Viļņas attēlu galerijā, Lietuvas Mākslas muzeja nodaļā, atklāta prestižās “Jauno gleznotāju balvas” finālistu darbu izstāde – vairāk nekā 100 dalībnieku konkurencē finālā iekļuvis arī jelgavnieces, mākslinieces Katrīnas Tračumas darbs. Izstādē skatāms mākslinieces radītais lielformāta darbs “Freds, nesvētā govs”, informē pašvaldība.
“Lepojos pārstāvēt Latviju, un savu pilsētu – Jelgavu! Un vēl jo vairāk būt starp 33 finālistiem, kas izvēlēti starp jaunajiem māksliniekiem no visām Baltijas valstīm,” atzīst daudznozaru vizuālā māksliniece K.Tračuma. Viņas darbi ir veids, kā runāt ar sabiedrību, uzsverot pašas daiļradē nozīmīgo un dominējošo tēmu – cilvēces atsvešināšanos no dabas. Izpaužoties galvenokārt caur glezniecību, viņas darbos izmantoti spilgti pigmenti un pārsteidzošas krāsu kombinācijas. Drosmīgi otas triepieni ir līdzsvaroti ar sarežģītām detaļām simbolisku tēlu un metaforu valodā, saistošā veidā pievēršot uzmanību ētikas un apkārtējās vides aizsardzības jautājumiem. Arī darbs “Freds, nesvētā govs” atspoguļo māksliniecei raksturīgo vēstījumu un tēlveidi.
K.Tračuma norāda, ka konkursa finālā iekļautais darbs ir līdz šim viņas lielākā radītā glezna – tas tapis, atveidojot reāla izmēra govi. Savienojot 18 audeklus, darba izmērs sasniedz 3,5 metrus platumā un 2,5 metrus augstumā, bet tā izveide noritējusi vairāk kā četrus mēnešus. Gleznas radīšanai izmantoti daudzveidīgi materiāli – eļļas, akrila krāsas, krāsainie zīmuļi, krītiņi, kā arī fluorescējoša toksiska mājlopu krāsa, kas gleznā redzama kā zila. Šī krāsa vienlaikus padara gleznu arī daudzdimensionālu – atkarībā no tā, vai skatītāji to redz gaismā vai tumsā, tā atklājas kā divi dažādi attēli.
Māksliniece gan uzsver – viņas radošā darbība nav ierobežota tikai ar glezniecību. “Mākslinieciskajā praksē pieturos reprezentatīvajam stilam. Proti, mākslas radīšanai no dzīves. Darbu gleznošanas studijā papildinu ar regulāriem plenēriem, kā arī cenšos ikdienas gaitās daudz zīmēt. Bieži skicēju pasažierus vilcienā uz Rīgu. Šos zīmējumus ik mēnesi sūtu pa pastu uz Angliju, Īriju, Poliju un Slovākiju manas mākslas mecenātiem. Vienmēr cenšos pēc iespējas vairāk iedziļināties glezniecības vēsturē, zinātnē un izpausmē. Savus darbus radu arī dažādās drukas tehnikās. Piemēram, ik gadu man ir tradīcija veidot Ziemas Saulgriežu linogriezuma vai sietspiedes pastkartes, kuras tiek izsūtītas visai mūsu ģimenei, draugiem un manu darbu kolekcionāriem starptautiskā vidē. Šīs pastkartes nekad netiek pārdotas – tās domātas tikai tuviem cilvēkiem, kā īpaša pateicība par atbalstu manā dzīves misijā, kas ir glezniecība. Dažreiz iedvesma izpaužas arī skulptūrās, tāpat esmu strādājusi arī ar keramiku, asemblāžām no atkritumiem, un izpildījusi performances mākslas darbus,” atzīst K.Tračuma.
Jāpiebilst, ka 2018. gadā K.Tračuma ieguvusi bakalaura grādu tēlotājmākslā Krofordas Mākslas un dizaina koledžā, bet 2021. gadā – ieguvusi pirmās klases maģistra grādu tēlotājmākslā Belfāstas Mākslas skolā. Kopš absolvēšanas, māksliniece ir izstādījusi darbus ne vien Latvijā, bet arī Spānijā, Indijā, ASV un citviet. Godalgu sarakstā ir daudzas starptautiskās atzinības, bet viņas darbi papildina privātās un publiskās kolekcijās visā pasaulē.
“Jauno gleznotāju balva” ir viens no prestižākajiem ikgadējiem mākslas konkursiem Baltijā. Tas dibināts 2009. gadā, lai ne vien veicinātu jauno talantu popularizēšanu, bet arī uzsvērtu tradicionālās glezniecības nozīmi digitālās mākslas dominējošajā laikmetā. Konkurss sākotnēji norisinājās tikai Lietuvā, bet gadu gaitā paplašinājās, pulcējot māksliniekus arī no Igaunijas un Latvijas, tādējādi veidojot dinamisku mākslas ainu reģionā.
Foto: Māris Kiseļovs, no personīgā arhīva
Reklāma