Mājā Jelgavā, Vecpilsētas ielā 14 atvērta tautas daiļamata meistares, Jelgavas lietišķās mākslas studijas “Dardedze” ilggadējas dalībnieces un jelgavnieces Ausmas Spalviņas izstāde “Pavasara košums lakatu rakstos un puzuros”. Savukārt jau 8. aprīlī meistare aicina interesentus piedalīties puzuru darināšanas meistarklasē, informē Jelgavas pašvaldības Sabiedrisko attiecību pārvaldē.
Izstādē apskatāma A.Spalviņas austo dažādu izmēru un krāsu salikumu vilnas lakatu kolekcija. Kā stāsta meistare, katrs lakats ir īpašs un neatkārtojams, jo izauklēts gluži kā bērns, sākot ar dzijas krāsošanu, metu uzvilkšanu, aušanu un beidzot ar bārkšu veidošanu. Audēju iedvesmo dabas ainavas, kas rada idejas lakata noskaņai un kolorītam.
A.Spalviņa ir viena zināmākajām puzuru darināšanas speciālistēm Latvijā un izstādē apskatāmi arī viņas veidotie puzuri. Pieredzes bagātā meistare savas prasmes labprāt nodod citiem un jau vairākus gadus popularizē puzuru veidošanas prasmes meistarklasēs un semināros.
Meistare stāsta, ka puzuru darināšana nav sveša daudzām tautām, piemēram, japāņu izgatavotie esot ļoti līdzīgi baltu tautu veidotajiem. Lietuvieši ar puzuriem rotājuši katoļu baznīcas, dāvinājuši kāzās un kristībās. Arī latviešiem kādreiz dažādiem godiem bija sava veidu puzuri. Tagad par to liecinot kaut vai Kurzemē saglabājies nosaukums – “Kāzu lukturis”. Pieņemts uzskatīt, ka puzurus izmantoja tikai ziemas saulgriežu laikā, tomēr ar šiem elementiem greznoja telpas no Miķeļiem līdz pat Lieldienām. Mūsu senči ticējuši, ka griežoties puzuri attīra telpu un pasargā no ļaunā.
A.Spalviņa uzskata, ka mūsdienās katrai vajadzībai ir piemērojams savs puzurs un to nosaka tēma un telpas lielums. Puzuru darināšana ir arī lielisks laika pavadīšanas veids, kam praktiski nav nepieciešami nekādi materiālie ieguldījumi – vajadzīgs tikai laiks un nelielas iemaņas.
Ausmas Spalviņas izstāde Mājā Vecpilsētas 14 apskatāma darba dienās no pulksten 10 līdz 18.
Piektdien, 8. aprīlī, no pulksten 15 līdz 18 Vecpilsētas ielā 14 notiks A.Spalviņas vadītā puzuru darināšanas meistarklase. Dalība meistarklasē ir bez maksas, dalībnieki tiks nodrošināti ar nepieciešamajiem materiāliem. Pieteikšanās pa tālruni 63005407 vai 25746417. Meistarklase ir nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanas un tālāknodošanas projekta “Satiec savu meistaru!” aktivitāte.
Foto: Jelgava.lv
Reklāma