Mūsdienu tehnoloģijas un medicīnas attīstība cilvēcei ir sniegusi nenovērtējami daudz ieguvumus un iespējas. Ik viens vecāks, kas sagaidījusi šai pasaulē savu mazulīti, atzīs – pirmais ultrasonogrāfijas apmeklējums ir brīnumains, neatkārtojams mirklis topošo vecāku dzīvēs.
Grūtnieču ultrasonogrāfija ir izmeklējums, kas sniedz iespēju gan māmiņai, gan tētim, tāpat arī uzraugošajam ginekologam sekot līdzi mazuļa attīstībai visu grūtniecības laiku, ļauj novērot vai grūtniecība noris bez problēmām, kā arī konstatēt iespējamos riskus un augļa pataloģijas.
Turklāt, šobrīd tehnoloģijas attīstījušās tik tālu, ka mazuli iespējams apskatīt ne tikai 2D, bet arī 3D un pat 4D attēlā, kas sniedz iespēju apskatīt gaidāmā mazulīša sejas vaibstus un sekot līdzi mazuļa kustībām māmiņas vēderā.
Par to, kā noris ultrasonogrāfija grūtniecēm, kad to paredzēts apmeklēt un, kādu informāciju šie izmeklējumi sniedz – par to šajā rakstā!
Vai USG var nodarīt kaitējumu mazulim vai grūtniecei?
Neskaitāmi zinātniskie pētījumi, kas veikti visā pasaulē pierāda, ka grūtnieču ultrasonogrāfija nekaitē ne mazulim, ne topošajai māmiņai. USG izmanto ultraskaņu, jeb augstas frekvences skaņu viļņus, kas ar USG aparātu tiek izstaroti uz izmeklējamo zonu. Atstarojoties no audiem, tiek saņemts signāls, kas projicējas USG monitora ekrānā.
Tāpat arī nepatiess ir mīts, ka mazulim šis izmeklējums ir nepatīkams. Lielākoties mazulis šī izmeklējuma laikā guļ. Dažkārt ārsts pat var lūgt grūtnieci nedaudz pastaigāt, pakustēties, lai mazulis pamostos un ginekologs var pilnvērtīgi veikt izmeklējumu.
Jāatceras, ka USG izmeklējums, kopā ar konsultāciju, parasti ilgst ne ilgāk par 40 minūtēm, taču no šī laika tikai maksimums 10 minūtes ārsts pavada tieši apskatot mazuli ar USG aparatūru.
Tiesa gan, jāņem vērā, ka nepamatoti, pārlieku bieži USG izmeklējumi grūtniecības laikā nav ieteicami. Jebkurš ārsts rūpīgi izvērtēs ultrasonogrāfijas izmeklējuma nepieciešamību, to papildus nozīmējot tikai tad, ja tam būs pamatots iemesls.
Grūtnieču skrīnings un ultrasonogrāfija
Latvijā ik vienai grūtniecei pienākas valsts apmaksāta grūtniecības aprūpe. Tajā skaitā arī visi nepieciešamie un obligātie izmeklējumi un analīzes, tāpat arī grūtnieču ultrasonogrāfija. Cena papildus izmeklējumiem, kas nav iekļauti valsts apmaksātajā programmā, ir atkarīga no konkrētās ārstniecības iestādes izcenojumiem.
Pirmais svarīgākais izmeklējums ir pirmā trimestra skrīnings, kas nereti tiek gaidīts ar lielu satraukumu, jo sniedz pirmo svarīgo un padziļināto informācijas par grūtniecības norisi un mazuļa attīstību.
Tas ir kombinētais izmeklējums, kas noris divos etapos: bioķīmiskās analīzes, jeb asins analīzes izmeklējumi, un ginekoloģiskā USG. 1. trimestra skrīnings grūtniecēm tiek veikts laikā no 11. līdz 14. grūtniecības nedēļai.
Šis skrīnings sniedz informācija, kas ļauj izvērtēt, vai grūtniecība ierindojama augsta, vidēja vai zema riska grupā un parāda iespējamos ģenētisko pataloģiju riskus. Papildus tam, nosaka arī aptuveno dzemdību datumu.
Pirmā ultrasonogrāfija grūtniecēm
Taču parasti grūtniecēm agrāk tiek veikta pati pirmā ultrasonogrāfija. 5. grūtniecības nedēļā, vai aptuveni no 5. – 8. grūtniecības nedēļai, tas ir laiks, kad grūtnieces, konstatējot grūtniecības faktu, dodas pie sava ginekologa.
Tas arī ir brīdis, kad tiek veikts pirmais USG izmeklējums. Ultrasonogrāfija grūtniecēm šajā laikā, parasti, tiek veikta transvagināli, kas nozīmē to, ka izmeklēšanas zonde tiek ievadīta sievietes makstī. Izmeklējums ir drošs un nesāpīgs, sieviete var izjust vien nelielu spiedienu.
Pirmās ultrasonogrāfijas mērķis ir noteikt, vai sieviete vispār ir stāvoklī. Svarīgi ir noteikt, vai nav iestājusies ārpusdzemdes grūtniecība, kas ar steigu būtu jāpārtrauc.
Tāpat arī tiek konstatēts vai grūtniecība ir viena vai vairāku augļu, vai auglim pukst sirds, tiek nomērīts augļa garums, noteikta grūtniecības nedēļa un aptuvenais dzemdību datums, kas gan šajā brīdī vēl ir pavisam aptuvens.
Ultrasonogrāfija 1. un 2. trimestrī
Tālāk seko 1. un 2. trimestra skrīnings, kas nozīmē, ka nākošās USG tiek veiktas 11. – 14. grūtniecības nedēļā un no 18. – 22. grūtniecības nedēļai.
- 1. trimestra USG tiek izvērtēti ģenētiskie marķieri pēc vairākiem kritērijiem, noteiktā plaknē tiek apskatīta deguna kaula esamība, skausta krokas biezums, lai noteiktu, vai mazulim nav ģenētiskās pataloģijas.
Pārbauda kā attīstās un pukst bērniņa sirds, vai asinsrites plūsma, kas veidojas nabassaitē, ir pareiza.
- 2. trimestra ultrasonogrāfija grūtniecēm tiek veikta, lai izvērtētu mazuļa iekšējo orgānu novietojumu, to struktūru. Tiek vērtēta skeleta un galvas smadzeņu struktūra, kuņģa un zarnu trakta, kā arī nieru attīstība. Šajā izmeklējuma reizē jau precīzāk var prognozēt dzemdību datumu.
Ja nepieciešams, tiek veikta arī trešā trimestra ultrasonogrāfija, kas noris jau tuvāk dzemdībām, jeb aptuveni 32. – 34. grūtniecības nedēļā. Kā arī atsevišķos gadījumos ārsts var nozīmēt USG īsi pirms dzemdībām.
Bērna dzimuma noteikšana USG izmeklējuma laikā
Viens no vissatraucošākajiem un gaidītākajiem brīžiem ir tas, kad, ja vecāki tā vēlās, tiek noteikts mazuļa dzimums. Tieši 2. trimestra USG izmeklējumā, jeb aptuveni 18. – 22. grūtniecības nedēļa, visbiežāk, mazulis ļauj apskatīt un noteikt savu dzimumu.
Ginekologs – ārsts un uzticības persona
Lai ar droši un ar pārliecību sekotu līdzi savai grūtniecībai, ik vienai sievietei nepieciešams atrast zinošu un kompetentu ginekologu, kas šo gaidību laika ceļu ies kopā ar topošajiem vecākiem.
Valsts apmaksāta grūtnieču aprūpe, grūtnieču ultrasonogrāfija, kompetenti, zinoši ginekologi, patīkama vide un jaunākais aprīkojums skaistuma un veselības centrā Adoria, – viss, ko topošie vecāki meklē, izvēloties vietu grūtniecības aprūpei.
Skaistuma un veselības centrs Adoria piedāvā visus nepieciešamos izmeklējumus, USG, analīzes, regulāras konsultācijas, kā arī grūtnieču masāžu.