Valdībā šodien lems par ieceri palielināt psihoterapijas pakalpojuma tvērumu ģimenēm ar dažādu psihoemocionālo problemātiku.
Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija pasākuma projekta “Atbalsta sistēmas pilnveide bērniem ar saskarsmes grūtībām, uzvedības traucējumiem un vardarbību ģimenē” konsultatīvā atbalsta izmēģinājumprojekta ietvaros īsteno ģimenes psihoterapijas pakalpojumu – psihoterapijas konsultācijas ģimenēm ar bērniem. Pakalpojuma mērķis ir palīdzēt ģimenei kā veselumam atklāt tajā līdz šim slēptos resursus, pilnveidot un attīstīt sadarbības un konfliktu risināšanas prasmes, pilnveidot ģimenes dzīves kvalitāti, kā arī novērtēt ģimenes vidē notikušās izmaiņas, tādējādi veicinot gan ģimeņu, gan visas sabiedrības labklājību.
Labklājības ministrijas (LM) izstrādātais noteikumu projekts paredz nepieciešamību paplašināt pakalpojuma tvērumu un pagarināt pakalpojuma pieejamības periodu, izmēģinājumprojekta turpinājumā koncentrējoties uz atbalstu ģimenēm krīzes situācijā. Ar pakalpojumu ģimenēm tieši krīzes situācijās sniegtais atbalsts būs vērsts uz īstermiņa un ilgtermiņa krīzes situāciju risināšanu, kad traumatiskie pārdzīvojumi pēkšņi pārtrauc un izmaina ikdienas dzīves ritmu vai ģimenēs nesenā periodā piedzīvotām un risināmām problēmām pievienojas jauni satricinājumi, veidojot emocionālas un fiziskas izmaiņas ģimeņu locekļu uzvedībā un domāšanā. Šāda atbalsta sniegšana ļaus savlaicīgi novērst dziļāku problēmu rašanos ģimenēm, skaidro LM.
Palīdzība krīzes situācijā tiks sniegta ar ģimenes un sistēmiskās terapijas metodēm, kuras laikā psihoterapijas konsultāciju mērķis būtu sniegt ģimenes psihoemocionālajās vajadzībās balstītu atbalstu iespējami ātra emocionālā atvieglojuma sasniegšanai un iekšējā līdzsvara atjaunošanai, kāds bija pirms krīzes. Konsultāciju procesā panākama pakāpeniska pāreja no nedrošības līdz drošības sajūtai un traumatisko atmiņu integrācijai, no izteiktas izolācijas līdz spējai iekļauties sociālā dzīvē.
Paplašinot pakalpojuma tvērumu, plānots palielināt kopējo konsultāciju skaitu līdz 12 konsultāciju reizēm līdzšinējo desmit vietā, koncentrējoties uz nepieciešamā pakalpojuma nodrošināšanu ģimenēm krīzes situācijā. Ģimenes psihoterapijā saņemamā atbalsta ilgums katrai ģimenei var būt atšķirīgs, līdz ar to pakalpojuma sniegšanas laikā nodrošināmo konsultāciju reižu skaits ir atkarīgs no ģimenes problēmsituācijas dziļuma un ģimenes kā veseluma spējas problēmas risināt.
LM skaidro, ka, palielinot ģimenei pieejamo konsultāciju skaitu, tiktu kompensēts līdzšinējā praksē 1. – 3. konsultācijā informācijas iegūšanai un ģimenes sākotnējai novērtēšanai patērētais laiks, nodrošinot lielāku kontaktstundu skaitu tikai atbalsta saņemšanai.Tādēļ, lai nodrošinātu pakalpojuma efektivitāti un pasākuma mērķa kvalitatīvāku sasniegšanu, izmēģinājumprojekta ietvaros vienai ģimenei krīzes situācijā būtu nodrošināma iespēja saņemt līdz 12 ģimenes psihoterapeita konsultācijas stundām.
Plānots, ka, pagarinot izmēginājumprojekta īstenošanas periodu, pakalpojums varētu tikt sniegts vidēji deviņus mēnešus no pakalpojuma uzsākšanas brīža, piesaistot pakalpojuma sniedzēju noteiktam konsultāciju stundu skaitam un viena mēneša laikā pēc pakalpojuma pabeigšanas veicot tā rezultātu izvērtējumu.Līdz ar to izmēģinājumprojekta īstenošanas periodu plānots noteikt līdz 34 mēnešiem līdzšinējo 24 mēnešu vietā, un tā beigu termiņš būs 2023.gada decembris.
Pakalpojuma nodrošināšanai ģimenēm krīzes situācijā nepieciešams papildu finansējums 156 000 eiro apmērā, tai skaitā, Eiropas Sociālā fonda finansējums 132 600 eiro un valsts budžeta finansējums 23 400 eiro periodam no 2023.gada marta līdz 2023.decembrim, kura laikā atbalstu būs iespējams saņemt aptuveni 167 ģimenēm, kopā 2000 konsultāciju stundas.
Pakalpojums tiks nodrošināts visā Latvijas teritorijā.
Foto: pixabay.com
Reklāma