Valsts kontrole revīzijā “Vai pašvaldību tilti un pārvadi ir droši?” konstatējusi vairākas nepilnības Jelgavas tiltu uzturēšanā, izdarījusi secinājumus un sniegusi ieteikumus Jelgavas valstspilsētas pašvaldībai.
Revīzijas mērķis bija iegūt pārliecību, ka pašvaldību tiltu un pārvadu veiktspēja ir atbilstoša iedzīvotāju mobilitātes un kravu pārvadājumu nodrošināšanai.
“Pašvaldību tiltu sociālā un ekonomiskā nozīme pieprasa par tiltiem rūpēties kā krietnam un rūpīgam saimniekam – tā, lai tas būtu drošs lietošanā un neradītu tādus mobilitātes ierobežojumus, no kuriem var izvairīties. Tomēr vairāki masu medijos atspoguļotie gadījumi par jau piemērotiem kustības ierobežojumiem tilta tehniskā stāvokļa dēļ liecina, ka pašvaldībām ar šo pienākumu izpildi neveicas īsti labi, kas Valsts kontrolei bija pamudinājums veikt šo revīziju, lai saprastu, kur ir meklējami iemesli šādai rīcībai un ko darīt, lai tos novērstu,” teikts Valsts kontroles revīzijas ziņojumā “Pašvaldību tilti: Mobilitātes trauslā ilūzija”.
Ietekme lielāka, nekā šķiet
Kopumā gadījumi, kad tilta drošu izmantošanu un/vai nestspēju ietekmējoši bojājumi nav novērsti noteiktajā termiņā, nav ierobežota kustība pār tiltu vai nav veiktas citas eksperta ieteiktās darbības, ir konstatēti vismaz 13 izlasē iekļautajos tiltos Daugavpils, Limbažu, Nīcas, Madonas novados un Jelgavas pilsētā.
Tādējādi šo tiltu lietotāji nevar paļauties, ka to izmantošana nerada apdraudējumu viņu drošībai. Pašvaldību tilti nav tikai būve, pa kuru pārvarēt upes un citus fiziskos šķēršļus. To neatbilstošs tehniskais stāvoklis ietekmē gan sastrēgumu veidošanos pilsētās un laiku, kas pavadīts ceļā, apmierinātību ar pašvaldības pieņemtajiem lēmumiem budžeta līdzekļu pārvaldīšanā, gan arī valsts un pašvaldības teritorijas attīstību (uzņēmumi, kas izmanto tiltu saimnieciskās darbības veikšanā, nodrošina iedzīvotājus ar pakalpojumiem, darbavietām un rada būtisku pienesumu tautsaimniecībai). Ierobežojot kustību pār tiltu vai to slēdzot, pašvaldībās nāktos pavadīt ilgāku laiku ceļā, tostarp arī nobraukt vairāk kilometru, kas rada lielākus izdevumus.
Izlasē iekļauto republikas pilsētu pašvaldībām, ieskaitot Rīgu, kopskaitā pieder 175 tilti, no kuriem 18 tilti tiek izmantoti tranzīta satiksmei. Savukārt Daugavpilī, Rēzeknē, Ventspilī un Jelgavā 25 tilti tiek izmantoti dažādiem pasažieru pārvadājumiem un tikpat – savieno arī apkaimes. Vairākiem pilsētu pašvaldību tiltiem nav apbraucamā ceļa, piemēram, diviem Jelgavas pilsētas pašvaldības tiltiem, kuri nodrošina piekļuvi Pasta salai un Pils salai.
Visu rakstu lasiet 17. marta laikrakstā “Zemgales Ziņas”
Teksts: Andra Ozola
Foto: no arhīva
Reklāma