Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Mājas kafejnīcas aicina ciemos

 • IR ROMANTISKI baudīt pusdienas aveņu laukā pie “Mūsu avenes” viesmīlīgajiem saimniekiem.
  FOTO: DINA POPLUGA

Šogad jau trešo reizi visā Latvijā no jūlija vidus līdz 17. septembrim notiek “Mājas kafejnīcu dienas”, informē Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA). “Mājas kafejnīcu dienas” ir projekts, kur improvizētas kafejnīcas lauku sētās un māju pagalmos viesus mielo ar gardiem ēdieniem, un tas ir radīts kopā ar Latvijas Lauku tūrisma asociāciju “Lauku ceļotājs”, bet ideja aizgūta no Igaunijas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kafejnīcu skaits ar katru gadu pieaug, apliecinot, ka pieprasījums pēc atpūtas laukos ir augsts. LIAA direktors Kaspars Rožkalns uzsver, ka šogad māju kafejnīcās īpaši tiks gaidīti arī viesi no Lietuvas un Igaunijas, kur tiks īstenotas īpašas kampaņas, popularizējot Latvijas lauku tūrisma piedāvājumu.

Jelgavas novadā 14 ģimenes

Šogad projekts notiek 41 galamērķī visā Latvijas teritorijā gandrīz katrā nedēļas nogalē. Lai piesaistītu plašāku interesentu loku, īpaši ģimenes ar bērniem, tiek rīkotas dažādas papildu aktivitātes: rokdarbu darbnīcas, spēles, mūzikas instrumentu spēlēšana u.c.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ne vienā vien saimniecībā būs padomāts arī par veģetāru un vegānu ēdienkarti, par ko ērti var pārliecināties, izmantojot mājas lapā atrodamo filtru. Piedāvājumā būs arī viduslaiku ēdienu mājas kafejnīca un nakts kafejnīca.

Jelgavas novadā akcijas norisi koordinē Lauku partnerība “Lielupe” sadarbībā ar Jelgavas novada pašvaldību un Reģionālo tūrisma informācijas centru. Šeit 5. un 6. augustā lauku sētas un sava nama durvis atvērs un ar pašu gatavotiem ēdieniem un našķiem cienās 14 ģimenes. Katrai mājas kafejnīcai ir sava neatkārtojama ēdienkarte un stāsts, kurā centās ielūkoties arī “Zemgales Ziņas”.

Glūdas pamatskolā saimniekos bērni ar vecākiem

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Mājas kafejnīcā “Basām kājām zaļā pļavā” Glūdas pamatskolā tiks radīti svētki ģimenēm ar bērniem, piedāvājot gardus ēdienus un dzērienus nesteidzīgā gaisotnē, tos gatavos skolas bērni ar vecākiem. Papildus paredzētas dažādas aktivitātes un meistarklases. Piedāvājumā ugunskura zupa, Glūdas liellopa mājburgers, saldējuma kokteiļi un aukstie kafijas dzērieni bez kofeīna.

Bērniem būs interesanti arī Zaļenieku pagasta “Jaunparkās”, kur iekārtots atpūtas stūrītis ar rotaļlietām un spēlēm, būs arī iespēja pabarot un samīļot jēriņus. “Piedalāmies otro gadu, un mums tas ir zināmā mērā izaicinājums. Iepriekšējā gadā atsaucība bija negaidīti liela un daudzi cilvēki atbrauca arī bez iepriekšējas pieteikšanās, tāpēc šogad plānojam pacienāt lielāku apmeklētāju skaitu,” stāsta “Jaunparkas” saimniece Mairita Pauliņa.

Te varēs baudīt lauku ainavu un mieru, nogaršot zupu vai plovu un palutināt sevi ar kafiju un kūku.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pieredze iedrošināja pievērsties lauku tūrismam

Gardu, veselīgu un atspirdzinošu ēdienkarti, kurā katra ēdiena neatņemama sastāvdaļa ir avenes, piedāvās mājas kafejnīca “Avenītes,” Vircavas pagastā, kur paredzēts arī brauciens zemnieku gaumē pa aveņu saimniecību. “Piedalīšanās pasākumā ir lieliska iespēja atklāt sevī un ģimenē jaunus talantus, piemēram, organizatora spējas, pavāra dotības, stāstnieka talantu un komunikācijas prasmes. Mūs dalība Mājas kafejnīcu dienās iedrošināja pievērsties jaunam darbības virzienam – lauku tūrismam,” atklāj aveņu audzētāja Dina Popluga.

Jaunajai paaudzei noteikti patiks “Satiksimies – tiksimies zem liepām” Zaļenieku pagastā piedāvājums – pašu gatavoti burgeri un tortiljas, ko pasniegs mājsaimniecība “Lauri”, kas atmodas laikā atgūto dzimtas īpašumu apsaimnieko jau sestajā paaudzē. Varēs nobaudīt arī biezpiena sacepumu ar ogu mērci un, protams, liepziedu tēju. “Kafejnīcu dienas ir veids, kā pārbaudīt ģimenes saliedētību un izturību. Piedaloties iepriekšējā gadā, man bija svarīgi uzzināt cilvēku vēlmes pirms sava ēdināšanas biznesa uzsākšanas. Plānojam iegādāties ēdināšanas treileri, kas darbotos pie mūsu mājas un dotos arī uz dažādiem pasākumiem,” par savām iecerēm stāsta Anna Roze-Cirīte.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Izsmalcināti svešzemju ēdieni

Ja ir vēlme nogaršot kaut ko izsmalcinātu, jādodas uz “Trifeļu dārzu” Glūdas pagastā. Tas būs garšas un smaržas piedzīvojums! Trifeles pamatēdienos, uzkodās un desertos, pat dzērienos. Un tas vēl nav viss – drosmīgākie varēs izgaršot Varžu gurniņus čili un laima marinādē, kā arī Ķengura ragū ar krāsnī ceptiem kartupeļiem un svaigiem dārzeņu salātiem.

Tikpat aizraujošs paredzēts ceļojums Itālijas kulinārijas pasaulē kopā ar “Pop up” kafejnīcu “Dimantos” Svētes pagastā, kur uzkodā galdā cels brušetas ar tomātiem un baziliku, bet desertā – Itāļu vafeles (pizzelle) ar vīģu džemu un citronu marmelādi. Šī gada jaunums – apdrukātas konditorejas cukura loksnes.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Receptes no ārzemju braucieniem aizguvuši arī mājas kafejnīcas “Livonijas dzintars” saimnieki, cienājot viesus ar gulašzupu, kura iepatikusies Budapeštas ceļojuma laikā. Desertā būs iespēja baudīt pašu gatavotu jogurta rullīšu saldējumu ar augļiem. Varēs arī iegādāties kallu stādus un liliju sīpolus, kā arī dabīgo kosmētiku ar dzintaru, bet vakara izskaņā kokteiļu vakars pazīstamu skaņdarbu pavadījumā.

Jāņa Čakstes dzimtas mājās “Aučos “savas mājas ir atradusi arī ģimene no Ukrainas, kas labprāt viesus cienās ar tradicionāliem ukraiņu ēdieniem: boršču, kāpostu tīteņiem, biezpiena rausīšiem un ogu morsu.

Iespēja izzināt vēsturi

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ēdiena baudīšana ar vēstures piesitienu iespējama, apmeklējot mājas kafejnīcu “Garšas, smaržas pils dārzā” Svētes pagastā. Svētes pils tapusi 18. gadsimtā kā viena no Kurzemes hercoga Pētera Bīrona pilīm, kurā hercogistes pastāvēšanas laikā bijusi iespaidīga mākslas galerija un lielākā oranžērija Latvijā. Pēdējo piecu gadu laikā pils tiek atjaunota pēc aptuveni 20 gadu aizmirstības perioda. “Organizēsim ekskursijas pa pili. Un viens no mūsu ēdienkartes piedāvājumiem – dārzeņu sautējums ar gaļu vai bez tās, pasniegts keramiķes Madaras Rubenas podiņā. Bērniem paredzēta aktivitāte – Dārgumu meklēšana un citas atrakcijas. Teritorija ir plaša, tāpēc droši var ņemt līdzi mājdzīvniekus,” aicina pils īpašniece Mārīte Bahromkina.

Sena un interesanta ir arī Bramberģes muiža, kuras skaistie muižas vārti ir vienīgā un vecākā saglabājusies šādas funkcijas celtne Latvijā. Muižas apmeklētāji tiks cienāti ar jau tradicionāliem ēdieniem – sviestā apceptiem vārītiem jauniem kartupeļiem ar desiņām un svaigiem salātiem, Bramberģes virumu un lieliskām vafelēm. Pēc saimnieces Ilzes Pavlovičas vārdiem: “Šogad nav paredzēta iepriekšēja pieteikšanās, izņemot, ja plānojas liela grupa. Būs arī ekskursija pa ēku un iespēja iegādāties suvenīrus.”

Intriģējošs nosaukums “Kauja par mārrutkiem” dots kafejnīcai, kas izveidota, sadarbojoties mārrutku pārstrādātājiem SIA “MārLapiņi” un Ziemassvētku kauju muzejam. SIA “MārLapiņi” īpašnieks Māris Lapiņš stāsta: “Pasākumā piedalāmies pirmo reizi, un tajā varēs baudīt uz ugunskura vārītu zupu strēlnieku gaumē ar svaigiem mārrutkiem un īstu rupjmaizi, kura cepta Tērvetes maizes ceptuvē, un muzejs sniegs ieskatu Latvijas vēsturē.”

Vasarai piestāv pikniks

Mājas kafejnīcas “PikNīca” saimnieki Cenu pagastā savā īpaši iekārtotajā piknika vietā viesiem piedāvās uz uguns vārītu sātīgu soļanku un dažādas piknika plates, īpašu akcentu liekot uz pašu kūpināto gaļu.

Gaļas zupa, kas gatavota uz ugunskura, būs arī kafejnīcas “Pirmais mēģinājums” piedāvājumā. “Zildeguņi” ir mājsaimniecība, kas demonstrēs tekstila auduma krāsošanu ar augu krāsvielām. Tajā varēs piedalīties arī viesi. Un mazliet aktīvākiem apmeklētājiem būs pieejams novusa galds. Saimniecei Initai Sīlei ēst gatavošana ir hobijs jau ilgus gadus, un šogad viņa kopā ar ģimeni ir uzdrošinājusies savus tradicionālos ēdienus piedāvāt nobaudīt arī plašākam apmeklētāju lokam. “Mūsu kaimiņu saimniecība “Lauri” pasākumā piedalās jau atkārtoti ,un tas radīja motivāciju arī mums pamēģināt. Domāju, ka viss izdosies, jo talkā sabrauks un palīdzēs visa ģimene,” ir pārliecināta Inita.

Izjust dabas tuvumu un vasaras bezrūpību varēs, iegriežoties mājas kafejnīcā “ZELT”, kur paredzēts oranžais gardēžu pikniks ar dzīvo mūziku. Smiltsērkšķu dārza īpašniece Elīna Cēsniece norāda: “Liela interese baudīt ēdienus bija pēc raidījuma Īstās latvju saimnieces, tāpēc šogad visiem interesentiem būs iespēja nogaršot slaveno Laimes zemes puķpodiņu.” Visi labumi – ēdamlietas, dzērieni, glāzes, īpaši komplimenti un sedziņa būs sagūluši piknika groziņā, kur mīsies latviešu, smiltsērkšķu un pasaules pieskaņa, un glāzēs dzirkstīs oranžie veldzējumi. Viesiem tikai atliks izvēlēties vietiņu parkā, lai atpūstos un klausītos muzikālus priekšnesumus. Ir atļauts ņemt līdzi arī četrkājainos mīluļus.

 • UZ ORANŽO pikniku aicina Mājas kafejnīca “ZELT” un tās saimniece Elīna Cēsniece. Deserts – Laimes Zeme. Smiltsērkšķu un baltās šokolādes musa kārtojums šokolādes podiņā ar šokolādes biskvītu un sāļo kafijas karameli.
  FOTO: JANA LEITE
 • “SATIKSIMIES – tiksimies zem liepām” piedāvās pašu gatavotus burgerus un tortiljas.
  FOTO: ANNA ROZE-CIRĪTE
 • MĀJAS KAFEJNĪCAS “Jaunparkas” jaunā saimniecīte Laura pasniedz gardās karstmaizes, kas ir arī šīgada ēdienkartē.
  FOTO: MAIRITA PAULIŅA
 • KAFEJNĪCAS “Kauja par mārrutkiem” komanda – Ziemassvētku kauju muzeja vadītājs Dagnis Dedumietis (no kreisās), SIA ”MārLapiņi” saimnieks Māris Lapiņš ar meitām Annu un Elizabeti. Kā arī muzeja iemītnieks – kaķis Seržants.
  FOTO: MĀRIS LAPIŅŠ

SVĒTES PILĪ paredzētas aktivitātes bērniem un dažādi gardumi.
FOTO: MĀRĪTE BAHROMKINA

MĀJSAIMNIECĪBAS “Lauri” atmodas laikā atgūto dzimtas īpašumu apsaimnieko jau sestajā paaudzē. Anna Roze-Cirīte (no kreisās),vecmāmiņa Daiņuvīte, mamma Inga un tētis Druvis.
FOTO: ANNA ROZE-CIRĪTE

BRAMBERĢES MUIŽA gaida ciemos. FOTO: ILZE PAVLOVIČA

Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par saturu atbild “Zemgales Ziņas”

#SIF_MAF2023

Pirms došanās uz izvēlētajām mājas kafejnīcām nepieciešams:

■ Sazināties ar kafejnīcu un pieteikt savu apmeklējumu, lai pārliecinātos, ka gaidīs brīvs galdiņš.

■ Pārliecināties par izvēlētās aktivitātes norises laiku – katra aktivitāte var noritēt dažādos laikos.

■ Pārbaudīt, vai izvēlētajā norises vietā būs iespējami bezskaidras naudas norēķini – ne visi pasākumu rīkotāji varēs pieņemt norēķinu kartes.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.