Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centrā (ZRKAC) jau 13. reizi notika ikgadējā Jelgavas valstspilsētas un Zemgales reģiona amatnieku un mājražotāju kontaktbirža, kurā piedalījās 100 mājražotāju un amatnieku, iepazīstinot ar dažādiem oriģināliem darinājumiem, veidojot savstarpēju komunikāciju, daloties idejās un apsverot iespējamas turpmākas sadarbības.
Kā “Zemgales Ziņām” atklāja žūrijas loceklis Vitālijs Upenieks: “Žūrijas darbs ar katru gadu kļūst aizvien grūtāks, un izvēlēties labākos nav viegli. Daudzi ražotāji pārsteidz mūs ar jaunām, iepriekš neredzētām idejām un risinājumiem, piemēram, ar džinsa auduma gredzeniem. Patika arī ideja par līgavas pušķa saglabāšanu epoksīda sveķos. Prieks, ka mūsu pilsētā ir tik daudz radošu jauniešu, kuri arī piedalās pasākumā, un pats galvenais, ka radošums neapsīkst.”
Radošuma balva tika pasniegta piecās nominācijās. Kategorijā “Par idejas pieteikumu” tika apbalvota Kristina Jermaka, kuras dibinātā SIA “SewLab” piedāvā atkārtoti lietojamas sieviešu higiēnas preces. Nominācijā “Par idejas izstrādi” balvu saņēma Uļjana Hotuļova, kuras SMU “LuvBloom” izgatavo elegantus šokolādes pušķus no kvalitatīvas beļģu šokolādes.
Arturs Veilands tika sumināts kategorijā “Par dizaina risinājumu”, darinot oriģinālas pērļu jeb beramās sveces no stearīna, savukārt Markuss Liepa saņēma balvu kategorijā “Par radošu pieeju”, ar zīmolu “JeanRing” piedāvājot no džinsa auduma veidotus gredzenus vides ilgtspējības veicināšanai. Nominācijā “Par veiksmīgu idejas un dizaina risinājumu” tika sumināta Agnija Dance, kas klātesošos iepazīstināja ar sojas vaska svecēm, kas iepildītas no betona izgatavotos traukos.
Atzinību saņēma Daiga Latkovska par “otrās elpas” došanu apģērbam, Mārīte Kleva par ieguldījumu nākotnes izglītībā un Juris Kambars par radošu pieeju, no vara kaļot skanošās bļodas, traukus, rotaslietas un interjera priekšmetus.
Šī gada kontaktbiržas īpašais viesis bija mūziķis Ainars Bumbieris, iepazīstinot klātesošos ar amatnieku un mājražotāju piedāvāto produktu klāstu, kā arī priecējot ar muzikāliem priekšnesumiem.
Meditācijai un baudai
Jura Kambara radošajā darbnīcā “Kambars Varkalis” tiek kaltas Baltijas valstīs vienīgās skanošās bļodas. Top arī rotaslietas un dažādi interjera priekšmeti, kas sagādās prieku ikvienam. “Katras bļodas izgatavošanai veltu četras piecas stundas. Tā ir neatkārtojama ar savu frekvenci un raksturu. Skanošās bļodas var izmantot dažādos jogas rituālos, meditācijai, dziedniecībā ķermeņa attīrīšanai un mūzikas terapijā. Pirmo bļodu izkalu pirms dažiem gadiem kā dekoratīvu priekšmetu pirtij, bet vēlāk pirtniece man teica, ka manas bļodas skanot. Tā arī sāku gatavot vēl skanošas bļodas,” stāsta J. Kambars no Dobeles.
Kontaktbiržā sastopam arī divas pirts raganiņas, kas visus ieper ar smaržīgu pirtsslotu. “Esam pirts raganiņas un piedāvājam savus pirts un masāžas pakalpojumus visā Latvijā. Stāstām un rādām cilvēkiem, ka pirts ir kas vairāk nekā tikai sēdēšana siltumā. Mūsu ķermenis ir jālutina un jāmīl, jo tikai tad jutīsimies labi. Ir divu veidu cilvēki – tie, kuri grib pirtī visu laiku izmēģināt kaut ko jaunu, un tādi, kuri pieturas pie klasiskām vērtībām. Nākamajā gadā visiem novēlam atrast to savu vietu, kur smaidīt, būt priecīgam un baudīt cilvēku un dabas klātbūtni,” saka māsas Santa, Lienīte un Laila.
Radošas skolēnu idejas
Elvisa Gabrāne no Jelgavas Valsts ģimnāzijas piedāvā skolas mācību uzņēmumā tapušās balināta dizaina zeķītes un kokvilnas krekliņus. Zīmējumi uz krekliņiem veidoti dažādā tehnikā, un tie ir unikāli, katrs vienā eksemplārā. “Man patīk radoši veidot lietas un ar tām nopelnīt naudu. Šādā tirdziņā piedalos pirmo reizi, un dažus krekliņus un zeķītes jau esmu pārdevusi,” atklāj Elvisa.
Skolēnu mācību uzņēmums “LuvBloom” piedāvā skaisti iesaiņotus saldus piena un tumšās šokolādes puķu pušķus. “Tas ir ilgtspējīgs produkts, kuru uzdāvinātu var glabāt pat divus mēnešus. Šķiet, ka Latvijā neviens šokolādes pušķus netaisa, un mēs esam pirmās. Dažkārt cilvēkiem gan ir žēl ko tādu apēst, bet garantējam, ka būs garšīgi, jo izmantojam augstvērtīgu beļģu šokolādi,” saka Uljana Hotuļova. Tirdzniecības centra “Domina Shopping” ikgadējā izglītības organizācijas “Junior Achievement Latvia” rīkotajā Latvijas skolēnu mācību uzņēmumu Ziemassvētku gadatirgū “Cits bazārs” abas meitenes ieguva balvu nominācijā “Biznesa potenciāls”.
Dažādas sveces
Pieejot pie Modestas Mogensenas stenda, var sajust saldo bišu vaska smaržu. Viņa ar biškopības produktiem atbraukusi no Bauskas novada. “Latvijas biškopju medus konkursā “Garšīgākais medus 2023” nominācijā “Iecienītākais medus” ieguvām pirmo vietu, kaut ar biškopību nodarbojamies tikai otro gadu,” ar lepnumu saka M. Mogensena. Viņas hobijs ir arī gatavot liepziedu ziepītes, kas smaržo pēc vasaras. Ziemas periodam noderīgi ir lūpu balzami ar propolisu un bišu vasku. Piedāvājumā arī tradicionālās bišu vaska svecītes, kas līdztekus ierastajai dzeltenajai krāsai ir arī zaļā un sarkanā tonī. Tieši zaļās svecītes pērkot vislabāk.
Veilandu ģimene no Platones pagasta uz kontaktbiržu atvedusi interesantas beramas sveces, kas pirmajā mirklī izskatās pēc cukura vai sāls, bet īstenībā tas ir stearīns. Pērļu svece ir svece, kuru var izmantot atkal un atkal, to papildinot. Komplektos ietilpst stearīna pērles un daktis. Beramo sveci var iebērt un dedzināt jebkurā karstumizturīgā trauciņā, jo tā nepielīp pie trauka malām un nav taukaina. Tās ir arī drošākas sveces, jo, nejauši apgāžoties, birstošais stearīns to apdzēš.
Videi draudzīgi produkti
“Mēs esam ģimenes uzņēmums, kas savu mīlestību un zināšanas ir koncentrējis dabisku un daudzpusīgu produktu – dažādu krēmu, eļļu, želeju un ziepju – radīšanā. Pie mums var nopirkt pēc oriģinālām receptēm gatavotus dziednieciskus krēmus ar Latvijas augu ekstraktiem un ēteriskajām eļļām. Tie paredzēti ādai, muskuļiem, locītavām un saaukstēšanās problēmām. Produktos apvienots augu dziedinošais spēks, mūsdienu tehnoloģijas un jaunākie zinātniskie atklājumi,” skaidro zīmola “Unikum Organic Cosmetics” īpašniece Iveta Lapsene no Jēkabpils. Viņa arī piebilst, ka ēteriskās eļļas ķermenis ļoti labi atpazīst un tās strādā gan fiziskā, gan mentālā līmenī. Jau 40 sekundēs ēterisko eļļu molekulas iekļūst mūsu ķermenī un spēj ārstēt. Visi produktu iepakojumi ir bioloģiski noārdāmi un/vai pārstrādājami, tādējādi samazinot atkritumu daudzumu un aizsargājot vidi.
Videi draudzīgs ir arī jelgavnieces Kristīnes Jermakas bērnu apģērbu šūšanas uzņēmums, kas piedāvā daudzreiz lietojamas higiēniskās paketes sievietēm. “Pasaulē šādas paketes kļūst arvien populārākas, Latvijā pircēju skaits gan vēl ir mazs. Mūsu produkcija jau nonākusi ASV, Kanādā, Austrālijā, kā arī daudzās Eiropas valstīs. Šajā pasākumā gribam pastāstīt mūsu sievietēm, ka arī mazgājamās paketes var būt ērtas, drošas un komfortablas, bet galvenais – videi draudzīgas. Tās ir ekonomiskas, jo var mazgāt un lietot atkārtoti pat divus gadus. Šujot bērnu apģērbu, palika pāri audumu atgriezumi, un tā arī radās doma par atkārtoti lietojamām paketēm,” stāsta K. Jermaka. Izrādās, ka šis bizness jau devis trīs reizes lielāku apgrozījumu nekā apģērbu šūšana.
Praktiskas un dekoratīvas lietas
“Es tamborēju dažāda veida krāsainas rokas somiņas no poliestera auklas pēc sava dizaina. Somiņas ir praktiskas un ērti lietojamas. Tās var mazgāt pat veļasmašīnā, un nekas slikts nenotiks,” stāsta Žanna Šuļga no Jelgavas. Somiņu gatavošanu viņa sākusi pandēmijas laikā. Sākumā radusies ideja par čībiņu tamborēšanu, bet vēlāk jau tapušas pirmās somas. Kontaktbiržā viņa piedalās pirmo reizi un par tādu iespēju uzzinājusi pavisam nesen.
Iveta Krūklīte ar ādas apstrādi nodarbojas profesionāli un kontaktbiržā piedāvā dekoratīvas piespraudes, auskarus un citus dekorus. “Mani darbi ir aizceļojuši uz dažādām pasaules valstīm. Gatavoju arī personalizētas dāvaniņas, piemēram, ar ādu apstrādātas kastītes, kurās dāvināt naudu jaunlaulātajiem. Restaurēju arī senas grāmatas, iesienot tās jaunos ādas vākos. Tomēr ar gadiem pieprasījums pēc maniem darinājumiem kļūst mazāks, jo, iespējams, cilvēki vairāk izvēlas ēdamas lietas. Arī cena daudziem šķiet augsta, jo īsti nenovērtē ieguldītā darba un materiālu vērtību,” uzskata I. Krūklīte. Tomēr šī nodarbošanās ir viņas sirdslieta, kas sagādā prieku.
Ar mīlestību un pacietību darinātas lietas – keramikas bļodas, ziepes, koka izstrādājumi un dažādi rokdarbi – tapušas sociālajā uzņēmumā “4vēji” kopā ar daudzfunkcionālā sociālo pakalpojumu centra “LAIPA” klientiem – cilvēkiem ar invaliditāti. “Cilvēki jau pazīst un bieži iegādājās mūsu keramikas sirsniņbļodas. Visas lietas top specializētās darbnīcās Kalnciemā. Tas ir roku darbs, tāpēc apjoms ir mazs, bet ļoti cenšamies, lai produkti būtu kvalitatīvi. Keramikas krūzītes ir līdzīgas, bet tomēr katra atšķirīga un vienā eksemplārā. Katru gadu top kādas jaunas lietas – šogad tie ir ozolkoka dēlīši un koka dekori eglītes formā,” stāsta “LAIPAS” vadītāja Gita Aizpure.
Amatniekus un mājražotājus vērtēja žūrija, kas meklēja inovatīvas un radošas izpausmes dalībnieku vidū. Šogad žūrijas sastāvā strādāja:
- Jelgavas valstspilsētas pašvaldības domes pārstāve Rita Vectirāne;
- LBTU Tehnoloģiju un zināšanu pārneses nodaļas vadītāja, profesore, vadošā pētniece Sandra Muižniece-Brasava;
- LBTU akadēmiķe, profesore Baiba Rivža;
- Uzņēmējdarbības atbalsta nodaļas vadītāja Līga Miķelsone;
- LTRK Zemgales padomes priekšsēdētāja vietnieks Vitālijs Upenieks;
- ZRKAC direktore Sarmīte Vīksna;
- “Viktorija B” ēdināšanas kompleksa vadītāja Sandra Blūmane
FOTO: INGRĪDA NEUSA-LUCA
Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par saturu atbild “Zemgales Ziņas”. #SIF_MAF2023
Reklāma