2022. gadā Latvijas Satversmes un Valsts prezidenta institūcijai aprit 100 gadi un Zemgale ir Latvijas valsts pirmo četru prezidentu šūpulis. 14. septembrī, Latvijas Valsts pirmā prezidenta Jāņa Čakstes dzimšanas dienā, Jelgavā iecerēts izveidot Prezidentu skvēru, katrai prezidentūrai par godu iestādot ozolu. Savukārt, godinot Latvijas Republikas Saeimas simtgadi un tās pirmo priekšsēdētāju Fridrihu Vesmani (1875–1941), šajā dienā Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā pulksten 16 notiks diskusija, informē Jelgavas valstspilsētas Sabiedrisko attiecību pārvaldē.
Dalību prezidentiem veltītā ozolu skvēra stādīšanas svinīgajā pasākumā, kas notiks pulksten 14 pie J.Čakstes pieminekļa, ir apstiprinājis Latvijas Valsts prezidents Egils Levits, vairāki bijušie valsts prezidenti un prezidentu dzimtu pārstāvji.
“Šī vieta jelgavniekiem ir kļuvusi ļoti nozīmīga – turp dodamies Latvijas valstij svarīgos datumos, kā arī godinām Latvijas izcilo valstsvīru Jāni Čaksti viņa dzimšanas dienā. Jāņa Čakstes pamatnopelns ir demokrātijas un tiesiskuma ideju iedēstīšana jaunajā valstī, eiropeiskas valsts veidošana. Tās ir vērtības, kas ir būtiskas arī mūsdienās. Mums ir jāprot to novērtēt,” uzsver Jelgavas valstspilsētas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš.
Veidojot Prezidentu skvēru, katras prezidentūras laikam par godu iecerēts stādīt parastā ozola kolonveida šķirni Quercus robur ‘Fasigiata Koster’. Pieaugušu koku augstums plānots aptuveni 15 metri.
Savukārt, godinot Latvijas Republikas Saeimas simtgadi un tās pirmo priekšsēdētāju Fridrihu Vesmani (1875–1941), šajā dienā Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā pulksten 16 notiks diskusija “Latvijas Republikas Saeimas pirmais priekšsēdētājs Fridrihs Vesmanis – parlamenta, diplomātijas un tiesu darbā. Valstsvīra devums šodienas Latvijai”, kas veltīta Latvijas Republikas Saeimas vēsturei un Fridriham Vesmanim, kura dzīve un darbība ir saistīta ar Jelgavu. Diskusijā piedalīsies vadošie jomas pētnieki – Jānis Pleps, Dr.iur., Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes docents un Tiesību teorijas un vēstures katedras vadītājs, Valsts prezidenta Egila Levita padomnieks tiesību politikas jautājumos, Jānis Šiliņš, Dr.hist., Latvijas Nacionālā arhīva Latvijas Valsts vēstures arhīva vadošais pētnieks, diskusiju moderēs Mārtiņš Drēģeris, Mg.iur, ārlietu ministra padomnieks komunikācijas jautājumos.
Foto: Jelgava.lv
Reklāma