Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Kā plānot ģimenes budžetu?

Ģimenes budžeta mērķis ir palīdzēt Jums kontrolēt savus izdevumus un, ja iespējams, izvairīties no pārtērēšanās. Tas arī ļauj vienkāršāk īstenot lielākas ieceres.

Budžeta izveide neierobežo, kā sākotnēji varētu šķist – tā ir iespēja izmantot pieejamos līdzekļus tā, lai Jūs justos droši un pārliecināti. Turklāt, budžeta plānošana arī bērniem iemāca gudrāk rīkoties ar finansēm.

Ko ņemt vērā, plānojot budžetu?

Veidojot ģimenes budžetu, jāņem vērā vairāki būtiski aspekti.

Regulārie un mainīgie izdevumi

Plānojot budžetu, ir svarīgi atcerēties, ka Jums ir ikmēneša izdevumi, piemēram, kredītmaksājumi, mājokļa īre, pārtikas iegāde, kā arī tādi tēriņi, kas katru mēnesi atšķirsies. Piemēram, kādu mēnesi aktuāla būs auto apdrošināšana, bet citu – jāiegādājas sezonas apģērbs bērniem. Apzinoties dažādās vajadzības un izdevumu veidus, budžetu plānot ir vienkāršāk.

Aizdevumu atmaksa

Ja Jums ir aktīvas kredītsaistības, to atmaksai būtu jābūt prioritāšu augšgalā. Noderīga var būt kredītu refinansēšana no VIASMS.lv, kas sniedz iespēju noslēgt jaunu aizdevuma līgumu ar izdevīgākiem noteikumiem. Plašāku informāciju par šo iespēju uzzināsiet pie šī pakalpojuma sniedzējiem.

Finansiālie mērķi

Svarīgi arī noteikt finansiālos mērķus. Tie varētu būt, piemēram, ģimenes ceļojums, jauna auto iegāde vai mājokļa remonts.

Kā izveidot ģimenes budžetu?

Ja ir apņēmība un motivācija, budžeta plānošanai nevajadzētu būt sarežģītai. Sāciet ar šīm piecām darbībām:

  • Aprēķiniet kopējos ģimenes ienākumus. Ņemiet vērā gan regulāros, gan papildu ienākumus;
  • Pierakstiet plānotos izdevumus. Ja precīzi nezināt, kam un cik daudz tērējat, vienu mēnesi pierakstiet visus tēriņus, lai gūtu precīzu priekšstatu. Neaizmirstiet arī par neplānotiem izdevumiem, kas noteikti radīsies;
  • Novērtējiet ienākumu un izdevumu attiecību. No ienākumiem atņemiet izdevumus, lai pārliecinātos, ka nedzīvojat pāri saviem līdzekļiem;
  • Izstrādājiet labāko uzkrājuma veidošanas stratēģiju. Vai varat samazināt izdevumus, lai veidotu Jūsu vajadzībām atbilstošu uzkrājumu?
  • Regulāri pārskatiet budžetu un veiciet vajadzīgās korekcijas. Budžeta plānam ir jāatbilst Jūsu vajadzībām un dzīvesveidam, tādēļ pielāgojiet to pēc vajadzības.

Budžeta plānošana var būt aizraujoša, īpaši, ja tajā tiek iesaistīta visa ģimene. Izvērtējiet savas prioritātes un sekojiet līdzi budžeta izpildei – tad arī iecerētais noteikti izdosies.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.