Vakar, 20.martā, Jelgavas Pilsētas bibliotēkā atklāta Digitālā bibliotēka – digitalabiblioteka.lv. Ar vairāk nekā 10 nozares speciālistu dalību pasākumā prezentēti nozares ieguvumi no Digitālās bibliotēkas, izskanējuši pieredzes stāsti vietnes izmantošanā un pārrunātas digitalizācijas sniegtās iespējas. Bibliotēka aicina pilsētniekus turpmāk izmantot plašos resursus un darbā ar vietni saņemt speciālistu palīdzību bibliotēkā, informē pašvaldība.
“Digitālajā bibliotēkā satiekas Latvijas kultūras mantojums, stāsti un cilvēki. Kas meklē, tas Digitālajā bibliotēkā atrod atbildes par jebkuru tēmu vairāk nekā 3,8 miljonu digitālo vienību saturā,” vietnes ieguvumus uzsver Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes Zemgales reģionālās nodaļas vadītāja Elvīra Mantrova.
Iepazīstinot ar vietnes darbību praksē, Jelgavas Pilsētas bibliotēkas vadītājas vietniece metodiskajā darbā Linda Langenfelde min piemēru: “Ievadām digitālās bibliotēkas meklētājā atslēgas vārdu “Jelgava”. Nepilnas sekundes laikā mūsu priekšā ir 401 694 rezultāti – dažādi materiāli, kas ir sakārtoti pa kategorijām: teksts, attēli, video, audio arī priekšmeti.” L.Langenfelde norāda, ka šādā veidā pēc jebkura ievadītā atslēgas vārda vietnē var piekļūt Latvijas arhīvu, muzeju, bibliotēku, organizāciju, kopienu un privātpersonu uzkrātajiem attēliem, dokumentiem, periodiskajiem izdevumiem, grāmatām, kartēm, muzeju priekšmetiem, gleznām, notīm, kinofilmām, skaņas un video ierakstiem. Digitālajā bibliotēkā saplūst saturs no vairāk nekā 500 partneru krājumiem un kolekcijām no visas Latvijas un pasaules, tostarp arī pazīstamajām kolekcijām Dzirdi Latviju!, periodika.lv, zudusilatvija.lv un citām, kuras nu ir apvienotas zem vienas cepures.
“Resurss ir patiesi plašs un var tikt izmantots visdažādākajos veidos, lai arī kāda būtu vajadzība – tepat savā pilsētā piekļūt kādai no teju 60 000 Nacionālās bibliotēkas grāmatām, uzzināt vairāk par dzimto pilsētu, uzmeklēt liecības par priekštečiem periodikā, skolēniem iegūt informāciju zinātniski pētniecisko darbu izveidei, bet kultūras mantojuma institūcijām un reģionālajiem tūrisma centriem plašo digitalizēto vienību kopumu var izmantot arī jauna satura izveidei,” piemērus min L.Langenfelde.
Digitālajā bibliotēkā iekļautie digitālie objekti ir publiski pieejami no jebkura datora ar interneta pieeju. Savukārt ar autortiesībām aizsargātu darbu digitālie objekti pieejami Latvijas Nacionālās bibliotēkas un tās partneru, tostarp Jelgavas Pilsētas bibliotēkas, iekšējos datortīklos. “Vietnes lietošana bibliotēkā nodrošinās ne vien plašāku materiālu pieejamību, bet arī praktisku palīdzību. Mūsu darbinieki vienmēr ir gatavi sniegt konsultāciju par to, kā pareizi meklēt informāciju un kā neapjukt meklēšanas rezultātu un dažādu avotu kopā,” rezumē L.Langenfelde.
Digitālās bibliotēkas atklāšanas pasākums Jelgavā bija otrais no kopumā pieciem plānotajiem atklāšanas pasākumiem Latvijas reģionos. Digitālās bibliotēkas vadošie partneri ir Latvijas Nacionālais arhīvs, Kultūras informācijas sistēmu centrs, Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde un Latvijas Nacionālā bibliotēka.
Foto: Jelgavas Pilsētas bibliotēka
Reklāma