Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Tulpju uzdevums – pārsteigt!

  • AP 140 TULPJU ŠĶIRNĒM pils franču dārzu rotā no aprīļa vidus līdz pat maija vidum.
    FOTO: IVARS BOGDANOVS

Rundāles pils franču dārzā zied plašā sīpolpuķu kolekcija

Šajā gadalaikā dārzu noteicējas neapšaubāmi ir sīpolpuķes. Arī Rundāles pils muzejam šo ziedu kolekcija plaša – vairāk nekā 140 tulpju, 30 narcišu, 20 hiacinšu šķirņu, arī muskares, fritilārijas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Muzeja parka nodaļas vadītāju Ievu Reinvaldi satiekam pie partera dobēm, kas veido augu rakstus pašā pils priekšā. Tajās šogad stādījumi atšķirīgi un daudzveidīgāki augu sortimenta ziņā.

“Ņemot vērā, ka hercogam Pēterim šogad ir 300 gadu jubileja, arī pils parkā tā tiek atzīmēta. Jau pērn sīpolpuķu stādījumus veidojām ne tikai ierastajās vietās, bet arī parterdobēs, iedvesmu ziedu toņu atlasei smeļoties no hercoga portreta, kas apskatāms Biljarda zāles ekspozīcijā,” skaidro muzeja pārstāve.

Stādījumi ziedēs pakāpeniski, jo tajos izmantotas sīpolpuķes ar dažādu ziedēšanas laiku.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kad sīpolpuķu sezona noslēgsies, maija beigās, jūnija sākumā parterdobēs vietu ieņems vasaras puķes atbilstošos toņos. Noteikti būs liela auguma un smaržīga puķu tabaka, lefkojas, samtenes, agerāti, delfīnijas, heihēras un citas ziedētājas.

  • ‘RĪGAS BARIKĀDES’
  • ‘DOUBLE SUADE’
  • ‘APRICOT IMPRESSION’
    FOTO: KRISTĪNE SĒNELE

Pat pieci ziedi uz viena kāta

Tulpju daudzkrāsainais košums pamanāms, jau ienākot franču dārzā. Arī vēsturiskajos dārzos tās bijušas populārākās no sīpolpuķēm. Kā skaidro I. Reinvalde, tulpju izvēles pamatmotīvs ir pārsteigt pils dārza apmeklētājus. Protams, tiek ņemts vērā arī tas, ka katram jau to “Ak, cik skaisti!” momentu raisa atšķirīgas tulpes. Piemēram, parka nodaļas vadītājas šīs sezonas favorītes ir šķirne ‘Cabanna’, kas krāsojumā atgādina ābeļziedus, bet pēc faktūras šķiet kā sakrokots papīrs. Pēc vairāku gadu aizmirstības modē atkal atgriezušās bārkstainās tulpes. Vienas no skaistulēm ‘San Stefano’ nupat tik ver savas violetās ziedgalvas, kuras apņem glītas baltas bārkstiņas. Izceļama arī tulpe ‘Burning Fire’ – šī ir vēsturiska šķirne, kuras koši dzeltenās ziedlapas liesmaini sarkanas svītras reiz ieguvušas vīrusa slimības dēļ, bet selekcija defektu vērsusi par efektu.

Pārsteidzošas noteikti ir daudzziedu tulpes, kurām uz viena ziedkāta var saskaitīt pat piecus pumpurus. Piemēram, ‘Dream Club’ raisīs kontrastainus balti rozā ziedus. Efektīvas izskatīsies arī daudzziedu pildītās tulpes.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Acis priecē arī krāsu, to nianšu un salikumu daudzveidība – nu kaut vai eleganti maigais šķirnes ‘Apricot Impression’ tonis vai pildītās ‘Verona Sunrise’ sarkandzeltenie kruzuļi.

Holandes bosketā savukārt iespējams novērtēt, kā ar tulpju selekciju sekmējies Latvijas selekcionāriem – Vitautam Skujam, Gunāram Eltiņam, Jurim Eglem un Jurim Švarcam. Starp aptuveni 15 dažādām šķirnēm nevar nepamanīt spilgto ‘Rīgas barikādes’, kurai dekoratīvs arī lapojums. Jau noziedējusi slavenākā kolekcijas pērle ‘Mariss Jansons’. Pārsteigumu sagādās Jura Egles šķirne ‘Karate’, kuras tulpes maina krāsu. No dzeltenīgā līdz pat rozīgajam – tas viss atbilst šķirnei, un nekad nevar zināt, kā tieši tulpes iekrāsosies.

Tulpju kolekcija veidota tā, lai ziedēšanas laiks būtu pēc iespējas garāks. Sezonu atklāj ‘Mariss Jansons’, kas uzzied jau aprīļa otrajā pusē, bet vēlākās šķirnes zied maija vidū.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

I. Reinvalde piebilst, ka ļoti interesanti ir vērot tulpes dažādos ziedēšanas posmos – kad tikko ziedi parādās, tad pilnziedā, bet pēc tam jau pamazām noziedot.

Visu rakstu lasiet laikraksta “Zemgales Ziņu” 16. maija numurā: https://e-avize.regionumediji.lv/shared/spread/zemgales-zinas-2024-05-16-p28-29/jtcIUczk

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.