Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Kā pārliecināties, vai preču zīme jau ir vai nav aizņemta?

Mums ik dienu ir pieejams liels pakalpojumu un preču klāsts, tāpēc katrs uzņēmuma īpašnieks vēlas, lai tieši viņa pakalpojums vai prece ir pēc iespējas atpazīstamāka līdzīgo starpā. Viens risinājums ir preču zīme, kas patērētājiem ļauj vieglāk atpazīt un iegaumēt konkrēto produktu vai pakalpojumu. Tomēr tirgū pastāv arī negodīga konkurence, kad ar sabiedrībā zināmu preču zīmi tiek ražoti cita uzņēmuma produkti.

Šādi patērētāji tiek maldināti, bet ne vienmēr preču zīme ir zināma un maldināšana notiek ar tīšu nodomu.

Nereti komersanti nemaz nezina, ka ir radījuši ļoti līdzīgu vai pat identisku preču zīmi, kura jau pieder citam komersantam, tāpēc svarīgi ir zināt, kur var pārliecināties, vai preču zīmes reģistrācija jau nav notikusi un vai preču zīme ir brīva.

Lai būtu drošs, ka Jūsu preču zīme jau nav konkrētajā teritorijā reģistrēta un kādam pieder, tad to var pārbaudīt kādā no šīm datubāzēm:

  1. Latvijas Republikas Patentu valdes datubāze

Datubāzē ir pieejams saturs par visām preču zīmēm, kas pieteiktas nacionālajai reģistrācijai Patentu valdē. Datubāze ir bez maksas un pieejama ikvienam, kā arī tur vienmēr varēs atrast aktuālo informāciju. Ja būs nepieciešami oficiāli izraksti no preču zīmju reģistra, tad tos izsniedz Patentu valde. Ik mēnesi Patentu valde savā izdevumā, kas ir elekstronisks publicē jauno preču zīmju sarakstu.

  1. (EUIPO) – Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma biroja datubāze

Datubāze eSearch plus satur datus par visām Eiropas Savienības preču zīmēm. ES preču zīme darbojas visās 27 Eiropas Savienības dalībvalstīs, tas nozīmē, ka arī Latvijā.

EUIPO ir Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma birojs, kas atbild par ES preču zīmju pārvaldību. EUIPO sadarbojas ar ES dalībvalstu intelektuālā īpašuma birojiem un starptautiskajiem partneriem, lai piedāvātu līdzīgu preču zīmju un dizainparaugu reģistrācijas pieredzi visā Eiropā un pasaulē.

EUIPO, kas līdz 2016. gada 23. martam bija pazīstams kā ITSB, nodrošina aizsardzību visā Eiropas Savienībā (ES) tikai ar vienu pieteikumu.

  1. Madrid Monitor datubāze

Pasaules Intelektuālā īpašuma organizācijas veidotajā preču zīmju datubāzē Madrid Monitor ir iespējams meklēt ziņas par visām preču zīmēm, kas reģistrētas ar starptautisko reģistrāciju pēc Madrides nolīguma. Ja vēlaties meklēt ziņas par Latvijas preču zīmēm, tad spiediet uz iespējas “advanced search”, kur ailē “Designation” jāieraksta LV.

  1. Meklēšanas rīks TMview

Ja vēlaties vienlaicīgi veikt pārbaudi daudzās valstīs, tad varat izmantot meklēšanas rīku TMview, kas apskata preču zīmju datubāzes vairākās valstīs. Tiek nodrošināta brīva piekļuve daudzām pasaules valstu preču zīmju reģistrācijas iestādēm, kur var apskatīt gan reģistrētās preču zīmes, gan to pieteikumus. Šim meklēšanas rīkam arī ir pievienojusies Āfrikas Intelektuālā īpašuma organizācija (OAPI), Āfrikas Reģionālā intelektuālā īpašuma organizācija (ARIPO), Pasaules Intelektuālā īpašuma organizācija (WIPO) – ar visām starptautiski reģistrētajām preču zīmēm, un Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma birojs (EUIPO) – ar ES reģistrētajām preču zīmēm.

  1. USPTO datubāze

Amerikas Savienotajās Valstīs USPTO uztur reģistrēto preču zīmju datubāzi. Datubāze ir pieejama ikvienam, un tajā var meklēt, izmantojot preču zīmju elektroniskās meklēšanas sistēmu (TESS). Tā kā preču zīmes regulē federālie likumi, štata likumi un vispārējās tiesības, ļoti svarīga ir rūpīga preču zīmes un tās attēla komponentu pieejamības meklēšana. Zīmēm, kas sastāv no dizaina, USPTO piešķir “dizaina meklēšanas kodus” dažādiem dizaina elementiem, lai sabiedrība un USPTO darbinieki varētu meklēt datubāzē līdzīgas dizaina zīmes.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.