Līdz 7. martam Jelgavas pašvaldība ir uzņēmusi 66 Ukrainas iedzīvotājus, kuri izceļojuši no savas valsts kara dēļ. Visiem Ukrainas bēgļiem pašvaldība nodrošinājusi izmitināšanu viesnīcā “Zemgale”, un tur pirmdien notika Ukrainas iedzīvotāju, Jelgavas domes priekšsēdētāja Andra Rāviņa un valstspilsētas pašvaldības iestāžu pārstāvju tikšanās, lai bēgļus informētu par iespējamo palīdzību un to, kur jāvēršas, lai atbalstu saņemtu.
Palīdzību var saņemt arī tie bēgļi, kuri Jelgavā apmetušies pie radiem vai draugiem, – viņi aicināti sazināties ar Pašvaldības operatīvās informācijas centru (POIC) pa iedzīvotāju atbalsta tālruni 8787, informē Jelgavas pašvaldības Sabiedrisko attiecību pārvaldē.
Pēc POIC datiem, līdz pirmdienai Jelgavas pašvaldībā patvērumu meklējuši 66 bēgļi – 10 vīrieši, 27 sievietes un 29 bērni – četri pirmsskolas vecumā, pārējie skolas vecumā.
“Visi bēgļi, kuri patvērumu meklējuši ar pašvaldības starpniecību, uzņemti viesnīcā “Zemgale”, un tur tiek nodrošināta gan dzīvošana, gan ēdināšana, gan visas higiēnas prasības,” stāsta POIC vadītājs Gints Reinsons, norādot: POIC rīcībā ir informācija, ka Ukrainas kara bēgļus ir uzņēmušas arī jelgavnieku ģimenes, bet to precīzs skaits nav zināms. G.Reinsons skaidro, ka viesnīcas “Zemgale” kapacitāte šobrīd ir izsmelta, taču kā nākamā potenciālā bēgļu izmitināšanas vieta ir aizrunāta Zaļenieku Komerciālās un amatniecības vidusskolas dienesta viesnīca, kurā dzīvošanu var nodrošināt 40 cilvēkiem, kā arī ievadītas sarunas ar LLU par līdz 200 bēgļu izmitināšanu LLU studentu viesnīcās.
Lai informētu iebraukušos Ukrainas iedzīvotājus par dažāda veida palīdzību un konkrētu rīcību tās saņemšanai, pirmdienas vakarā viesnīcā “Zemgale” ar ukraiņiem tikās Jelgavas domes priekšsēdētājs A.Rāviņš, Jelgavas Sociālo lietu pārvaldes, Jelgavas Izglītības pārvaldes, POIC un Pašvaldības policijas pārstāvji. “Izsakām visdziļāko līdzjūtību par šobrīd notiekošo Ukrainā. Mēs esam ar jums un esam gatavi sniegt palīdzību,” sacīja A.Rāviņš, saņemot sanākušo bēgļu pateicību par to, ko pašvaldība ir darījusi viņu labā jau līdz šim.
Šobrīd noteikts, ka Ukrainas bēgļiem Latvijā ir tiesības saņemt garantētā minimālā ienākuma pabalstu, kas ir 109 eiro pirmajai personai mājsaimniecībā un 76 eiro katrai nākamajai personai mājsaimniecībā, kā arī 109 eiro pabalstu krīzes situācijā katrai personai. Tāpat Jelgavas pašvaldība Ukrainas bēgļiem nodrošina higiēnas un pārtikas produktu pakas, un viņi var saņemt Higiēnas centra pakalpojumus, tāpat viņi varēs saņemt citu atbalstu pēc attiecīgās personas individuālo vajadzību izvērtēšanas. Lai saņemtu sociālo palīdzību, Ukrainas bēgļiem ir jāvēršas Jelgavas Sociālo lietu pārvaldē Pulkveža Oskara Kalpaka ielā 9 vai pa tālruni 63048914, 63007224. A.Rāviņš norādīja, ka pašvaldība arī nodrošinās bēgļiem iespēju saņemt abonementa biļeti 60 braucieniem pilsētas sabiedriskajā transportā – arī tai ir jāpiesakās Sociālo lietu pārvaldē.
Jelgavas Izglītības pārvalde šobrīd apzina situāciju bēgļu ģimenēs, kurās ir bērni, lai saprastu, kurā izglītības posmā ir pārtrauktas mācības, un organizētu viņu iekļaušanu. “Katrs gadījums būs jārisina individuāli, bet jau otrdien ar divām ģimenēm, kurās aug astoņus, desmit un 13 gadus veci puiši, dosimies uz konkrētu skolu, lai runātu ar iestādes vadību par mācību uzsākšanu pēc skolēnu pavasara brīvlaika,” stāsta Izglītības pārvaldes vadītāja Gunta Auza, piebilstot, ka tiek meklēti arī risinājumi par individuālu atbalstu skolēniem latviešu valodas apguvē. Tāpat svarīgi ir apzināt ukraiņu bērnu un jauniešu intereses, lai iesaistītu mūzikas, mākslas vai sporta nodarbībās pēc stundām. Ukraiņu ģimenes, kurās aug pirmsskolas un skolas vecuma bērni, palīdzību var meklēt Izglītības pārvaldē, zvanot vadītājai G.Auzai pa tālruni 63012461, Tijai Aleksandrovai, vadītājas vietniece pamatizglītības, vidējās izglītības un profesionālās izglītības jautājumos, pa tālruni 63012477, Sarmītei Jomai, vadītājas vietniecei pirmsskolas izglītības jautājumos, pa tālruni 63012465.
Bet trešdien viesnīcā “Zemgale” notiks Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centra un Izglītības pārvaldes vadības tikšanās ar bēgļiem, kurā tiks pārrunātas latviešu valodas apmācību iespējas pieaugušajiem Ukrainas iedzīvotājiem, lai palīdzētu viņiem integrēties sabiedrībā un palielinātu viņu izredzes darba tirgū.
Tāpat visos jautājumos pēc palīdzības Ukrainas bēgļi var vērsties POIC pa iedzīvotāju atbalsta tālruni 8787.
Foto: Jelgava.lv
Reklāma