Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Vēlēšanu iecirkņi Jelgavā

1. oktobrī Latvijā notiks 14. Saeimas vēlēšanas un vēlēšanu iecirkņi balsotājiem būs atvērti no pulksten 7 līdz 20. Saeimas vēlēšanās balsot var jebkurā no vēlēšanu iecirkņiem, tostarp 15 vēlēšanu iecirkņos Jelgavā, informē Jelgavas pašvaldības Sabiedrisko attiecību pārvaldē.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Savukārt no 26. septembra vēlēšanu iecirkņos var pieteikt balsošanu vēlētāju atrašanās vietā un iepazīties ar kandidātu sarakstiem, ziņām par kandidātiem, priekšvēlēšanu programmām, kā arī trīs dienas noteiktā laikā nobalsot iepriekš jeb nodot balsi glabāšanā.

Pēc Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) Iedzīvotāju reģistra datiem, Jelgavā ir 38 760 balsstiesīgu iedzīvotāju, kuriem ir tiesības piedalīties vēlēšanās. Iepriekšējās Saeimas vēlēšanās mūsu pilsētā bija 39 111 balsstiesīgo.

Kopumā šajās vēlēšanās startē 19 kandidātu saraksti, kuros uz 100 deputātu vietām parlamentā pretendē vairāk nekā 1800 deputātu kandidātu. Vēlētāji ar iesniegtajiem kandidātu sarakstiem, priekšvēlēšanu programmām un ziņām par kandidātiem var iepazīties arī tīmekļvietnē https://sv2022.cvk.lv.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kā informē Centrālā vēlēšanu komisija (CVK), Rīgas vēlēšanu apgabalā 14. Saeimas vēlēšanās ir 36 deputātu vietas, Vidzemes vēlēšanu apgabalā – 26 deputātu vietas, Latgales un Zemgales vēlēšanu apgabalos – katrā pa 13 deputātu vietām, bet Kurzemes vēlēšanu apgabalā – 12 deputātu vietas.

Vēlēšanās var piedalīties ikviens Latvijas pilsonis, kurš sasniedzis 18 gadu vecumu. 

Nodod balsi glabāšanā

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Noteiktos vēlēšanu iecirkņos 26., 29. un 30. septembrī varēs nobalsot iepriekš jeb nodot balsi glabāšanā. Taču, kā uzsver CVK, šo iespēju aicināti izmantot tikai tie balsotāji, kuriem vēlēšanu dienā, 1. oktobrī, nebūs iespēja ierasties vēlēšanu iecirknī. Visi pārējie vēlētāji savu izvēli aicināti izdarīt 1. oktobrī. 

Kopumā šāda iespēja būs 66 vēlēšanu iecirkņos Latvijā, tostarp vienā vēlēšanu iecirknī Jelgavā – Jelgavas kultūras namā.

Vēlēšanu aploksnes, ko saņems šajā laikā, tiks uzkrātas īpašās reģistrācijas aploksnēs, uz kurām būs norādīts vēlētāja vārds, uzvārds un kārtas numurs balsotāju sarakstā. Glabāšanā nodotās balsis tiks uzkrātas atsevišķā vēlēšanu kastē.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Balsošana vēlētāja atrašanās vietā

Vēlētāji, kuri veselības stāvokļa dēļ nevarēs ierasties balsošanas telpās, šo vēlētāju aprūpētāji un slimojošu personu aprūpētāji drīkst pieteikt balsošanu savā atrašanās vietā. Tā jāpiesaka no 26. septembra līdz 1. oktobrim, vēlētāja atrašanās vietai tuvākajā vēlēšanu iecirknī vēršoties ar iesniegumu, kurā jānorāda vārds, uzvārds; personas kods; iemesls, kādēļ nepieciešama balsošana atrašanās vietā; precīza adrese, kur jāierodas vēlēšanu komisijai. Tāpat ieteicams norādīt ēkas ārdurvju kodu, ja tāds ir, un tālruņa numuru, pa kuru vēlēšanu komisija var sazināties ar vēlētāju problēmsituācijās.

Iesniegumu vēlēšanu iecirknī drīkst nogādāt jebkura vēlētāja uzticības persona – rads, draugs, sociālās aprūpes darbinieks vai kaimiņš. Vēlētāja uzticības persona iesniegumu ar vēlētāja lūgumu organizēt balsošanu mājās var uzrakstīt arī iecirknī – šajā gadījumā iesniegumā papildus jānorāda arī vēlētāja uzticības personas vārds un uzvārds.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Iesniegumu iecirknī var nogādāt arī vēlēšanu dienā, 1. oktobrī, tomēr šajā gadījumā obligāti izpildāmi ir tie iesniegumi, ko vēlēšanu komisija būs saņēmusi līdz pulksten 12. Savukārt iesniegumi, kas saņemti pēc pulksten 12, jāizpilda, ja vēlēšanu iecirkņa komisijas pārstāvjiem ir iespēja ierasties pie vēlētāja līdz pulksten 20.

Ja vēlētājam ir drošs elektroniskais paraksts, iesniegumu var nosūtīt savai pašvaldībai pa e-pastu vai portālā Latvija.lv. Pašvaldība iesniegumu pārsūtīs pašvaldības vēlēšanu komisijai nogādāšanai attiecīgajā vēlēšanu iecirknī. Sūtot iesniegumu elektroniski, CVK gan lūdz to izdarīt savlaicīgi, jo iesnieguma nogādāšanai iecirknī ir nepieciešams laiks.

Ja pasei vai eID kartei beidzies derīguma termiņš

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lai piedalītos vēlēšanās, Latvijas pilsoņiem, kuri sasnieguši 18 gadu vecumu, jāuzrāda pase vai eID karte. Kā informē Saeimas preses dienests, kopš 2020. gada saistībā ar Covid-19 izplatību, kad periodiski valstī tika noteikts ārkārtas stāvoklis, iestājās iepriekš neparedzēti apstākļi, kas būtiski ietekmējuši gan PMLP klientu apkalpošanas kapacitāti, gan personu iespēju ierasties un noformēt personu apliecinošu dokumentu. Līdz ar to valstī izveidojusies situācija, ka laikā no 2020. gada 1. marta līdz 2022. gada 4. augustam derīguma termiņš ir beidzies vairāk nekā 26 000 personu apliecinošu dokumentu, kura vietā nav saņemts jauns dokuments, un personas rīcībā nav neviena personu apliecinoša dokumenta.

Lai risinātu šo situāciju, Saeima augusta beigās pieņēma likuma grozījumus, kas nosaka: personu apliecinošu dokumentu ar Covid-19 pandēmijas laikā beigušos derīguma termiņu varēs izmantot līdz nākamā gada 30. aprīlim. Tas nozīmē, ka tie pilsoņi, kuriem laikā no 2020. gada 1. marta beidzies derīguma termiņš personu apliecinošam dokumentam, varēs to izmantot, arī klātienē balsojot 14. Saeimas vēlēšanās. Jāpiebilst, ka šis nosacījums gan neattieksies uz tiem dokumentiem, kuri kļuvuši nederīgi citu iemeslu dēļ, piemēram, dokuments ir sabojāts vai mainījušās tajā ierakstītās ziņas.

Covid-19 drošības pasākumi

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

CVK ir apstiprinājusi arī ieteikumus Covid-19 infekcijas profilaksei 14. Saeimas vēlēšanu iecirkņos. Ieteikumi paredz, ka vēlēšanu iecirknī jāizvieto informācija par ieteicamajiem drošības pasākumiem: vēlēšanu iecirknī nedrīkst atrasties personas, kurām noteikta pašizolācija, mājas karantīna vai izolācija, kurām ir elpošanas ceļu infekcijas pazīmes; ieteikums par 2 metru distances ievērošanu; ieteikums par mutes un deguna aizsega lietošanu; ieteikums par roku dezinficēšanu. Tāpat vēlētāji ir aicināti iecirknī izmantot savu pildspalvu.

Vēlētājiem pieejamā vietā būs izvietoti arī roku dezinfekcijas līdzekļi. Plānots nodrošināt arī, ka vēlēšanu iecirknī ir pieejamas sejas aizsargmaskas, kuras izsniedz pēc vēlētāja lūguma. Iekārtojot vēlēšanu iecirkni, ieteikums ir ievērot divu metru distanci starp vēlētāju reģistrācijas galdiem, vēlēšanu kabīnēm. Ja iecirknī veidosies balsotāju rinda, to būs ieteicams veidot ārpus iecirkņa, kā tas bija jau pagājušā gada pašvaldību vēlēšanās.

Vienlaikus paredzēts balsošanai izmantot vēlēšanu kabīnes bez auduma aizkariem, jo aizkari ir virsma, kurai vēlēšanu laikā pieskaras vēlētāji un kuru nav iespējams atbilstoši dezinficēt. Balsošanas aizklātumu paredzēts nodrošināt, izkārtojot kabīnes un aizslietņus ar ieeju pret sienu vai pret blakus esošās kabīnes vai aizslietņa slēgto daļu.

Jāņem vērā, ka konkrēto drošības pasākumu īstenošana var mainīties atkarībā no epidemioloģiskās situācijas valstī un speciālistu ieteikumiem.

Vēlēšanu rezultātu paziņošana

Vēlēšanu iecirkņi tiks slēgti 1. oktobrī pulksten 20, un tūlīt pēc tam sāksies balsu skaitīšanas process. Pirmie provizoriskie vēlēšanu rezultāti CVK mājaslapā tiks publicēti jau 2. oktobrī. Savukārt galīgos 14. Saeimas vēlēšanu rezultātus plānots apstiprināt līdz 21. oktobrim, lai 1. novembrī 14. Saeima sanāktu uz pirmo sēdi.

Foto: Jelgava.lv

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.