Profesionālajos kvalifikācijas eksāmenos ieviesīs jaunas pārbaudes darbu formas, atsakoties no prasības, ka šiem eksāmeniem jāsastāv no divām konkrētām daļām – teorētiskās un praktiskās, paredz valdībā šodien pieņemtie noteikumi par profesionālās kvalifikācijas eksāmenu saturu un norises kārtību.
Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) konstatējusi vairākas problēmas profesionālo kvalifikācijas eksāmenu norisē, kuras iecerēts risināt ar jaunajiem noteikumiem.
Līdz šim eksaminācijas komisiju sastāvā tika iekļautas attiecīgajā tautsaimniecības nozarē strādājošas personas. IZM norāda, ka tas var radīt situācijas, kad minēto personu profesionālā darbība nav tieši saistīta ar piešķiramo kvalifikāciju, tādēļ turpmāk eksaminācijas komisijas locekļiem vai nu pašiem būs jāveic profesionālajai kvalifikācijai atbilstoši pamatuzdevumi, vai arī jāorganizē attiecīgās profesijas darbinieku darbs.
Savukārt eksaminācijas komisijas priekšsēdētājam jābūt personai ar augstāko izglītību, kas ir atbilstoša attiecīgajai izglītības programmas kopai.
Līdz šim eksaminācijas komisijas tikušas izveidotas bez tiešas nozares ekspertu dalības. Pēc IZM domām, tas nenodrošina vienotu skatījumu un atgriezenisko saiti starp izglītības iestādi, Valsts izglītības satura centru un nozari. Plānots, ka jaunie noteikumi stiprinās eksaminācijas saikni ar attiecīgo nozari, paredzot, ka nozares ekspertu padome var deleģēt eksaminācijas komisiju pilnā sastāvā un komisijas sastāvā jāiekļauj vismaz viens nozares ekspertu padomes vai profesionālās organizācijas deleģēts eksperts.
Noteikumi arī paredz samazināt eksāmenu norises nodrošināšanai izstrādājamo dokumentu skaitu un nodrošināt, lai dokumentos ietvertā informācijas neatkārtojas, kā tas ir pašreiz.
Lai atvieglotu eksāmenu organizēšanu un norisi, tiks ieviesta Valsts pārbaudījumu informācijas sistēma, kas, pēc IZM domām, nodrošinās operatīvāku informācijas apriti.
Mainīsies arī apelācijas komisijas sastāvs. Kā skaidroja IZM, apelācijas komisijas veido izglītības iestādes un tās nereti ir ieinteresētas, lai apelācijas komisijas lēmums būtu iegūtā vērtējuma paaugstināšana. Tādēļ turpmāk apelācijas komisijas sastāvā tiks iekļauti centra vai kultūrizglītības centra pārstāvji un vismaz divi attiecīgās nozares ekspertu padomes deleģēti nozares speciālisti.
Valdības pieņemtās izmaiņas neattieksies uz eksāmeniem jūrniecības izglītības programmās, kurām nepieciešams saņemt Satiksmes ministrijas izdotu atbilstības sertifikātu, kā arī civilās un militārās aizsardzības jomas izglītības programmām, izņemot izglītības programmu kopas “personu un īpašuma aizsardzība”. Kā skaidroja IZM, šo jomu mācības ir ļoti specifiskas un to saturu nosaka vai ietekmē speciāli dokumenti.
Foto: no arhīva
Reklāma