“Es sevi raksturotu kā cilvēku, kurš pabeidz iesākto,” tā par sevi atklāj topošā farmaceite Aiva Birne, kura nupat Eiropas Slimnīcu farmaceitu asociācijas kongresā Vīnē par veikto pētījumu klīniskajā farmācijā saņēmusi galveno balvu “EAHP-EPSA Student Science Award” kategorijā. Tas ir nozīmīgs panākums, jo līdz šim neviens Baltijas farmācijas students nav ieguvis šo apbalvojumu. “Tas man ir liels pagodinājums. Ļoti augstu novērtēju arī iespēju piedalīties Eiropas Slimnīcu farmaceitu asociācijas kongresā, uzklausot Eiropas vadošo klīnisko farmaceitu pieredzi un izzinot aktualitātes šajā nozarē,” atzīst Aiva.
Aiva farmaceita profesiju iepazinusi jau agri, jo viņas mamma ir farmaceite un aptiekas vadītāja: “Farmaceita profesiju es jau no bērnības esmu redzējusi no viņas skatpunkta,” stāsta Aiva, kura, absolvējot bioloģijas–ķīmijas klasi Jelgavas Valsts ģimnāzijā, vēl nebija pilnībā pārliecināta tieši par farmāciju kā savu profesionālās nākotnes nozari, bet skaidri zināja, ka vēlas būt veselības aprūpē, strādāt ar cilvēkiem, palīdzēt viņiem. Tādēļ Aiva ieguva bakalaura grādu veselības zinātnē, bet tagad studē Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes Farmācijas programmas maģistrantūras 1. kursā.
“Lai kļūtu par farmaceitu, trīs gadi jāmācās bakalaura un divi maģistra studiju programmā. Gluži vienkārši tikai pēc trim gadiem augstskolā darba iespējas vēl nav tādas kā pilnvērtīgam farmaceitam. Pirmais kurss bakalaurā bija pārbaudījums – daudz ķīmija, anatomija, tādi priekšmeti, kas nav tik ļoti saistīti ar farmāciju, bet otrajā kursā sākās klīniskā jeb slimnīcu farmācija, arī farmakoloģija, jau specifiskāki priekšmeti farmācijā, un tad es sapratu, jā, klīniskā farmācija man ļoti patīk, un tagad jau skaidri zinu, ka pabeigšu maģistrantūru un savu nākotni saistīšu ar klīnisko farmāciju.” Aiva skaidro, ka pastāv atšķirības starp farmāciju un klīnisko farmāciju: “Ir vispārēja tipa aptiekas, kurās izsniedz medikamentus un konsultē klientus, ir veterinārās aptiekas, bet klīniskā farmācija ir slimnīcu farmācija, kur farmaceits ar ārstiem sadarbojas kā kolēģi, sniedz informāciju par medikamentu mijiedarbībām, gatavo zāles.”
Visu rakstu lasiet 7.aprīļa laikrakstā “Zemgales Ziņas”
Foto: no personīgā albuma
Reklāma