Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

3 ieteikumi kā sadzīvot ar pusaudzi

Tāpat kā zīdaiņa vecumā, bērnībā, pieaugušā vecumā vai pusmūžā, pusaudža vecums ir attīstības posms. Tas ir ķermeņa ceļojums. Daži cieš no bērnības traumām, daži pusaudžu, daži pārdzīvo pusmūža problēmas, daži pārdzīvo vecuma problēmas. Raugoties no šīs perspektīvas, katrs dzīves posms šķiet problēma, bet tā vietā, lai redzētu to kā attīstību, cilvēki redz to kā problēmu.

Esi labs draugs

Ja paskatās no pusaudža perspektīvas, tad katra diena ir kaut kas jauns, jo notiek strauja augšana un apkārtējie tam nevar izsekot līdzi. Parasti vecvecāki kļūst nedaudz mīļāki nekā vecāki, jo viņi uz lietām skatās no neliela attāluma. Vecāki izrāda rūpes un audzina, piegādā visu, tāpēc tiek saņemts mātes un tēva tituls – šādā veidā neiegūst drauga titulu. Tas ir jānopelna, katru dienu atbildīgi uzvedoties.

Ja vecāki ir labi draugi un bērnam uzrodas kāda problēmas, tie nāktu ar vecākiem runāt. Tā kā lielākā daļa vecāku ir slikti draugi, bērni meklē citus draugus, un šie draugi sniedz dīvainus padomus, jo arī viņi ir tādā pašā stāvoklī. Bērni domā, ka vecākiem pieder viņu dzīve, ir priekšnieki.

Liec bērniem justies atbildīgiem

Vienu mēnesi esiet drosmīgi un nodotiet bērniem pārvaldīt māju, mazgāt traukus, tīrīt grīdas vai pat iemācīt samaksāt rēķinus jūsu vietā. Lietas mainīsies, jo aug ne tikai viņu ķermenis – aug arī cilvēka potenciāls. Ir jāļauj uzņemties atbildību par lietām, nevis jāierobežo. Ierobežojumi nav labs veids, kā kontrolēt dzīvi. Atbildība viņus nostādīs uz pareizā ceļa.

Garstāvokļa maiņas

Tipiska pusaudžu uzvedība: hormoni un attīstības izmaiņas bieži nozīmē, ka pusaudzis piedzīvo garastāvokļa svārstības, aizkaitināmu uzvedību un grūtības pārvaldīt savas emocijas. Brīdinājuma pazīmes par problemātisku pusaudzi: straujas personības izmaiņas, atzīmju kritums, pastāvīgas skumjas, trauksme vai miega problēmas, kas var liecināt par depresiju vai citu emocionālu veselības problēmu. Lietas, ko pusaudzis stāsti ir jāuztver nopietni. Ieklausies pusaudzī!

Ieskaties www.bernusmaids.lv un izmanto alternatīvās aprūpes metodes. Zvani: 28161689 un atbildēsim uz neskaidrajiem jautājumiem.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.