Lai veicinātu savu laiku nokalpojušas elektrotehnikas šķirošanu un sabiedrības informētību par atbildīgu elektropreču apsaimniekošanu un atkārtotas aprites iespējām, vides apsaimniekošanas uzņēmums “Eco Baltia vide” kopā ar Latvijas Zaļo punktu un “Tet” no 19. aprīļa līdz 21. maijam īstenoja kampaņu “Vislatvijas elektro talka”. Tās laikā iedzīvotāji tika aicināti atbrīvoties no liekajām elektroierīcēm, bez maksas tās nododot kādā no vairāk nekā 60 atkritumu šķirošanas laukumiem visā Latvijā. Kampaņas laikā kopumā tika nodotas 226,9 tonnas elektrotehnikas.
Visvairāk elektrotehnikas – 128,78 tonnas – nodots Vidzemē, kur piedalījās 2765 iedzīvotāji. Otrajā vietā ar nodotām 50,4 tonnām ierindojās Latgale, savukārt trešajā vietā – Kurzeme, kur kopā nodotas 19,8 tonnas tehnikas. Zemgalē iedzīvotāji nodeva 18,5 tonnas, bet viskūtrākie bijuši iedzīvotāji Rīgā – 7,7 tonnas. Lielāko apjomu uz vienu cilvēku nodeva dalībnieki Latgalē – vidēji 136 kilogramus.
“Raugoties uz šā un iepriekšējo gadu rezultātiem, redzam, ka nodotās elektrotehnikas apjomi būtiski nemazinās. Šis novērojums apstiprina LIFE pētījuma ietvaros veiktās aptaujas* rezultātus – ja elektroiekārta vēl ir laba, bet vairāk nav vajadzīga, vairāk kā puse jeb 57% iedzīvotāju to glabā rezervei, tādējādi mājsaimniecībās tiek uzkrātas nolietotās elektroiekārtas. Tomēr mēs priecājamies, ka iedzīvotāji aktivizējas un vismaz reizi gadā, kampaņas laikā, pārskata mājsaimniecībā esošo nolietoto elektrotehniku un to nodod. Vēlamies atgādināt, ka šķirot elektroniku ir iespējams visa gada garumā – neliela izmēra tehniku ikdienā iespējams aiznest uz speciālajiem konteineriem, kas atrodas tirdzniecības vietās, kā arī pakalpojumus vecās tehnikas savākšanai nodrošina atsevišķi atkritumu apsaimniekošanas operatori,” uzsver “Eco Baltia vide” valdes priekšsēdētājs Jānis Aizbalts.
“Sabiedrībai arvien vairāk rūp vides saudzēšana un tā biežāk šķiro atkritumus, tāpēc mums ir liels prieks par iedzīvotāju atsaucību un gatavību iesaistīties arī elektroiekārtu šķirošanas kampaņā, stiprinot zaļās domāšanas kultūru un ilgtspējīgas attīstības idejas. Tomēr ar šo kampaņu nekas nebeidzas, mēs turpināsim strādāt pie tā, lai pēc iespējas vairāk cilvēku tiktu informēti par elektrotehnikas nodošanu un pārstrādi, lai lielāks apjoms nolietotās elektrotehnikas pārtaptu par derīgām izejvielām jaunu preču ražošanā,” norāda Latvijas Zaļā punkta direktors Kaspars Zakulis.
Visa veida nolietotās un nederīgās sadzīves un elektrotehnikas iekārtas un baterijas ir videi kaitīgi un bīstami atkritumi. To sastāvā var būt vielas, kas, nonākot dabā, var atstāt negatīvu ietekmi ne tikai uz apkārtējo vidi, bet arī uz cilvēka veselību, tāpēc no tiem ir jāatbrīvojas ar īpašu atbildību. Tāpat kā daudzi citi atkritumu veidi, arī nolietotā elektrotehnika ir šķirojama un nododama pārstrādē. Atbildīgi šķirojot un pārstrādājot, tiek radītas jaunas izejvielas, kuras ir derīgas dažādu priekšmetu ražošanai, tādējādi tiek samazināta arī pirmreizējo dabas resursu izmantošana.
Kopumā “Vislatvijas elektro talkā” piedalījās 4436 iedzīvotāju no visas Latvijas. Visi dalībnieki, kuri kampaņas laikā nodeva pārstrādei jebkāda veida elektroiekārtas, piedalījās izlozē par noderīgām balvām – jaunu telefonu, televizoru, kafijas automātu, “Tet” dāvanu karti 100 eiro vērtībā un “Maxima Latvija” dāvanu karti 200 eiro vērtībā. Atbilstoši balvu kategorijām, izloze un rezultātu paziņošana notika 5. jūnijā. Izlozes rezultāti pieejami “Eco Baltia vide” mājaslapā www.ecobaltiavide.lv.
“Atgādināt, ka jāšķiro atkritumus, tai skaitā nolietoto elektrotehniku, nekad nav par daudz. Bieži vien, šāda informācija kļūst aktuāla tikai tad, kad cilvēks iegādājas jaunu ledusskapi vai veļas mašīnu, un attopas – kur tad likt veco? Mums ir liels prieks būt par sadarbības partneri šādos projektos, jo arī mēs – “Tet” – pievēršam īpašu uzmanību, lai saviem klientiem nodrošinātu ilgtspējīgākus risinājumus. Piemēram, mūsu internetveikalā iegādājoties jaunu tehniku, klienti saņem piedāvājumu izvest nolietotās elektroierīces, kuras nododam šķirošanas punktos, vai arī – 50% iekārtu, kas mājsaimniecībām nodrošina televīzijas un interneta darbību, mēs izmantojam atkārtoti,” teic Adriāna Kauliņa, “Tet” Ilgtspējas attīstības direktore.
No nevajadzīgajām elektroprecēm iedzīvotāji var atbrīvoties arī ikdienā, nododot to kādā no 70 atkritumu šķirošanas laukumiem visā Latvijā, bet mazo tehniku un baterijas iespējams nodot arī tirdzniecības vietās izvietotajās speciālajās šķirošanas kastēs. Tāpat par pakalpojumiem elektropreču savākšanai iedzīvotāji var vērsties pie sava atkritumu apsaimniekošanas operatora.
Pētījums “Patērētāju elektrotehnikas lietošanas paradumu novērtējums” veikts projekta Nr. LIFE20 IPE/LV/000014 – LIFE Waste To Resources IP ietvaros 2022. gada jūlijā, “Forta Research” internetā aptaujājot 1007 Latvijas iedzīvotājus 18–74 gadu vecumā.
Foto: publicitātes
Reklāma