Jelgavas pašvaldība jau uzņēmusi 75 bēgļus no Ukrainas, kuri pirmos trīs mēnešus varēšot dzīvot viesnīcā, bet pēc tam tikšot meklētas citas iespējas. Pašreiz bēgļu ikdiena lielākoties aizrit, kārtojot formalitātes. Lielākā vēlme esot pēc iespējas ātrāk sākt strādāt, bet raizes bēgļiem sagādājot vietu trūkums bērnudārzā.
Viesnīca “Zemgale”, kurā līdz Covid-19 pandēmijas sākumam visbiežāk tika izmitināti sportisti, tagad kļuvusi par mājvietu kara bēgļiem no Ukrainas. Pašlaik viesnīcas numuriņos izmitināti jau 75 cilvēki. Viņu ikdiena gan lielākoties aizrit, kārtojot formalitātes, lai pēc iespējas ātrāk varētu sākt strādāt. Un dažam jau tas esot izdevies.
“Mūsu bērni grib iet skolā, bet mēs strādāt. Visi kaut ko sev meklējam un arī atrodam. Kāds jau ir atradis darbu. Jā, mana vecākā meita un znots jau kopš pirmdienas strādā,” stāstīja Irina, bēgle no Ukrainas.
Toties Karina, kuru “ReTV” sastop, pildot dokumentus, lai saņemtu darba vīzu, stāstīja, ka strādājusi tūrisma firmā, un kolektīvi arī devušies uz Latviju, kur viņu firmas autobusiem bijusi bāzes vieta. Taujāta, vai apmierina sadzīves apstākļi, sieviete nosmej, ka laimīgā kārtā neesot izlutināti, bet pats svarīgākais esot atrast darbu.
“Pēc esošās informācijas šķiet, ka nebūs grūti. Mums iedeva sarakstu ar uzņēmējiem, kuri ir ieinteresēti, kam vajadzīgs darbaspēks,” norādīja Karina.
Viesnīcas istabiņās katram ir sava guļvieta, galds, skapis un arī televizors. Sievietes gan teica, ka īsti skatīties neesot ko, jo latviski nesaprotot, bet Krievijas kanālus nemaz redzēt negribot.
Uzzinājušas, ka vienā no kanāliem krievu valodā var redzēt Latvijas ziņas, sievietes teic, ka to gan tagad noteikti skatīšoties. Viesnīcā pieejams arī internets, kas septiņpadsmit gadus vecajam Markam tagad arī esot gan informācijas, gan izklaides avots. Mazliet esot iepazinis arī pilsētu.
“Gājām uz sociālo dienestu, nu tas jau tepat. Bijām parkā tepat netālu. Vēl neesmu iepazinis, bet aptuveni zinu, kur atrodos. Varēšu atpakaļ atnākt, ja būšu kur aizgājis,” stāstīja Marks.
Pārstāvji no dažādām institūcijām viesnīcā ierodoties teju ikdienu, bet saņemt dokumentus jādodas pašiem. Visi uzrunātie gan teic, ka tā neesot problēma.
Savukārt Natālija, kura arī ieradusies no Ukrainas, sacīja, ka cilvēki esot viesmīlīgi. “Visu var atrast. Kā ukraiņi saka: mēle līdz Kijevai aizvedīs, un te tāpat,” viņa piebilda.
Par veikaliem gan pagaidām nedomājot, jo vairumam iemītnieku līdzi ir tikai grivnas, ko apmainīt šeit nav iespējams.
Kā stāstīja viesnīcas pārstāvis, ēdināšana arī esot viens no iemesliem, kāpēc bēgļi izmitināti viesnīcā. “Brokastis, pusdienas, vakariņas. Mēs esam tam gatavi. Mēs to darām ikdienā, tāpēc šī problēma mums nav. Ir citas problēmas – visa tā sociālā joma, bērniem skola, cilvēkiem darbs,” norādīja viesnīcas “Zemgale” pārstāvis Aivars Zeltiņš.
Tikmēr pašvaldības operatīvās informācijas centrā norādīja, ka lielākā problēma pašreiz esot vietu trūkums bērnudārzā.
“Šobrīd ātrākais risinājums ir, ka mātes, tās bēgļu sievietes rūpējas pašas par saviem bērniem, līdz brīdim, kad radīsim atbildi uz šiem jautājumiem, jo mūsu ikdienas rindas uz bērnudārzu nav atceltas,” teica Jelgavas POIC vadītājs Gints Reinsons.
Jelgava esot gatava uzņemt aptuveni 400 kara bēgļu. Turpmāk gan tie tikšot izmitināti Zaļenieku Komerciālās un amatniecības vidusskolas dienesta viesnīcā.
Pārpublicēts no lsm.lv un Replay.lv
Autori: Vidzemes televīzija
Foto: pixabay.com
Reklāma