Iesaistoties vairāk nekā 20 ūdenslīdējiem, Driksas upes posmā no viesnīcas “Jelgava” līdz pilsētas tirgum veiksmīgi noritējusi plaša mēroga zemūdens talka, informē pašvaldība.
“Jāatzīst, ka šoreiz mūs ļoti pievīla laikapstākļi – ūdens temperatūra bija optimāla, aptuveni septiņi grādi, taču vējš un spēcīga straume ļoti apgrūtināja darbu. Redzamība zem ūdens bija vien aptuveni 10 centimetri, un tas nozīmē darbošanos teju uz tausti,” atzīst zemūdens talkas koordinators jelgavnieks Šota Plijevs, skaidrojot: ierastā redzamība šajā upē ir ap metru, tāpēc šoreiz drošības apsvērumu dēļ, vairāki pieteikušies nirēji nevarēja piedalīties zemūdens darbos.
Pieredzējušie ūdenslīdēji ar skābekļa baloniem tomēr pieņēma izaicinājumu izzināt upes gultnes dzīlēs esošās vēstures liecības un rezultātā nogādāja krastā daudzveidīgus atradumus. To starpā bija gan nelielāki priekšmeti – sieviešu kurpes, segas, matrači, apģērbs, somas, pudeles, boulinga bumba, plēves, gumijas caurules – gan arī desmitiem dažāda izmēra automašīnu riepu, metāla stabu, barjeru, liela izmēra atkritumu urnas, velosipēdu rāmji, krēsli un arī masīvkoka baļķis. Zemūdens darbu laikā krastā nogādātas arī metāla kastes, kurās, iespējams, agrāk piegādāja pienu blakus esošajā skolā. Viens no lielākajiem zemūdens talkas lomiem bija arī aptuveni 100 kilogramu smagie vēsturiskie tirgus rati, kurus savulaik, iespējams, izmantoja gaļas izstrādājumu pārvešanai. Šo un arī citu smagumu izcelšanai nāca palīgā arī specializēta tehnika – auto, kas aprīkots ar vinču un trosi.
Izceltie gruži sākotnēji tika izvietoti upes krastā pie gājēju ceļa, tādējādi pasākuma apmeklētāji, kas visas dienas gaitā bija diezgan kuplā skaitā, varēja redzēt katrā upes posmā uzietos atradumus. Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes (LBTU) studentu pašpārvaldes pārstāvji, palīdzot savākt atkritumus krastā, bija radoši un no dažām atrastajām mantām – džinsa un auduma biksēm, džemperiem, žaketes, somas un grāmatas – izveidoja arī īpašu kolāžu. Pasākuma izskaņā šie un daudzi citi atradumi piepildīja septiņus kubikmetrus apjomīgo konteineru. Vēl bez lietpratējiem zemūdens darbos, upes krasta tīrīšanu veica arī specializēta tehnikas vienība, kas ar grābeklim līdzīgu kausu no ūdens izcēla dažādus akmeņus un citus atkritumus, kā arī veica krasta apauguma novākšanu.
Jāpiebilst, ka pasākuma gaitā upes dzīlēs uzieta arī aptuveni četrus metrus gara alumīnija laiva. Klātesot kuplam skatītāju lokam, nirēji mēģināja to izvilkt no ūdens ar trosi un vinču, taču laiva laika gaitā jau ir pārāk dziļi iegrimusi, piepildīta ar smiltīm un dubļiem, tāpēc vairākas tonnas smago lomu izvilkt neizdevās.
“Šodien uzskatāmi redzējām, ka kopīga darba rezultātā niršana ar akvalangu var būt ne tikai aizraujošs hobijs, bet arī sabiedriskais darbs ar pievienoto vērtību. Driksas upe ir kļuvusi tīrāka un par to jāsaka paldies visiem dalībniekiem, kas atrada laiku un iesaistījās,” tā Š.Plijevs, akcentējot: ņemot vērā atsaucību, šādas iniciatīvas viennozīmīgi tiks turpinātas arī nākotnē.
Jāatgādina, ka pasākumu organizēja ūdenslīdēji sadarbībā ar biedrību “Par zaļo enerģiju Latvijai” un LBTU studentu pašpārvaldi. Pilsētā ir vairāki entuziasti, kuriem niršana ar akvalangu ir hobijs, un Lielās talkas dienā tie apvienoja spēkus ar citiem lietpratējiem, lai zemūdens pasauli ne vien izzinātu, bet arī sakoptu un atbrīvotu no dažādiem atkritumiem.
Foto: Jelgava.lv
Reklāma