Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt
casibom giriş casibom bahsegel jojobet

Zinātnieki jautā: Cik lielā attālumā no mājām Jūs varētu pieņemt vilka, lāča un lūša dzīvošanu?

“Cik lielā attālumā no savām mājām Jūs varētu pieņemt vilka, lāča, lūša un šakāļu klātbūtni?” šis ir viens no jautājumiem, uz kuru atbildi sagaida pētnieki, kuri vēlas noskaidrot sabiedrības attieksmi pret lielajiem plēsējiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Latvijas Valsts mežzinātnes institūta “Silava”, Tartu Universitātes Zooloģijas katedras, Igaunijas Dzīvības zinātņu universitātes Mežsaimniecības un meža ekoloģijas katedras un Lietuvas Dabas izpētes centra zinātnieki veic kopīgu pētījumu par sabiedrības attieksmi pret lielajiem plēsējiem – vilkiem, lūšiem un lāčiem. Pētījuma laikā trīs Baltijas valstīs tiek veikta iedzīvotāju aptauja, izmantojot interneta vidē aizpildāmas anketas, informē “Silava”.

Lielie plēsēji ir pretrunīgi vērtētas sugas, kas nereti ir iesaistītas konfliktos ar cilvēku interesēm, tādēļ, plānojot lielo plēsēju aizsardzības un apsaimniekošanas pasākumus, ir svarīgi ņemt vērā sabiedrības viedokli. “Ikviena cilvēka dalība šajā aptaujā ir svarīga, lai gūtu reprezentatīvu ieskatu Baltijas valstu iedzīvotāju attieksmē, jo šī kopīgā pētījuma rezultāti veicinās zinātniski pamatotu lielo plēsēju populāciju apsaimniekošanu un konfliktu ar cilvēkiem mazināšanu. Ir svarīgas atbildes no dažādu vecuma grupu, dzīvesvietu un profesiju pārstāvjiem,” skaidro pētījuma autori.

Aptaujas anketu varat aizpildīt saitē – https://survey.ut.ee/index.php/431354?lang=lv – līdz šī gada 31. martam!

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Iepriekšējo reizi līdzīga aptauja Baltijas valstīs veikta 2005.–2006. gados, bet Latvijā pēdējā šāda veida aptauja veikta 2017. gadā. Sekojošajos gados notikušas izmaiņas gan lielo plēsēju populācijās, gan to apsaimniekošanas pasākumos un ar šiem dzīvniekiem saistītajos konfliktos. Latvijā pēdējo gadu laikā sabiedrības uzmanības lokā bieži nokļuvuši gan lāči, gan arī lūši, līdz ar to ir nepieciešams aktualizēt zināšanas par tagadējo sabiedrības attieksmi pret lielajiem plēsējiem. Nozīmīgi ir arī salīdzināt Latvijas aptaujas rezultātus ar kaimiņvalstu rezultātiem, jo mūsu valstī dzīvojošie vilki, lūši un lāči ir daļa no Baltijas plēsēju populācijām.

Iedzīvotāju atbildes palīdzēs šo sugu aizsardzības un apsaimniekošanas pasākumu plānošanā ņemt vērā sabiedrības viedokli un intereses, norāda “Silava”.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.