Ar traumas vai nopietnu zobu bojājumu rezultātā zaudētu zobu var būt ļoti grūti samierināties. Turklāt nereti zobu bojājumi mēdz būt tik plaši, ka nākas pieņemt lēmumu pat par vairāku zobu ekstrakciju jeb izraušanu.
Zaudēts zobs ietekmē pārliecību par sevi un var radīt nomāktību, taču vienlaikus tā ir ne tikai estētiska neērtība. Zaudēts viens vai vairāki zobi rada nopietnas funkcionālas problēmas. Proti, ar laiku zobu rindā rodas izmaiņas un zobu dabiskais novietojums var mainīties. Tas ietekmē dikciju, apgrūtina ēšanu, ir grūtāk veikt mutes dobuma higiēnu, līdz ar to palielinās citu zobu bojāšanās risks.
Turklāt, ja trūkstošo zobu problēma netiek ilgstoši risināta, veikt novēlotu ārstēšanas procesu būs daudz ilgāk, sarežģītāk un dārgāk.
Modernā zobārstniecība pēdējās desmitgadēs ir ļoti strauji attīstījusies, pacientiem piedāvājot arvien mūsdienīgākas zobu labošanas un ķirurģiskās manipulācijas. Zobu implantēšana ir viena no zobārstniecības nozīmīgākajām nozarēm, kas ļauj atgūt zobu estētiskās un funkcionālās īpašības.
Turklāt zobu implanti ļauj iegūt rezultātu, kas vizuāli ir ļoti grūti atšķirams no dabīgajiem zobiem un ikdienā par tiem nekas neliecina – tie nerada diskomfortu un neprasa nekādu īpašu kopšanu vai aprūpi.
Implantēšanā izmanto dažāda veida zobu implantus. Kāda veida zobu implanti tiek pielietoti un kādos gadījumos tos izmanto – par to lasi šajā rakstā!
Kas ir zobu implants?
Neskatoties uz to, ka zobu implantoloģija ir zobārstniecības nozare, kas attīstījusies jau no 20. gadsimta 70. gadiem, un Latvijā pieejama jau vairāk kā 20 gadus, tomēr lielai daļai cilvēku vēl aizvien ir gana neskaidra izpratne par zobu implantoloģiju.
Termins ‘zobu implants’ rada nepatīkamas un komplicētas procedūras iespaidu, turklāt zobu implanti, cenas ziņā, ir dārgākais zaudētu zobu aizstāšanas veids, līdz ar to šīs metodes vietā bieži vien izvēlās lētākas alternatīvas – zobu protēzes.
Zobu implants ir mākslīgs zobu saknes aizvietotājs uz kura tiek montēta mākslīgā zobu konstrukcija – kronis, tilts vai protēzes. Visbiežāk izmantotais zobu implants ir neliels, skrūvei līdzīgs metāla, visbiežāk titāna, sakausējuma elements, kas ķirurģiskas operācijas laikā tiek ievietots žokļa kaulā.
Ar zobu implantiem iespējams aizstāt vienu, vairākus vai pat visus mutē trūkstošos zobus. Tomēr zobu implanti visai mutei ir dārgs pakalpojums, tāpēc daļa pacientu izvēlās uzstādīt pāris implantus, uz kuriem vēlāk tiek fiksēts zobu tilts vai izņemama zobu protēze.
Tā kā kvalitatīvi zobu implanti tiek ražoti no bioinerta materiāla un ražošanas procesā tiek ļoti rūpīgi apstrādāti, tie ar laiku pilnībā saaug ar kaulu, līdz ar to sajūtu ziņā tie nerada nekāda veida diskomfortu vai sāpes.
Zobu implantu veidi
Zobu implantoloģijā izšķir trīs veidu implantus.
- Endosteal implanti jeb kaula implanti
Zobu implantoloģijā visbiežāk izmantotais zobu implantu veids. Šāda veida implanti ir piemēroti lielākajai daļai pacientu, taču, lai tos ievietotu, jābūt veselam, nedeformētam žokļa kaulam. Kaula implants tiek ievietots žoklī zem smaganām kā mākslīgs zoba saknes aizvietotājs. Kad implants ir ievietots, tam tiek pievienota speciāla karnīze un kuras pēcāk tiek stiprināts mākslīgais zobs.
Kaulu implanti var būt skrūves, cilindra vai plāksnes formas, visbiežāk ražoti no titāna sakausējuma. Procedūra ir ātra un atkopšanās pēc šāda implanta ievietošanas ir, salīdzinoši, neilga. Mākslīgie zobi tiek stiprināti tikai tad, kad implants ir iedzīvojies jeb ieaudzis kaulā.
- Subperiosteal implanti jeb zem kaula gļotādas slāņu implanti
Gadījumos, kad žokļa kauls nav saglabājies pietiekamā, veselā apjomā, kaula implanta alternatīva ir zemkaula gļotādas slāņa implants.
Šāds implants netiek ievietots žokļa kaulā, bet metāla karkasa jeb rāmja veidolā, kam tiek piestiprināts atbalsta stabs, tas tiek novietots virs kaula, taču tik un tā atrodas zem smaganas. Kad smaganas ap rāmi sadzijušas, uz atbalsta staba, kas redzams virs smaganas, tiek stiprināts mākslīgais zobs.
Procedūra ir sarežģītāka un laikietilpīgāka, turklāt dzīšanas process ir ilgāks un var atstāt pēcoperācijas rētas.
- Transosteal implanti jeb transmukozālie implanti
Visretāk izmantotie zobu implanti. Pieredze rāda, ka šo implantu ievietošana ir ļoti sarežģīta un laikietilpīga, jo tos ievieto tikai apakšžokļa kaulā. Šī metode tiek izmantota tikai tad, ja ir saglabājies ļoti neliels žokļa kaula apjoms.
Procedūras laikā speciāla metāla plāksne tiek stiprināta pašā žokļa kaula apakšā ar speciālām skrūvēm, kas iet cauri žokļa kaulam. Plāksnei tiek pievienoti arī speciāli stabi, kas tiek iestrādāti smaganu audos, uz kuriem vēlāk stiprina mākslīgos zobus.
Transmukozālie zobu implanti cenas ziņā ir visdārgākie, jo operācija ir apjomīga, sarežģīta un ilga.
Cik maksā zoba implants?
Zoba implanta cena ir atkarīga no implanta veida un ražotāja. Pirms implanta ievietošanas var būt nepieciešamas papildu ārstēšanas procedūras – kaula vai smaganu augmentācija jeb pieaudzēšana, Sinus lift operācija, citu zobu kanālu ārstēšana vai labošana un citas. Arī tas sadārdzina implanta ievietošanas izmaksas.
Tomēr zobu implantēšana ir visefektīvākais, ilgmūžīgākais zobu aizstāšanas veids, kas nekādā veidā nebojā dabīgos, blakus esošos zobu, kā tas ir zobu tilta ievietošanas gadījumā. Turklāt dabiskais, vizuāli estētiskais efekts un nekāda veida neērtības, ko ikdienā var sagādāt zobu protēzes, ir tās priekšrocības, kuru dēļ pacienti lemj par labu zobu implantu ievietošanai.
Viena zoba implanta ievietošanas procedūras kopējās izmaksas, atkarībā no klīnikas un implanta ražotāja, svārstās no 1100 – 1500 eiro. Cena zobu implantiem visai mutei ir vairāki desmiti tūkstoši eiro.
Zobu implantoloģija Veselības un skaistuma centrā Adoria
Pasaulē atzītākie, kvalitatīvie Straumann zobu implanti pieejami Veselības un skaistuma centrā Adoria zobārstniecībā, Rīgā A. Čaka ielā 70–3. Augsta līmeņa, pieredzējuši zobārstniecības speciālisti, ātras pieraksta iespējas, moderns un mūsdienīgs aprīkojums – tas viss Adoria zobārstniecībā!
Rūpējoties par klientu ērtību, sadarbībā ar AS Banka Citadele, piedāvājam pakalpojumu nomaksas iespējas.
Ienāc adoria.lv un piesaki savu vizīti jau tagad!