21. jūnijā interesentiem būs iespēja piedzīvot vasaras saulgriežus, piedaloties senču rituālos. Kopā ar folkloras kopām varēs izdzīvot gada īsākās nakts mistēriju, sākot ar vainagu un vītņu pīšanu, ozola godināšanu, aplīgot Jāņatēvu un Jāņamāti, pavadīt sauli, iedegt ugunskuru un Jāņu pūdeli, kā arī kopā iziet cienīgo goda soli un piedalīties draiskajās rotaļās un dančos, informē pašvaldība.
“Aicinām jelgavniekus uz mūsu tradicionālajiem vasaras saulgriežiem. Gada īsākajā naktī saskaņosimies un saliedēsimies ar dabu! Šis ir brīdis, kad dabas norises ir pašā augstākajā punktā, un mums ir jāprot paņemt šo enerģiju. Parasti pirms svētkiem mājās veicam lielo tīrīšanu, un saulgrieži ir arī laiks, kad mums ir iespēja veikt ģenerālo tīrīšanu savai enerģijai. Izmēzt visu lieko, lai varam sasmelties to, ko mums dāsni dāvā daba. Mūsu senči to ir pratuši, un arī mēs kopā ar tradīciju zinātājiem un kopējiem – mūsu folkloristiem – varam to izdarīt,” aicina pašvaldības iestādes “Kultūra” kultūras darba speciāliste Lolita Muižniece.
Lai iejustos saulgriežu noskaņā, Līgotāji saliņā gaidīti no pulksten 20. Noskaņu palīdzēs radīt folkloras kopu dalībnieki – kopā ar mājiniekiem, iestādes “Kultūra” folkloras kopu “Dimzēns”, uz Jelgavu svinēt saulgriežus būs atbraukušas arī Jelgavas novada folkloras kopas “Nāburdzīte” no Valgundes, “Dālava” no Svētes un “Liepāre” no Jaunsvirlaukas, Bauskas novada Ceraukstes tautas nama folkloras kopa “Laukam pāri” un viesi no Lietuvas – Kauņas bērnu folkloras kopa “Bitula”.
“Aicinām uz saulgriežu svinēšanu nākt ar savām jāņuzālēm un vainagiem, jo senču ticējums vēsta, ka pļavā cilvēks noplūc tos ziedus un augus, kas viņam tajā brīdī ir visvajadzīgākie – no trejdeviņām puķēm un zālēm pīts vainags pasargās no nelaimēm un slimībām, atvairīs skauģus un nelabvēļus. Svarīga ir arī ugunskura vietas rotāšana, jo jāņuguns dedzināšana ir saistīta ar ticējumu par gaismas pārnešanu uz nākamo saules gadu,” teic L.Muižniece.
Līgotāji varēs uzzināt arī citas saulgriežu tradīcijas, pievienoties folkloras kopu dziedātajām zināmajām vai retāk dzirdētajām dziesmām, bet pulksten 21 “Dimzēns” sasauks kopā visus līgotājus un aicinās kopā doties godināt ozolu ar tam veltītajām dziesmām un rotaļām. Pēc tam būs laiks pavadīt sauli un ar dzīvo uguni iedegt ugunskuru. Ap pulksten 23 sāks liesmot arī Jāņu pūdele, bet danči un rotaļas turpināsies līdz pusnaktij, kad varēs doties uz Pasta salu, kur notiks šamota skulptūru spīdēšana.
Lai sagatavotos svētkiem, no pulksten 11 līdz 19 var doties uz Dzīvesziņas un arodu sētu, kur notiks mājražotāju un amatnieku tirdziņš. Savukārt tie, kuriem savs vainags Līgo dienai vēl būs jānopin, 22. jūnijā no pulksten 14 līdz 16 aicināti uz Pārlielupes bibliotēkas pagalmu, kur bibliotēkas darbinieces vainagu pīšanai būs sagādājušas zāles un ziedus.
Foto: Jelgava.lv
Visforšāk ir pierīties gaļu,kārtīgi sadzerties un ja sanāk,tad var izšaut riekstus.Bet pa pālim braukt ar auto noteikti nevajag.