Viens no populārākajiem Jaunā gada mērķiem ir saistīts ar finansēm – uzlabot esošo situāciju, veidot uzkrājumu un atmaksāt parādus. Lai arī kāds būtu mērķis, budžeta plānošana ir vērtīgs instruments, kas var palīdzēt iecerēto sasniegt.
Lai arī par ģimenes budžeta plānošanu tiek runāts daudz, tik un tā procesa sākumā var rasties jautājumi – īpaši tādēļ, ka nav vienas formulas, kas ļautu izveidot tādu universālu budžeta plānu, kurš vienlīdz labi derēs visām ģimenēm. Ko ņemt vērā, veidojot tieši Jūsu vajadzībām atbilstošu budžetu? Par to vairāk lasiet raksta turpinājumā.
Ieplānojiet laiku budžeta veidošanai
Ja tiek plānota ģimenes budžeta plāna izveide, tad šajā procesā būtu jāpiedalās visiem pieaugušajiem ģimenes locekļiem. Ieplānojiet laiku, lai visi kopā izvērtētu esošo situāciju, noteiktu mērķus un izveidotu atbilstošu budžeta plānu.
Novērtējiet situāciju
Pirmais uzdevums ir esošās situācijas novērtēšana. Jums var noderēt šādi jautājumi:
- Cik lieli ir Jūsu ģimenes uzkrājumi?
- Kādas ir esošās kredītsaistības?
- Cik daudz naudas Jums nepieciešams ikdienas vajadzībām?
- Kādi ir Jūsu nākamā gada plāni, kam būs nepieciešamas finanses?
Atbildes uz šiem jautājumiem ļauj saprast, kam nākamā gadā jāpievērš lielāka uzmanība un kādi ir aktuālie finanšu mērķi.
Tā, piemēram, ja uzkrājumu nav vai tie ir nepietiekami, nākamā gada mērķis var būt uzkrājuma veidošana neparedzētām situācijām vai citam mērķim. Savukārt kredītsaistību ātrāka atmaksa ļauj uzlabot un saglabāt gan finansiālo stabilitāti, gan kredītvēsturi. Kā zināms, kredītvēsture ir svarīgs aspekts, kas ietekmē aizņemšanās iespējas nākotnē.
Izlemiet, kā sasniegsiet mērķus
Svarīgi ir ne tikai noteikt mērķus, bet arī saprast, kā tos sasniegt. Piemēram, uzkrājuma veidošanai var noderēt automātiskā maksājuma pieslēgšana internetbankā.
Sastādiet budžeta plānu
Ņemot vērā finansiālo situāciju un izvirzītos mērķus, sastādiet budžetu. To var darīt gan, izmantojot pierakstu kladi, gan kādu no šim mērķim paredzētajām mobilajām aplikācijām. Vienojieties par Jums piemērotāko variantu. Svarīgi ir arī atcerēties, ka teorija ne vienmēr saskanēs ar praksi, tādēļ laika gaitā var būt nepieciešamas korekcijas.