Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

“Austras raksti” gūst panākumus tautastērpu skatē

Aizvadītajā Dziesmu un deju svētku tautastērpu skatē “Mēnesnīcā” ar lieliskiem panākumiem piedalījusies Amatnieku darbnīca un tautastērpu darinātava “Austras raksti”, iegūstot 1. vietu nominācijā “Tautas lietišķās mākslas studijas, biedrības un citas personu grupas darinātais tautastērps”.

Par savu nonākšanu līdz aušanai “Austras raksti” vadītāja Aija Mālkalna „Zemgales Ziņām” stāsta: „Esmu mācījusies par mājturības skolotāju un agrāk strādāju savā profesijā Rīgā, bet, mainoties ģimenes apstākļiem, vairs nevarēju tik tālu izbraukāt. Sāku nodarboties ar tērpu darināšanu, bet 2015. gadā ar Uzņēmējdarbības veicināšanas projekta atbalstu tika iegādātas pirmās stelles un sāku pievērsties aušanai.”

Tad arī radās SIA „Austras raksti”. Sākumā aušana notika pie A. Mālkalnas mājās, tad tika īrētas telpas, bet kopš pērnā gada decembra „Austras raksti” ir pārcēlušies uz jaunām mājām - Dzīvesziņas un arodu sētu Vecpilsētas ielā Jelgavā.

“Austras rakstu” galvenais darbības virziens ir tieši tautastērpu darināšana. Bez A. Mālkalnas šeit darbojas arī viņas kolēģe audēja Anita Rauda – Žukovska. “Cilvēki var pie mums atnākt un pasūtīt savu tautastērpu ar visām tā detaļām, jo sadarbojamies ar citiem amatniekiem, piemēram, kurpniekiem, rotkaļiem un cepuru meistariem. Kopš atrodamies Dzīvesziņas un arodu sētā, mums ir lieliska iespēja izglītot cilvēkus par tautastērpa tapšanu, lai rastos priekšstats, cik daudz darba tiek ieguldīts tā radīšanā. Drīzumā tiks piedāvāta iespēja arī katram pašam izmēģināt noaust sava tērpa brunčus vai vismaz izmēģināt to darīt,” atklāj A. Mālkalna.

Viņa pauž nožēlu par svētkos redzēto, ka rūpnieciski austas tautiskās jostas tika pārdotas par tādu cenu, it kā būtu darinātas ar rokām. “Parastam cilvēkam atšķirt ir grūti, bet profesionālis to var, un tāda mānīšanās nebūtu pieļaujama,” spriež rokdarbniece un turpina:” Ir jāsaprot, ka ar rokām veidots tautastērps nav lēts un tā cena šobrīd ir lielāka par 1000 eiro. Tas saistīts ar materiālu izmaksām, piemēram, vilnas dzijas cena gada laikā ir cēlusies pat trīs reizes.”

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties ZZ.lv abonementu:

"ZZ.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē ZZ.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā ZZ.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.