Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt
casibom giriş casibom bahsegel jojobet

Vētrainais laiks netraucē izbaudīt Ābolu svētkus

Spītējot nejaukajiem laikapstākļiem brīvdienās gan dobelnieki, gan pilsētas viesi izmantoja iespēju apmeklēt tradicionālos Ābolu svētkus Dārzkopības institūtā

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ābolu un bumbieru izstāde un degustācijas, papildinājumā ar Dārzkopības institūta zinātnieku konsultācijām augļkoku audzēšanā, bija jauks veids, kā iepazīt šo augļu pasauli! Tas bija iespējams Ābolu svētku laikā, kas tradicionāli norisinājās oktobra pirmajā sestdienā – 7. oktobrī, Dārzkopības institūtā, Dobelē. Ābolu svētku pasākumi notika Dārzkopības institūta dārzā, ābolu tematikai caurvijot visdažādākās aktivitātes – radošas, izzinošas, sportiskas, ar ābolu noti garšās, noskaņās, uzdevumos un dziesmās.

“Mēs zinām, ka ābolu daudzveidīgās pielietošanas dēļ ābeles jau izsenis ir viens no populārākajiem augļkokiem latvieša piemājas dārziņos, un ābols nav tikai labi zināms, gards un viegli pieejams auglis – tas ir kļuvis arī par labas veselības simbolu. Un es esmu patiesi lepns, ka mūsdienās par Latvijas ābeļu gēnu saglabāšanu un jaunu šķirņu veidošanu rūpējas tieši Dobelē,” svētku uzrunā atzina Dobeles novada domes priekšsēdētājs Ivars Gorskis.

Šogad jau 12. reizi tradicionālajos Ābolu svētkos tika arī pasniegts augstākais augļkopības nozares apbalvojums – “Ābolu ordenis”. Apbalvojums tiek piešķirts par augstu profesionālo meistarību, kas ir sekmējusi nozares atpazīstamību un attīstību. Ābolu ordeņa kavaliere šogad ir uzņēmēja, SIA “Very Berry” vadītāja Gundega Sauškina. Ordeņa ieguvēja gan pati Ābolu svētkos bija izstādē Ķelnē, bet ordeni saņēma un pateicības vārdus teica viņas dēls.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Šodien mēs dzērveņu audzēšanu jau saucam par „tradicionālu” nozari un es esmu gandarīta, ka tas ir noticis ne bez manas līdzdalības. Tas prasīja divu gadu izpētes darbu, braucienu apkārt pasaulei pie citiem audzētājiem un garas, garas stundas sarunās ar zinātniekiem un agronomiem tepat Latvijā. Daudz ko sapratām un bijām gatavi rīkoties. Cita starpā bijām pirmie Latvijā, kuri izveidoja purva lauku laistīšanas risinājumu,” teikusi pati „Very Berry” vadītāja.

Latvijas Augļkopju asociācija ordeņa kavalieri raksturojot, augstu novērtē viņas ieguldījumu nozares attīstībā: “Viņa vada uzņēmumu, kas Latvijā augļkopības nozarē darbojas jau vairāk nekā 25 gadus un no nelielas ģimenes saimniecības pārtapis par nozīmīgu un vērā ņemamu Latvijas ogu audzēšanas un pārstrādes uzņēmumu. Tieši G. Sauškinas vadītais SIA bija pirmais, kas Latvijā sāka audzēt lielogu dzērvenes, kā arī sāka eksportēt Latvijas dārzu bagātīgās ražas dāsnās veltes, piedāvājot sulas Skandināvijas, Lielbritānijas un citu valstu iedzīvotājiem. Jāatzīmē, ka lielākā daļa Latvijas lielogu dzērveņu audzētāji savas prasmes ir apguvuši tieši G. Sauškinas vadībā.”

Dārzkopības institūta un Dobeles novada pašvaldības augļkopības nozares apbalvojuma – Ābolu ordeņa – pasniegšana ir viena no būtiskākajām Ābolu svētku tradīcijām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jāatgādina, ka Dārzkopības institūts ir vadošais dārzeņkopības un augļkopības pētniecības centrs Latvijā, kas veic Baltijas ģeoklimatiskajiem apstākļiem piemērotu augu sugu selekciju, pēta videi draudzīgas audzēšanas sistēmas, izstrādā inovatīvus pārtikas produktus, veic bioloģisko pamatu pētījumus, kā arī rīko dažādus pasākumus un uzņem apmeklētājus ceriņu un augļu dārzā.

Ābolu svētkos ļoti iederīgs bija arī ābolu kūku konkurss “Ābolu karaliene”, kurš notika sadarbībā ar maizes cepšanas meistaru Aigaru Opihtinu. “Ābolu karalieni” vērtēja žūrijas komisija trīs ekspertu sastāvā – Aigars Opihtins, Iveta Čerpinska un Edīte Kaufmane.  Tika vērtēta kūkas oriģinalitāte, noformējums, kūkas prezentēšana un garša. Galveno – “Ābolu karaliene” titulu ieguva Ilvas Liepnieces izceptā kūka ar nosaukumu “Saules meitas rudens valsis”, bet skatītāju simpātiju balvu – Aļonas Banes gardums ar nosaukumu “Mans paradīzes ābolītis”. Paldies atbalstītājiem, kas palīdzēja šim konkursam notikt, īpaši – “Baltic Candles”.

Bez tradicionālās ordeņa pasniegšanas un kūku konkursa, šogad Ābolu svētkos notika arī dažādas citas aktivitātes. Lustīgāku noskaņojumu svētkos gādāja Dobeles novada Kultūras pārvaldes Penkules Tautas nama kapela “LUSTE” kopā ar tautas deju kolektīvu, notika arī radoši izglītojoša pastaiga “Ar otu dabā”, kuras mērķis ir izglītot pasākuma dalībniekus par dabu un tajā notiekošajiem procesiem. Neizpalika arī tradicionālais mājražotāju un amatnieku tirdziņš, ābolu un bumbieru izstāde un degustācija, kā arī profesionālas un vērtīgas Dārzkopības institūta zinātnieku konsultācijas augļkoku audzēšanā. Varēja novērot, ka pasākuma apmeklētāji labprāt izmanto iespēju tirdziņā iegādāties dabīgo ābolu sulu un ābolus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vētrainais laiks nebija šķērslis arī norisēm Ābolu svētku otrajā dienā, kad aptuveni 40 cilvēku pulkā notiks plānotais pārgājiens pie novada uzņēmējiem Pārgājiens sākās pie Dobeles Sporta centra un tā dalībnieki kopīgi devās uz Ādama muižu, kur saimnieces vadītā ekskursijā tiks izrādīta muiža un nobaudīta zupa, bet pēc tam pārgājiena dalībnieki devās uz stādaudzētavu – SIA “Plants4you”, kur arī iepazina uzņēmēju attīstīto biznesu – šeit ierīkoto stādaudzētavu. Pēc tam visi devās atpakaļ uz Dobeles sporta centru, kopumā nostaigājot aptuveni 10 kilometru garu maršrutu.

Ziņu sagatavoja Dobeles novada pašvaldības Sabiedrisko attiecību nodaļa

Foto: Anete Podvinska un Signe Dumfa

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.