Lai veicinātu iedzīvotāju iesaisti atbalsta sniegšanā vēža pacientiem, Latvijas Onkologu ķīmijterapeitu asociācija (LOĶA) kopā ar Latvijas Onkoloģijas pacientu organizāciju apvienību “Onkoalianse” 15. februārī aizcina uz ekspertu diskusiju “Viens nav cīnītājs. Kā palīdzēt vēža pacientiem?”. Diskusijas laikā tiks prezentēti jauni aptaujas rezultāti par to, kas kavē vēža pacientus lūgt un saņemt praktisku atbalstu no līdzcilvēkiem un kas traucē iedzīvotājus būt aktīvākiem atbalsta sniegšanā.
Vēzis šodien arvien biežāk ir ārstējama, hroniska slimība ar garu dzīvildzi, taču onkoloģiskajiem pacientiem vienlīdz ar medicīnisko aprūpi ikdienā ļoti nepieciešams ir arī praktisks atbalsts, piemēram, lai nokļūtu ārstniecības iestādē, iegādātos pārtiku, zāles, uzkoptu mājokli vai vienkārši cilvēcīgi aprunātos, stāsta Olga Valciņa, “Onkoalianses” valdes priekšsēdētāja.
“Diemžēl ikdienā vēža pacienti no līdzcilvēkiem – kaimiņiem, apkārtnes iedzīvotājiem, kolēģiem, draugiem u.c., bieži šādu atbalstu nesaņem. Cilvēki grib palīdzēt, bet, sastopoties ar diagnozi “vēzis”, īsti nezina, ko jautāt un teikt, ko darīt vai nedarīt. Arī paši vēža pacienti ne vienmēr prot paust savas vajadzības un pieņemt palīdzību, un tas veicina viņu sociālo atstumtību, ietekmē pašvērtību, emocionālo labsajūtu un arī ārstēšanas rezultātus,” uzsver O. Valciņa.
“Saņemot pretvēža terapiju, pacientiem ļoti svarīgs ir psihoemocionālais atbalsts. Vēža ārstēšanu bieži pavada blaknes – nelaba dūša, nespēks, nomāktība un citi veselības traucējumi, kuru dēļ ierastās ikdienas aktivitātes ir apgrūtinātas. Tāpēc arī mēs, ārsti, no sirds vēlamies, lai vēža pacientu atbalsta kustība Latvijā rod atbalstu iedzīvotāju vidū un visiem kopā mums izdodas veidot labāku, gādīgāku un atbildīgāku sabiedrību,” saka Aija Geriņa- Bērziņa, Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Onkoloģijas klīnikas vadītāja.
Līdzīga situācijā ir arī daudzviet citur pasaulē. Lai mudinātu valstis kopīgiem spēkiem meklēt risinājumu, šogad 4. februārī atzīmētās Pasaules Vēža dienas aicinājums ir mazināt plaisu starp cilvēkiem ar onkoloģisku diagnozi un sabiedrību. Sekojot šim aicinājumam, “Onkoalianse” pirmo reizi Latvijā organizē īpašu vēža pacientu un sabiedrības aptauju par to, kā veicināt sabiedrības iesaisti atbalsta sniegšanā vēža pacientiem.
Aptaujas rezultāti tiks atklāti diskusijā 2023. gada 15. februārī, no pulksten 15.30 – 17.00 P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas 8. korpusa 3. stāva sanāksmju zālē (D5 ieeja). Diskusija būs skatāma arī tiešraidē portālā Delfi vai “Onkoalianse” un LOĶA “Facebook” lapās.
Uz diskusiju īpaši aicināti vēža pacienti, viņu tuvinieki un atbalsta personas, apkaimju biedrību vadītāji un pārstāvji, veselības aprūpes speciālisti, pašvaldību sociālā dienesta speciālisti, mediji un ikviens, kam rūp onkoloģijas pacientu labāka aprūpe un kvalitatīvāka dzīve.
Diskusijā piedalīsies:
- Aija Geriņa – Bērziņa, P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Onkoloģijas klīnikas vadītāja, Latvijas Onkologu ķīmijterapeitu asociācijas vadītāja;
- Olga Valciņa, Latvijas onkoloģijas pacientu organizāciju apvienības “Onkoalianse” valdes priekšsēdētāja;
- Rita Našeniece, Brasas apkaimes aktīviste, Rīgas domes deputāte;
- Ilva Lillmaa, uzņēmēja, biznesa un personālvadības konsultante, krūts vēža paciente;
- Arvīds Irmejs, P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Krūts slimību centra vadītājs;
- Gunta Purkalne, P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas onkoloģe ķīmijterapeite.
Diskusiju vadīs žurnāliste Arta Lāce.
Lai labāk izprastu, kā sniegt atbalstu vēža pacientiem, “Onkoalianse” aicina ikvienu piedalīties aptaujā.
- Aptauja vēža pacientiem pieejama šeit: http://bit.ly/3Y157lv
- Aptauja pārējiem pieejama šeit: http://bit.ly/3JEJbs6
Uzziņai
“Onkoalianse” ir Latvijas onkoloģijas pacientu organizāciju apvienība, kas apvieno dažādu vēža veidu pacientu organizācijas uz pierādījumiem balstītas pacientu aizstāvības mērķtiecīgai īstenošanai. Vairāk uzzini @Onkoalianse
Latvijas Onkologu ķīmijterapeitu asociācijas mērķis ir izveidot progresīvu mūsdienu onkoloģijas speciālistu sistēmu atbilstoši Eiropas Savienības nostādnēm, veicināt labi izglītotu, augsti kvalificētu, Eiropā un pasaulē konkurētspējīgu speciālistu onkoloģijā ķīmijterapijā sagatavošanu, panākt līdzvērtīgus vēža ārstēšanas rezultātus un pacientu dzīvildzes rādītājus kā Eiropas attīstītajās valstīs. https://onkomed.lv
Foto: pixabay.com
Reklāma