- MŪRA KROGA TILTS PALOS. Plūstot caur tiltu, Vilces upei parasti pietiek ar vienu velvi. Taču palu un plūdu laikā ūdeņu mēdz būt tik daudz, ka ūdens plūst caur trim velvēm. Tā tas ir arī šonedēļ. Ceļš pār Mūra kroga tiltu no Mūrmuižas aizveda uz Vilces muižu, kā arī pasta ceļu, kas caur Blankenfeldes muižu veda no Mītavas uz Poliju un tālāk uz Vakareiropu.
FOTO: MĀRTIŅŠ VĪPULIS
- TĀ PATI VIETA mazūdens periodā.
Piecas diennaktis vidējā temperatūra virs nulles – tāda ir meteoroloģiskā pavasara pazīme. Pēc Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģiskā centra mērījumiem, Zemgalē tas iestājās 12. februārī. Agrāk tā notika vismaz martā. Mūsdienās tādas ir globālās sasilšanas sekas. Hidroloģe Līga Klints atzīst, ka Lielupē un tās daudzajās kreisā krasta pietekās pavasara pali, kas sākās ar sniega kušanu, šonedēļ jau mazinās. Taču labā krasta pietekās Iecavā un Misā ūdens līmeņa kāpšana vēl varētu turpināties. Šīs upes ūdeņus ņem no Sēlijas, kur ziema nav beigusies.
Svētē un tās baseina upēs pali. Tādi ir arī Jelgavas novadā Vilcē. Vilces pagasta māju “Mūra krogs” saimnieks Mārtiņš Vīpulis teic, ka šoziem Vilces apkārtnē sniega bija vairāk nekā Jelgavā – vismaz kādus trīsdesmit centimetrus. Tas tagad kūst, un februāra vidū sākušies pavasara pali. Ūdens līmeņa celšanās pašu Mūra krogu neapdraud, taču Vilces ūdens plūst cauri visiem trim Mūra kroga tilta laidumiem.
“Kopš 1990. gada, kā mēs te dzīvojam, vienu reizi ūdens pienāca pie mājas sliekšņa. Tas bija divtūkstošo gadu sākumā (iespējams, 2004. gadā), kad plūdus izraisīja vasaras lietavas. Tovasar tas maksimālo ūdeņu brīdī pārpludināja Bauskas–Dobeles šoseju P103 pie tilta pār Sidrabes upi,” stāsta M. Vīpulis.
Par Mūra kroga tiltu saimnieks zina teikt, ka tas varētu būt būvēts pirms gadiem divsimt. “Mājas dokumenti liecina, ka tajā laikā tika uzbūvēts arī pats Mūra krogs,” teic M. Vīpulis. “Skaidrs, ka 1705. gadā, kad Ziemeļu kara laikā 16. jūlijā Mūrmuižas apkārtnē notika kauja starp zviedru un krievu karaspēku, nekāda Mūra kroga tilta pār Vilci vēl nebija.”
Visu žurnālista Gaita Grūtupa rakstu lasiet 22. februāra laikrakstā “Zemgales Ziņas”.
Reklāma