Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centrā (ZRKAC) 7. aprīlī notika Jelgavas skolēnu skatuves runas video priekšnesumu konkursa 1.–12. klasei pirmā kārta, kurā piedalījās 23 skolēni. Septiņi dalībnieki izvirzīti tālāk vērtēšanai 2. kārtā Valsts izglītības satura centrā (VISC), informē ZRKAC.
Šogad konkursa pirmajā kārtā piedalījās 23 dalībnieki no Jelgavas Centra pamatskolas, Jelgavas 4. sākumskolas, Jelgavas 4. vidusskolas, Jelgavas Pārlielupes pamatskolas un Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzijas. Jau otro gadu konkurss organizēts video formātā.
Skolēnu skatuves runas priekšnesums video konkursā tematiski bija jāsaista ar skolēna spēju autora vārdiem paust izpratni, prieku, izbrīnu, redzējumu par sev un šim laikam aktuālām tēmām. Vairāki konkursanti bija izvēlējušies Imanta Ziedoņa pasakas un dzeju. Skanēja arī Raiņa, Friča Bārdas, Austras Skujiņas, Annas Sakses, Ojāra Vācieša, Klāva Elsberga, Pētera Brūvera, Ineses Zanderes, Māras Zālītes, Kārļa Vērdiņa, Annas Velēdas-Žīgures, Noras Ikstenas, Ievas Samauskas un citu latviešu autoru dzeja un proza. No ārzemju literatūras pārstāvēti bija autori Hanss Kristiāns Andersens, Astrīda Lindgrēna, Paulu Koelju, Ķēstuts Kasparavičs.
Dalībniekiem par uzstāšanos piešķirti augstākās pakāpes, I, II, III pakāpes diplomi un pateicības. Uz skolēnu skatuves runas video priekšnesumu konkursa otro kārtu izvirzīti skolēni, kuri saņēma augstākās pakāpes diplomu: 1. klases grupā – Viesturs Bolmanis (Jelgavas 4. vidusskola), 2.–3. klašu grupā – Adrians Fedorjaks (Jelgavas 4. vidusskola), 4.–6. klašu grupā – Ieva Sauka (Jelgavas 4. sākumskola), 7.–9. klašu grupā – Markuss Kabaks (Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzija), Marta Brakanska (Jelgavas Centra pamatskola), 10.–12. klašu grupā – Viesturs Stankevičs un Evelīna Annija Belozerova (Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzija).
Konkursa dalībnieku skatuves runas iemaņas vērtēja eksperti: režisors, brīvdabas koncertzāles “Mītava” mākslinieciskais vadītājs Sandis Kalniņš, Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolas teātra un Jelgavas Latviešu biedrības teātra režisore Aija Treija, Ādolfa Alunāna Jelgavas teātra dalībniece, Ādolfa Alunāna memoriālā muzeja vadītāja Elīna Skutele un stāstniece, Jelgavas Pilsētas bibliotēkas novadpētniecības speciāliste Andra Poota.
Priekšnesumi vērtēti pēc šādiem skatuves runas vērtēšanas kritērijiem: domas atklāsme (runas loģika un runātāja uzdevums), spilgtu priekšstatu gleznu esamība un atklāsme klausītājam (teikto redzēt, dzirdēt, saprast), kontakts ar klausītāju (kam runā), skaidra dikcija un artikulācija, repertuāra atbilstība runātājam (vecums, individualitāte).
Eksperti izteica atzinību par skolēnu drosmi un vēlēšanos uzstāties, un priecājās par daudzu konkursa dalībnieku spēju patiesi izprast runāto un atklāt klausītājam. Žūrijas komisija arī sniedza ieteikumus prasmju pilnveidei, piemēram, izkopt dikciju, domāt par pareizu intonāciju un uzsvaru, runāt nesteidzoties, izvēlēties savam vecumam un interesēm atbilstošus daiļliteratūras darbus, kuri pašam runātājam nav par garu un sarežģītu.
Skatuves runas konkursa mērķis ir bērnu un jauniešu pilsoniskās līdzdalības, kultūras izpratnes un pašizpausmes mākslā lietpratības veicināšana. Ar konkursa palīdzību tiek attīsta bērnu un jauniešu skatuves runas kultūra, aktiermeistarības prasmes, sekmēta interesi par latviešu un pasaules literatūras mantojumu.
Otrajai kārtai iesūtītos video priekšnesumus līdz 12. maijam vērtēs VISC izveidota vērtēšanas komisija.
Skatuves runas konkursu organizē VISC sadarbībā ar ZRKAC, Jelgavas Izglītības pārvaldi un izglītības iestādēm.
Foto: ekrānšāviņš/ Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centrs
Reklāma