Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

NOVADOS: Portugāļu seniori viesojas Jelgavā

Līgosvētku nedēļā Jelgavas Senioru biedrībā Erasmus+ programmā viesojās 20 seniori no Portugāles pilsētas Porto Senioru Universitātes. 

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Senioru Universitātes kustība Latvijā sākta 2019. gadā, un šo ideju attīsta biedrība “Project Net”, balstoties uz Portugāles Senioru Universitāšu tīklu RUTIS, kas, burtiski tulkojot no portugāļu valodas, nozīmē – Senioru universitāšu sadarbības tīkla asociācija. Pašlaik RUTIS tiklā ir apvienotas 347 senioru universitātes un ap 45 000 studējošo.

Iepazīst latviešu tradīcijas

Kā “Zemgales Ziņām” pastāstīja Jelgavas Senioru biedrības vadītāja Ilga Antuža, tās bija notikumiem un pozitīvām emocijām piesātinātas četras dienas, kuras ilgi paliks atmiņā. Portugāļu viesiem bija lieliska iespēja iepazīt latviešu Līgosvētku tradīcijas, piedaloties ielīgošanas pasākumā “Zemgale un Kurzeme ielīgo kopā” Dzīvesziņas un amatu sētā: “Kopā ar portugāļiem un senioriem no Jelgavas, Stendes, Talsiem, Jaunpils, Mālpils un Lapmežciema dziedājām, dejojām, gājām rotaļas, sējām sieru, cepām maizīti un speķa pīrādziņus. Portugālē vasaras saulgriežus neatzīmē, tāpēc viņiem tā bija jauna un interesanta pieredze. Apmeklējām arī smilšu skulptūras un Karameļu darbnīcu, kur gatavojām karameles, bet Rundāles pilī iepazināmies ar muzeja ekspozīciju un baudījām rožu dārza burvību. Laiks pagāja ļoti jaukā un sirsnīgā atmosfērā.”  

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Apgūst valodas

Portugāļi bijuši izbrīnīti par mūsu senioru labajām angļu valodas zināšanām. I. Antuža priecājas par jelgavnieci Ermīnu Ludi, kura jau apguvusi portugāļu valodu un varēja komunicēt ar ciemiņiem viņu dzimtajā valodā. Savukārt portugāļi ciemošanās laikā apguvuši dažas frāzes latviski un centās izmantot sarunās. Erasmus+ kopprojekts kopā ar Porto senioriem noslēdzās Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātē, kur profesore Dzidra Kreišmane iepazīstināja viesus ar Latvijas vēstures līkločiem. Tā bija vērtīga prezentācija, jo daudzus vēstures faktus portugāļi nebija dzirdējuši.  

Iedibinātā draudzība noteikti turpināsies arī turpmāk, rakstot vēstules un sazinoties sociālajos tīklos. Šīs vizītes rezultātā jau nākamā gada aprīlī 25 Jelgavas Senioru Universitātes dalībniekiem paredzēts brauciens uz Portugāles pilsētu Ferreira ciemos pie Portugāļu senioriem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Jelgavas Senioru biedrība uzņēma ciemos seniorus no Portugāles pilsētas Porto.

Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātē darbu sākusi jaunā vadības komanda 

Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātē (LBTU) no 1. jūlija darbu sāka rektore profesore Irina Arhipova un kopā ar viņu arī jaunā vadības komanda – zinātņu prorektors profesors Gatis Vītols, studiju prorektore profesore Ilze Beitāne un finanšu prorektors profesors Linards Sisenis, informē LBTU.

Kā galveno darbības prioritāti turpmākajiem gadiem I. Arhipova izvirzījusi LBTU kā zinātnes universitātes statusa nostiprināšanu un ekosistēmas veidošanu universitātes stratēģiskās specializācijas jomās – biozinātnēs, inženierzinātnēs un sociālajās zinātnēs.

22. maijā LBTU Konventā par jauno universitātes rektori ievēlēja profesori I. Arhipovu. Viņa ir līdzšinējā LBTU zinātņu prorektore un universitātes vadības komandā strādā nepilnus piecus gadus, pirms tam pildot arī Konventa priekšsēdes pienākumus. Profesore augstāko izglītību ieguvusi matemātikas nozarē un ir inženierzinātņu doktore. Profesionālo darbību LBTU sākusi 1991. gadā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Zinātņu prorektors, profesors un vadošais pētnieks G. Vītols šobrīd ir Inženierzinātņu un informācijas tehnoloģiju fakultātes dekāns. Augstāko izglītību ieguvis Jelgavā, studējot bijušajā Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) Informācijas tehnoloģiju fakultātē pamatstudiju programmā “Datorvadība un datorzinātne” un augstākā līmeņa studiju programmā “Informācijas tehnoloģijas”. Aizstāvot promocijas darbu 2012. gadā, ieguvis inženierzinātņu doktora grādu informācijas tehnoloģijās. Profesionālo darbību universitātē sācis maģistra studiju laikā 2007. gadā.

Studiju prorektore, profesore un vadošā pētniece I. Beitāne jau nepilnu gadu ir LBTU studiju prorektore un augstākajā vadībā sākusi darbu iepriekšējās rektores I. Pilveres komandā. Augstāko izglītību visos līmeņos ieguvusi LBTU, bakalaura līmenī absolvējot bijušo Pārtikas tehnoloģijas fakultāti un maģistra līmenī studējot programmā “Ekonomika”, kur specializējusies virzienā “Uzņēmējdarbība un vadība”. Inženierzinātņu doktora grādu 2008. gadā ieguvusi pārtikas zinātnē. 

Finanšu prorektors, profesors un vadošais pētnieks L. Sisenis šobrīd ir Meža un vides zinātņu fakultātes dekāns. Augstāko izglītību visos līmeņos ieguvis LBTU, izvēloties studijas mežzinātnē, kas 2013. gadā noslēdzās ar promocijas darba aizstāvēšanu un doktora grāda ieguvi mežzinātnē. Jau 25 gadus nepārtraukti universitāte ir profesora vienīgā darbavieta. 

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Iepriekšējās LBTU rektores profesores I. Pilveres un viņas vadības komandas pilnvaru laiks noslēdzas 30. jūnijā, savukārt jaunās rektores un viņas komandas pilnvaru termiņš ir pieci gadi.

Šomēnes sāksies jauno studentu uzņemšana universitātē 

Jūlijā un augustā Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātē notiks jauno studentu uzņemšana, informē mācību iestāde. Elektroniskā pieteikšanās studētgribētājiem visās pamatstudiju un maģistra studiju programmās sāksies no 16. jūlija, izmantojot e-pakalpojumu portālu www.latvija.lv. Savukārt no 16. līdz 22. jūlijam ikvienam ir iespēja klātienē pretendēt uz kādu no studiju vietām visās pamatstudiju un maģistra studiju programmās, bet no 12. līdz 23. augustam notiks uzņemšana doktora studiju programmās. 

Pamatstudiju līmenī augstskola uzņems 24 programmās.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ja studētgribētājs vidējo izglītību ir ieguvis no 2019. gada un izpilda visas uzņemšanas prasības, dokumentu uzrādīšana un pieteikuma apstiprināšana klātienē nebūs nepieciešama. 

Jūlijā un augustā jaunāko klašu skolēnus gaidīs “Brīvdienu ceturtdienas” 

Jūlijā un augustā katru ceturtdienu no pulksten 13 līdz 15 Ādolfa Alunāna memoriālais muzejs  jaunāko klašu skolēnus aicina uz kopābūšanu – spēlēm un radošām nodarbēm. Dalība pasākumos ir bez maksas un bez iepriekšējas pieteikšanās, informē Jelgavas pilsētas pašvaldība. 

“Vasarā, kad bērniem ir vairāk brīvā laika, aicinām pievienoties radošām nodarbēm – katru ceturtdienu gan jūlijā, gan arī augustā kopā lasīsim pasakas, krāsosim, spēlēsim prāta spēles un izmēģināsim dažādus mēles mežģus,” piedalīties aicina Ādolfa Alunāna muzeja vadītāja Elīna Skutele. Katrā tikšanās reizē par dienas programmu parūpēsies muzeja darbinieki. Pasākumiem aicināti pievienoties jaunākie klašu skolēni, taču, ja pasākuma programma šķiet saistoša, tiks gaidīti arī citi interesenti.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Atveldzēties var Lielupes peldvietās un pie brīvkrāniem

Turpinoties karstam laikam Jelgavas pašvaldība atgādina, ka atveldzēties iedzīvotāji var abās Lielupes oficiālajās pludmalēs – Lielupes labā krasta un Pasta salas peldvietās, kā arī pie pilsētā pieejamajiem brīvkrāniem. Brīvkrāni Jelgavā atrodas Jāņa Čakstes bulvārī, Lielās un Krišjāņa Barona ielas krustojumā un Uzvaras parkā.

Tāpat iedzīvotājiem ir pieejamas pilsētas oficiālās pludmales. Peldsezonā – līdz 15. septembrim – pludmalēs strādā Jelgavas pašvaldības policijas inspektori, kuri ik dienu no pulksten 10 līdz 22 rūpējas par atpūtnieku drošību, uzraugot gan ūdens, gan krasta zonā notiekošo, un nepieciešamības gadījumā sniegs pirmo medicīnisko palīdzību.

Apzinātas nekoptās kapavietas pilsētas kapsētās

Jelgavas pašvaldības iestādes “Pilsētsaimniecība” Kapavietu komisija šogad ir apsekojusi un atzinusi par nekoptām 42 kapavietas četrās Jelgavas kapsētās un izvietojusi brīdinājuma zīmes uz ilgstoši nekoptām kapavietām, kuru uzturētāju vārds, uzvārds un dzīvesvieta nav zināma.

Pašvaldība skaidro, ka par nekoptu atzītās kapavietas uzturētājam vai viņa pilnvarotajai personai trīs mēnešu laikā pēc sludinājuma publicēšanas pašvaldības informatīvajā izdevumā “Jelgavas Vēstnesis”, kā arī tīmekļa vietnēs www.jelgava.lv un www.pilsetsaimnieciba.lv jāsakopj un jāierodas pie kapsētu apsaimniekotāja. 

Ja kapavietas uzturētājs vai viņa pilnvarotā persona pēc trešā akta sastādīšanas noteiktajā laikā neierodas pie kapsētu apsaimniekotāja, kapavietas pāries pašvaldības valdījumā. Vēlāk tā tiks ierādīta citam uzturētājam.

Redzot šādu zīmi kapavietā, jāvēršas pie attiecīgās kapsētas pārziņa vai iestādē “Pilsētsaimniecība”. 

Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Projekts “Novadu balss”. Par saturu atbild “Zemgales Ziņas”. #SIF_MAF2024

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.