Gada izskaņā Azerbaidžānas Republikas vēstniecība Latvijā ikvienam interesentam, kuru saista šī neparastā dienvidu valsts un tās kultūra, piedāvā jaunu iespēju plašāk iepazīt šīs valsts kultūru un mākslu. Septembra sākumā, atzīmējot abu valstu diplomātisko attiecību 30. gadadienu, latviešu valodā tika izdota grāmata “Azerbaidžānas mūžīgie dārgumi UNESCO” (Nigaras Sultanovas redakcijā), savukārt 1. novembrī muzejā “Rīgas Jūgendstila centrs” (Alberta ielā 12) svinīgā gaisotnē atklāja fotogrāfiju un paklāju izstādi “Austais granātābols: majestātiskie Azerbaidžānas paklāji”. To varēs apmeklēt mēneša garumā – līdz 1. decembrim.
Nav daudz lietu, ar kurām latvietim asociētos Kaukāza valsts Kaspijas jūras krastā, taču viena no nedaudzām ir granātābols. Uzreiz piebilstams, ka šis auglis – mīlestības, dzīvības un pārpilnības simbols, ir raksturīgs ne tikai Azerbaidžānas kultūrai vien. Ik gadu Azerbaidžānā granātābolu ražas novākšana ir notikums, savukārt oktobrī un novembrī Gojčajas reģionā notiek granātābolu svētki, kuros tiek uzsvērta šī augļa nozīme gan kulinārijā – ēdienu, dzērienu un pat dažādu veselības uzlabošanai paredzētu līdzekļu pagatavošanā, gan arī kultūrā un mākslā.
Kā citu nāciju pārstāvjiem pastāstīt par savu valsti, tās kultūru un iedzīvotājiem? Viena no iespējām ir lietišķā māksla. “Rīgas Jūgendstila centrā” apmeklētāji visu novembri varēs aplūkot Azerbaidžānas uzņēmuma “Azərxalça” jaunākās kolekcijas “Fruits of the Garden” (“Dārza augļi”) paklājus, kas tapuši sadarbībā ar mākslinieci Samiru Allahverdijevu. Tie austi rokām uz horizontālām vai vertikālām stellēm un uz Latviju, protams, atvesti no Azerbaidžānas. Ar šo mākslas darbu – izstādē eksponēto paklāju starpniecību varam uzzināt pat par dažādām granātābola īpašībām, piemēram, to, ka minētais auglis nav tikai sarkanā krāsā, tas var būt arī dzeltenīgs. Savukārt, ja esam zinošāki literatūrā, varam pat atkodēt kādas sasaistes ar vienu otru literāru darbu. Piemēram, granātābolus savos darbos pieminējis rakstnieks Pāvils Rozītis, kurš dzīves laikā ir uzturējies Kaukāza valstīs un tās labi iepazinis.
Lai palīdzētu izprast, cik nozīmīgs azerbaidžāņiem ir granātābols, izstādē eksponēti Azerbaidžānas Fotogrāfu savienības biedru Mirnaiba Hasaoglu, Nigaras Bagirovas, Turala Jafarova, Farganas Gasimli un citu fotomākslinieku darbi. Krāsas ir košas, sulīgas, un, darbus skatoties, izdodas noticēt, ka par granātābolu nekā garšīgāka pasaulē nav.
Izstādi “Austais granātābols: majestātiskie Azerbaidžānas paklāji” atklāja Azerbaidžānas Republikas vēstnieks Latvijā Elnurs Sultanovs ar kundzi Nigaru Sultanovu, muzeja “Rīgas Jūgendstila centrs” direktore Agrita Tipāne un projektu koordinatore Jūlija Trofimova.
Pērn februārī E. Sultanovs apmeklēja arī Jelgavu un izrādīja interesi sadarboties kultūras, izglītības un “zaļās” pilsētas jomā.
Uzņēmumam “Azərxalça” sadarbojoties ar mākslinieci Samiru Allahverdijevu, tapusi paklāju kolekcija “Dārza augļi”, kas tagad apskatāma muzejā “Rīgas Jūgendstila centrs”.
Reklāma