Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt
casibom deneme bonusu MARS casibom giriş

Jutīgi zobi: cēloņi, simptomi un ārstēšana

Ja jūti sāpes, diskomfortu dzerot aukstus vai karstus produktus, piemēram, saldējumu, kafiju, tēju utt., tas var būt saistīts ar zobu jutīgumu. Ja kāds cieš no zobu jutīguma vai dentīna paaugstinātas jutības, viņa zobi ir neaizsargāti pret karstu vai aukstu temperatūru. Lielākā daļa pētījumu arī atklāj, ka 10-30% iedzīvotāju cieš no zobu jutīguma. Sāpes, kas rodas jutīguma dēļ var būt īslaicīgas vai hroniskas. Zobārsts pēc mutes veselības pārbaudes atklās jutīgo zobu cēloni un ieteiks piemērotu zobu ārstēšanu. Zobārsniecības klīnika “Smile More” https://smilemore.lv/ palīdzēs izprast dažādus jutīgo zobu cēloņus, simptomus un ārstēšanu.

Kas ir jutīgi zobi?

Ja ir zobu jutīgums, noteiktas darbības, piemēram, karsta vai auksta ēdiena ēšana var izraisīt asas sāpes zobos. Dentīna paaugstinātu jutību var novērot jebkurā vecuma grupā, sākot no pavisam maza vecuma līdz pieaugušajiem. Galvenais jutīguma cēlonis ir zobu emaljas erozija vai saskare ar zoba saknēm. Asas sāpes un diskomforts ir sākotnējās pazīmes, ko var izraisīt jutīgs zobs.Turklāt nevajadzētu domāt, ka zobu jutīgums atkāpsies vai pāries pats no sevis. Ieteicams apmeklēt zobārstunun pārbaudīt mutes dobuma veselību, jo tas var radīt vēl daudz vairāk problēmu.

Jutīgu zobu cēloņi

Galvenais jutīgo zobu cēlonis var būt dzīvesveids un nepareiza mutes higiēna. Daži cilvēki var izjust jutīgumu plānākas emaljas dēļ. Zemāk ir uzskaitīti jutīgo zobu cēloņi.

  • Var rasties zobu jutīgums, lietojot cietu zobu birsti vai tīrot zobus ar lielu spiedienu;
  • Ja guļot griez zobus, tas var būt viens no dentīna paaugstinātas jutības cēloņiem;
  • Daudzu skābu pārtikas produktu un dzērienu patēriņa dēļ;
  • Gastroezofageālā refluksa jeb skābes atviļņa slimības dēļ, jo skābe no kuņģa var nonākt mutē un izraisīt zobu emaljas eroziju;
  • Dažreiz nepareiza mutes higiēna, saplaisājis zobs, nolauzts zobs var būt zobu jutīguma iemesls;
  • Atkāpjoties smaganām, zobi paliek atklāti, kas arī var izraisīt jutīgumu.

Jutīguma ārstēšana

Ja jutība nav smaga, var sākt pievērsties mutes dobuma higiēnai – maigi tīrīt zobus un sākt lietot mīkstu zobu suku un zobu pastu jutīgiem zobiem. Izvēlies spirtu nesaturošu mutes skalošanas līdzekli. Pat pēc šo izmaiņu veikšanas un regulāras mutes higiēnas ievērošanas, ja jutīgums saglabājas, ir pienācis laiks apmeklēt zobārstu. Zobārsts pārbaudīs tādas problēmas kā plombas, vispārējo zobu veselību vai pat smaganu atkāpšanos, kas varētu būt jutīguma problēma.

Pēc problēmas izpētes zobārsts ieteiks piemērotu ārstēšanu. Ja ir smaganu recesija, tad zobārsts ieteiks veikt smaganu transplantāciju. Šī procedūra ietver zoba saknes aizsardzību. Ja miega laikā rodas zobu griešanas problēma, tad zobārsts var ieteikt miega laikā izmantot zobu kapes.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.