazinām jau iepriekš,” teic Jānis Čamanis. Toreizējā Jelgavas Bērnu un jaunatnes sporta skolas trenere Lelde Laure tagad ir Latvijas Kanoe federācijas prezidente. Juris Lauris teic, ka viņa sieva Lelde daudz strādā, lai salāgotu sportistu treniņu un sacensību kārtību. Saistībā ar pasaules junioru čempionātu Itālijā svarīgi bijis tas, ka sacensību vietā Aronzo di Kadarē bija iespēja ierasties dažas dienas pirms startiem. Tas palīdzēja aklimatizēties. Airēšanas sacensības tur notiek ūdenskrātuvē 840 metru augstumā, bet sportistu dzīvesvieta atrodas vēl augstāk – 1300 metrus.
Melānija atceras, ka pirms astoņiem gadiem viena pati nav varējusi smailīti no laivu novietnes nonest līdz plostiņam. Taču no “gurķa” – iesācēju laivas – viņa pirmajā treniņā neizkrita. “Tad jau būs airētāja,” sprieduši vecāki un trenere. Runājot par Melānijas talantu, Juris Lauris teic, ka no svara ir ne tikai fiziskie dotumi (tēva volejbola serves spēks), bet arī raksturs un griba. “Viņa ir līderis, vienmēr visur vajag būt priekšā, uzvarēt,” saka treneris. Vēl viņš uzsver audzēknes īpašo ūdens sajūtu, kas vai nu cilvēkam ir, vai arī nav. “Mūsdienu smailītes izgatavo tik šauras, ka tajās sportists tik tikko var iesēsties. Parasti cilvēks tādā laivā nejūtas droši, nospriego ķermeni. Nav daudz tādu airētāju, kuri brīvi sēž smailītē. Bet, ja tu sēdi brīvi, nekrampējies, tu ietaupi spēkus un vari vairāk tos tērēt laivas ātrumam,” treneris skaidro ūdens sajūtas nozīmi. Viņš ar smaidu piebilst, ka arī Melānija, kad vēl bijusi iesācēja, nevis gāzusies ārā no laivas, bet, jūtot, ka gāzīsies, pēdējā mirklī pati lēkusi ūdenī. “Reiz pat to nofilmējām,” teic treneris.
Svarīga mājinieku attieksme un draugu vide
Runājot par pozitīvo vidi, kurā trenējas pasaules čempione, treneris nosauc tuvāko treniņu un sacensību biedrus no Jelgavas Bērnu un jaunatnes sporta skolas: Katrīna Smiltniece, Kristiāns Lauris un Kārlis Dumpis. “Visi nebūs pasaules čempioni, bet viņi ir augstas klases sportisti. Ja Melānijai būtu jātrenējas vienai, tad tur jau cilvēks varētu sajukt prātā,” teic treneris. Melānija sacenšas ar puišiem ne tikai ūdenī, bet arī svaru zālē. Sacenšas arī ar Katrīnu, kas ir četrus gadus vecāka un startē U23 konkurencē. Agrā pavasarī labākie Jelgavas airētāji kopā brauc uz treniņnometni. Ikdienā kopā smagi strādā.
Ar Kārli Dumpi, kas ir divus gadus vecāks par Melāniju, ļoti veiksmīgajā pasaules junioru čempionātā abi izcīnīja sesto vietu U23 konkurencē. Juris Lauris teic, ka tas arī būtu jāvērtē kā ļoti nozīmīgs panākums. Apetīte aug ēdot, bet līdz pasaules čempionāta medaļām viņai ar Kārli toreiz pietrūka. Savukārt Kārlis Dumpis pasaules junioru konkurencē smaiļošanā vieniniekos 500 metros izcīnīja 18. vietu, smaiļotājai Katrīnai Smiltniecei U23 konkurencē 5000 metros – septītā, 500 metros stafetē – astotā un 200 metros vieniniekos – 19. vieta. Junioru konkurencē Kristiāns Lauris 5000 metru jauktajā stafetē izcīnīja astoto vietu, 5000 metros – 19. un 1000 metros – 26. vietu. Pasaules junioru čempionātā Itālijā piedalījās arī Jelgavas Bērnu un jaunatnes sporta skolas kanoe airētāji Nils Mediņš un Ignats Kunišs. Abi ir treneru Sergeja Bobkova un Borisa Lonska audzēkņi un trenējas tajā pašā Pils salas bāzē. Nilam U23 konkurencē 500 un 1000 metru distancē 19. vieta, bet 5000 metros – 15. Ignats 500 metru distancē diemžēl guva traumu un no turpmākās cīņas izstājās.
Treneris uzsver, ka liela loma ir sportistu vecāku un tuvinieku atbalstam. “Bet ir vecāki, kas savam bērnam saka: “Ja neesi pirmais un naudu tev nemaksā, ej strādāt! Ko tu ar to sportu ņemies!”,” ar smeldzi ironizē Juris Lauris. Dažkārt trenerim jautāts, kāpēc dēls vai meita kopā ar vecākiem nevar aizbraukt atvaļinājumā uz ārzemēm vai sestdienā kopīgi iepirkties lielveikalā. Treneris atzīst, ka to visu, protams, var, bet ar nosacījumu, ka atvaļinājums ar braucienu uz ārzemēm ir jāieplāno oktobrī, kad beigusies airēšanas sezona. Arī lielveikals būtu apmeklējams tikai pēc sestdienas rīta treniņa.
Par Melānijas atbalsta grupu Juris Lauris teic, ka tajā viņam zināmi ir pieci seši cilvēki. Tostarp arī opis un tantes, tantes vīrs ar suni. Uz treniņiem Melāniju bieži vien ar auto atved mamma Elīna. Citreiz Melānija brauc ar savu skrejriteni. Ģimene dzīvo pilsētas centrā, bet Pils salas airēšanas bāze atrodas mazliet nomaļus. Lai tur nokļūtu, riteņi noder.
Iekļauta Latvijas Olimpiskajā vienībā
Otro gadu Melānija ir Latvijas Olimpiskajā vienībā. Tas nozīmē, ka viņai treniņi kļūst kā algots darbs, kā arī ir nodrošināta medicīniskā uzraudzība un speciāls uzturs. Jau otro gadu treneris Melāniju ir atbrīvojis no piedalīšanās Zemgales maratonā, kas ir sezonas noslēguma sacensības Jelgavā. Septiņpadsmit gadu jaunā meitene vēl aug, bet augošu organismu nedrīkst pārpūlēt. Tas, ka 2021. gadā vēl četrpadsmit gadu vecumā Melānija pirmo reizi 500 metru distanci veica ātrāk par divām minūtēm, trenerim nenozīmē, ka viņa ir pieaugusi. Līdz 9. klasei Melānija mācījās Jelgavas Centra pamatskolā un pēc tam Valsts ģimnāzijā. Šogad 10. klasi meitene ļoti sekmīgi pabeidza Eiropas Tālmācības vidusskolā. Vidējā atzīme pārsniedz astoņas balles, ir arī iegūta stipendija. Par nākotnes profesiju Melānija pagaidām galvu nelauza. Domas ir ap smaiļošanu. “Mācos es pa dienas vidu starp rīta un pēcpusdienas treniņu,” teic Melānija.
Runājot par jauno junioru pasaules čempionu divnieka saderību, Juris Lauris atzīst, ka izveidot divnieku no Melānijas un Kristas bija Limbažu kolēģa Igo Ažuka ierosme. Sākumā ar Melāniju atteikuši. “Gan Melānija, gan Krista līdz tam kopā ar citām sportistēm airēja kā priekšā sēdošās. Salikt kopā divus pirmos numurus man likās nepareizi,” stāsta Juris Lauris. Taču kolēģis aicinājis otrreiz. Gan jelgavniekiem, gan limbažniekiem ir laba tradīcija sezonas sākumā piedalīties sacensībās Lietuvā, Traķu ezerā. Tur arī Melānija un Krista pirmo reizi iekāpa divniekā kopā. “Piekritu ar nosacījumu, ka Melānija airēs priekšā,” piebilst Juris Lauris.
Melānijas un Kristas divnieks uzvarēja. “Arī lietuvieši priecājās, ka šis meiteņu divnieks aizies garām neuzvaramajām vācietēm un ungārietēm. Tas lietuvietēm lika noticēt saviem spēkiem,” atceras treneris. Pērn Eiropas junioru čempionātā Melānija kopā ar Kristu bija septītās, bet pasaules junioru čempionātā, kur taču konkurence ir lielāka, – sestās. Pērn sportiste vēl nebija sasniegusi junioru vecumu. Tas visiem lika domāt, ka Melānijas un Kristas divniekam ir izaugsmes iespējas.
Sagaida pārliecinošu rezultātu
Lielā diena pienāca 2023. gada 8. jūlijā. Jau priekšbraucienā latvietes izcīnīja vietu finālā. Taču uzvaru nesošajā finālā Melānija un Krista sudraba medaļnieces ungārietes pārspēja par pussekundi, bet bronzu ieguvējas no Itālijas – par gandrīz sekundi. Ātrums distancē – ap 18 kilometriem stundā. Treneris gar ezera krastu ar velosipēdu vēl varējis tikt līdzi. Junioru pasaules čempionāta protokols uzrāda, ka Latvijas izlases puišu smailītes divnieks, kas netika A finālā, piecsimt metru distanci nobrauca lēnāk par Melāniju un Kristu. “Meitenēm tas nekas, bet puišiem varētu būt neērti,” domīgi paskatās Melānija. Jauniete teic, ka viņas mīļākā vieta Jelgavā ir mājas, dzīvoklis Pasta ielā, kur viņa ir kopā ar ģimeni. Līdz airēšanas sezonas beigām mājās gan iznāk būt reti.
- JURIS LAURIS atceras, kā pirms astoņiem gadiem sāka trenēt Melāniju. Viņš uzsver, ka audzēknes izaugsmē liela nozīme ir videi, kāda izveidojusies Jelgavas Bērnu un jaunatnes sporta skolas airēšanas bāzē, kur trenējas vairāki izcili airētāji. Vienīgi visi nevar būt pasaules čempioni.
FOTO: RUSLANS ANTROPOVS
- PASAULES ČEMPIONES Melānija Čamane un Krista Bērziņa. Atbildīgākie starti vēl ir priekšā.
Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par saturu atbild “Zemgales Ziņas”
#SIF_MAF2023
Reklāma