Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Kā mazgāt drēbes pareizi?

Tā vietā, lai katru reizi, kad izbeidzas tīrās zeķes, pirktu jaunas, ir vērts iemācīties mazgāt netīro veļu. Lasiet zemāk, kā pareizi mazgāt drēbes.

 1. Veļas mazgājamās mašīnas un žāvētāja lietošana

Sakārtojiet drēbes kaudzēs. Mazgājot drēbes, ir divas galvenās lietas, kas jāpatur prātā: kāda ir drēbju krāsa un no kāda materiāla tās ir izgatavotas. Ne visi audumi var vienādi izturēt ūdens spiedienu vai veļas žāvēšanas līmeni.

 • Sašķirojiet atsevišķi gaišās un tumšās drēbes. Mazgājot drēbes, jo īpaši jaunas drēbes, daļa no auduma krāsvielas izplūst no drēbēm (tāpēc vecākām drēbēm krāsa izskatās izbalējusi pretstatā spilgtām, jaunām drēbēm). Visas drēbes, kas ir baltas, krēmkrāsas vai gaišas pasteļkrāsas, jāliek “baltajā” drēbju kaudzē, bet visas pārējās krāsas – “tumšajā” drēbju kaudzē.
 • Sašķirojiet apģērbu pēc auduma. Dažus audumus, piemēram, džinsu vai biezu audumu (piemēram, dvieli), ir jāmazgā garākā veļas mazgāšanas ciklā nekā zīda apakšveļu (kuru mazgā delikātajā režīmā).
 1. Izlasiet apģērba kopšanas etiķeti

Apģērba kopšanas etiķetes nav iešūtas apģērbā tikai tāpēc, lai traucētu, kad tā pieskaras ādai – patiesībā tās ir paredzētas, lai palīdzētu jums mazgāšanas procesā. Ja rodas šaubas par to, kā mazgāt apģērbu, aplūkojiet tā kopšanas etiķeti. Uz tās ir norādīts, no kāda auduma ir izgatavots dotais apģērba gabals, kā tas pareizi jāmazgā un jāžāvē.

 1. Izvēlieties pareizo ūdens temperatūru

Veļas mazgājamajām mašīnām ir dažādi temperatūras iestatījumi, jo dažādiem audumiem un krāsām nepieciešams atšķirīgs karstuma līmenis, lai tos rūpīgi izmazgātu. Arī pusautomātisko un automātisko veļas mašīnu iestatījumi atšķiras.

 • Izmantojiet karstu ūdeni gaišām krāsām, īpaši drēbēm, kas ir ļoti netīras. Karstums iztīrīs traipus tieši no baltā apģērba.
 • Tumšām krāsām izmantojiet aukstu ūdeni, jo aukstā ūdenī samazinās krāsvielu daudzums, kas izplūst no drēbēm (ja izmantojat aukstu ūdeni, drēbes neizbalēs tik ātri). Arī kokvilnas drēbes ir jāmazgā aukstā ūdenī, jo aukstā ūdenī tās mazāk saraujas.
 1. Izvēlieties pareizo ietilpību

Lielākajai daļai veļas mazgājamo mašīnu ir poga, kas jānospiež, lai izvēlētos pareizā izmēra slodzi atbilstoši jūsu veļas daudzumam (parasti mazā, vidējā vai lielā.) Ja jūsu drēbes aizpilda tikai vienu trešdaļu mašīnas ietilpības, jums jāizvēlas mazā slodze. Divas trešdaļas nozīmē, ka jāizvēlas vidējā slodze, savukārt, ja veļa aizpilda visu veļas mašīnu, jāizvēlas lielā slodze.

 • Nekādā gadījumā nemēģiniet saspiest drēbes, lai veļas mazgājamajā mašīnā varētu ievietot vairāk drēbju.
 1. Izvēlieties pareizo mazgāšanas ciklu

Līdzīgi kā attiecībā uz temperatūru, veļas mazgājamajām mašīnām ir arī dažādi ciklu veidi, jo dažādiem apģērbu veidiem nepieciešama dažāda mazgāšanas pakāpe.

 • Regulārais/normālais cikls: To izvēlieties, ja mazgājat baltas drēbes. Tas parūpēsies, lai jūsu baltie apģērba gabali būs tīri un svaigi.
 • Pastāvīgs spiediens: Izmantojiet šo režīmu krāsainām drēbēm. Šis cikls mazgā ar siltu ūdeni un beidzas ar vēsāku ūdeni, kas saglabā krāsas spilgtas.
 • Delikātais cikls: Kā jau varat nojaust, šeit iederēsies jebkas, kas ir salīdzinoši delikāts (krūšturi, pieguļoša veļa, kokvilnas džemperi, virskrekli utt.). Vienmēr pārliecinieties, ka jūsu delikātajām drēbēm nav nepieciešama ķīmiskā tīrīšana vai mazgāšana ar rokām (aplūkojiet kopšanas etiķeti).
 1. Pievienojiet pareizo veļas mazgāšanas līdzekli un aizveriet durvis

Veļas mazgāšanas šķidrums var būt mazgāšanas līdzeklis, balinātājs un mīkstinātājs. Jūs varat ievietot drēbes veļas mazgājamajā mašīnā un uzliet uz tām pareizo veļas mazgāšanas šķidrumu vai vispirms piepildīt ⅓ veļas mazgājamās mašīnas ar ūdeni, pievienot veļas mazgāšanas šķidrumu un pēc tam ievietot drēbes.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.