Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Atcels drošības aizsargjoslas ap vēja elektrostacijām

Parlaments ceturtdien galīgajā lasījumā pieņēma Ekonomikas ministrijas (EM) virzītos grozījumus Aizsargjoslu likumā, kas paredz drošības aizsargjoslas atcelšanu ap vēja elektrostacijām (VES).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

EM skaidro, ka šo iniciatīvu jūnijā atbalstījis arī Ministru kabinets. Ministrijā norāda, ka aizsargjoslai kā apgrūtinājumam un tai piekrītošajiem aprobežojumiem vairs nav pamata un ka pašreizējais regulējums nepamatoti ierobežo tiesības uz īpašumu.

“Aizsargjoslu skarto īpašumu īpašnieki, it īpaši lauksaimniecības zemēs, nereti pārprot aizsargjoslās paredzētos ierobežojumus, uzskatot, ka aizsargjosla liegs turpmāk nodarboties ar lauksaimniecību. Šādi un arī citi pārpratumi var būt par iemeslu tam, ka vēja parku projekti tiek nepamatoti ierobežoti vai bremzēti gan no skarto īpašnieku puses, gan no pašvaldību puses,” norāda EM pārstāvji.

Iepriekš nosacījums par drošības aizsargjoslu ticis ieviests, jo VES tiešā tuvumā pastāvēja negadījumu draudi, kas saistīti ar apledojuma krišanu no tām. Taču EM norāda, ka jaunākās tehnoloģijas ļauj pilnībā novērst ar VES apledošanu un atlūzu krišanu saistītos riskus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Saeimas Juridiskā biroja pārstāve iepriekš komisijas sēdē aicināja vēl nepieņemt lēmumu šajā jautājumā par atteikšanos no aizsargjoslas, bet sākotnēji uzklausīt plašāku loku jomas pārstāvju. Juriste atzīmēja, ka jau esošajām vēja elektrostacijā, kurām nav izmantotas attiecīgas jaunākās tehnoloģijas, varētu būt saglabājušies apledojuma krišanas riski.

EM savā iesniegtajā pamatojumā arī uzsver, ka joprojām paliks spēkā Ministru kabineta noteikumi, kas nosaka, ka VES, kuru jauda ir no 20 kW līdz 2 MW, nedrīkst izvietot tuvāk par 500 metriem no dzīvojamām un publiskām ēkām. Savukārt VES, kuru jauda ir lielāka par 2 MW, nedrīkst izvietot tuvāk par 800 metriem no dzīvojamām un publiskām ēkām.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) pārstāve Daiga Vilkaste komisijas sēdē norādīja, ka ministrija iebilst pret to, ka drošības aizsargjosla tiek pilnībā atcelta. Vilkaste reizē skaidroja, ka VARAM piekrīt, ka varētu pārskatīt aizsargjoslas lielumu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Gan VARAM pārstāve, gan VARAM parlamentārais sekretārs, Saeimas deputāts Gatis Zamurs (AP) komisijā pauda, ka drošības aizsargjoslas atcelšana tikai vairāk saasināšot sabiedrības viedokli saistībā ar vēja elektrostaciju būvēšanu.

Foto: pixabay.com

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.