Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) nešaubās par Jelgavas novada domes spēju ilgtermiņā pieņemt nepieciešamos lēmumus, pausts ministrijas atbildē aģentūrai LETA.
Jelgavas novada pašvaldības domes nenotikušo ārkārtas sēžu gadījumā politiskā nestabilitāte nav novērojama, skaidro ministrija. Pēc ministrijas rīcībā esošās informācijas, Pašvaldības domes priekšsēdētājs likuma “Par pašvaldībām” 36. panta otrajā daļā noteiktajā kārtībā 2022. gada 3. oktobrī informēja ministriju un paziņoja par domes ārkārtas sēdes sasaukšanu 2022. gada 5. oktobrī pulksten 15. Ministrija konstatēja, ka šai sēdei bija reģistrējies nepieciešamais deputātu kvorums un tā ir uzskatāma par notikušu.
Tā kā visas turpmākās pašvaldības domes sēdes ir notikušas, ministrijai nav tiesiska pamata apšaubīt pašvaldības domes lemtspēju. Pašvaldības domes atlaišana ir galējais pašvaldības darbības tiesiskuma pēckontroles līdzeklis, kuram ir vissmagākās tiesiskās sekas. Tā realizējama tikai tad, ja ar citiem pašvaldības darbības tiesiskuma pēckontroles līdzekļiem nevar panākt pārkāpumu novēršanu. Likuma “Par pašvaldībām” 91. pants paredz, ka Saeima var atlaist domi četros gadījumos. VARAM nerosina deputātu atlaišanu, jo šobrīd mūs rīcībā nav tādu faktu, kas radītu šaubas par domes spēju ilgtermiņā pieņemt nepieciešamos lēmumus un nodrošināt iedzīvotājiem pakalpojumus, pausts ministrijas atbildē.
Ministrija skaidro, ka Rīgas domes atlaišanas pamatā bija pieļauta nelikumīga rīcība un nepildīta Atkritumu apsaimniekošanas likumā, likumā “Par pašvaldībām” un citos normatīvajos aktos noteiktā pašvaldības autonomā funkcija – sadzīves atkritumu apsaimniekošanas organizēšana. Papildus tam tika konstatēts, ka pašvaldība nepieņēma pašvaldības budžetu 2020. gadam, kas varēja būtiski ietekmēt Rīgas pilsētas attīstības projektus un plānoto iniciatīvu īstenošanu.
Gan budžeta nepieņemšana noteiktajā termiņā, gan ar to saistītas nenotikušās domes sēdes, kā arī frakciju vadītāju un Rīgas domes priekšsēdētāja paziņojumi liecināja par ilgstošu politisku nestabilitāti un nespēju pieņem pašvaldībai svarīgus lēmumus, uzskata ministrijā.
Kā jau rakstīts, Jelgavas novada domes opozīcijas deputāts Ainārs par nenotikušajām domes sēdēm un situāciju ar Zemgales Veselības centru 3.oktobrī vērsies VARAM ar oficiālu vēstuli, prasot domes atlaišanu. Vēstulē minētas trīs ārkārtas domes sēdes, kas tika sasauktas 29.septembrī pulksten 17 un pulksten 17.30, un 30.septembrī pulksten 13, bet kvoruma trūkuma dēļ nenotika.
Foto: no arhīva
Reklāma