Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Kā uzlabot gaisa kvalitāti telpās?

Pēdējā laikā ļoti aktuāls ir kļuvis jautājums par gaisa kvalitāti telpās. Tas attiecas gan uz darba, gan dzīvojamajām telpām, kurās mikroklimatu vajadzētu uzturēt parametros, kas ir maksimāli tuvināti tīrai un veselīgai atmosfērai. Tas nozīmē, ka telpās jābūt ne tikai normālai gaisa temperatūrai, bet jā pievērš uzmanība arī gaisa relatīvajam mitrumam un tā kustības ātrumam.

Daudz tiek rakstīts un runāts par pareizu telpu vēdināšanu, bet ko darīt, ja tas nepalīdz un gaiss telpās nenodrošina labu pašsajūtu? Ja saprotat, ka nepietiek ar regulāru vēdināšanu, ir pienācis laiks iegādāties modernas sadzīves iekārtas gaisa kvalitātes nodrošināšanai telpās! Noskaidrosim, kādas tās ir.

Mitruma mērītājs

Svarīga gaisa kontroles ierīce, kas ļaus novērtēt gaisa kvalitāti telpās, ir mitruma mērītājs. Ar tās palīdzību var saprast, kādu ierīci iegādāties – vajadzīgs gaisa attīrītājs, gaisa mitrinātājs vai gaisa sausinātājs. Ja izmaksu vai citu iemeslu dēļ uzskatāt, ka šī ierīce tomēr nav nepieciešama, tad jāizvērtē mājokļa apkures sistēma un tās ietekme uz gaisa kvalitāti.

Ieteicamais relatīvais mitrums telpās ir 30-60%, kas ļauj pilnvērtīgi strādāt, labi atpūsties un kārtīgi izgulēties. Īpaši svarīgi tas ir epidemioloģiski nedrošajā periodā, samazinot vīrusu izplatību un rūpējoties par savu veselību.

Gaisa attīrītājs

Ierīce, kas atbrīvo gaisu no tajā esošajiem alergēniem, baktērijām un, protams, vīrusiem, ir gaisa attīrītājs. Labākie gaisa attīrītāji ir aprīkoti ar hepa filtru, kuru gaisa attīrīšanas efektivitāte var sasniegt līdz pat 99%.

Savukārt, gaisa attīrītājs – jonizators uzlādē gaisu ar cilvēka organismam nepieciešamajiem skābekļa joniem ar negatīvu lādiņu. Šāda veida gaisa attīrītājs radīs labvēlīgus apstākļus bezmiega un hroniska bronhīta ārstēšanai, kā arī palīdzēs stiprināt imūnsistēmu un pašsajūtu. Gaisa attīrītājus vajadzētu lietot mājās, kurās tiek izmantota malkas apkure un mīt mājdzīvnieki.

Gaisa mitrinātājs

Ierīce, kas ļaus sasniegt nepieciešamo gaisa mitruma līmeni telpā un radīt labvēlīgu mikrovidi, ir gaisa mitrinātājs. Pazeminoties mitruma līmenim telpā, var pasliktināties cilvēku pašsajūta, darbaspējas, rasties miegainība, ādas un gļotādas problēmas. Sauss gaiss visbiežāk ir mājokļos, kuros ir centrālā siltumapgāde un arī elektrisko sildītāju lietošanas rezultātā. 

Gaisa sausinātājs

Savukārt telpās, kurās mituma līmenis ir paaugstināts, noderēs gaisa sausinātājs, lai savāktu lieko gaisa mitrumu un nodrošinātu gaisa kvalitātes līmeni. Īpaši svarīgi gaisa sausinātāji ir telpām, kurās sliktas ventilācijas, neatbilstoši slīpu grīdu un tamlīdzīgu iemeslu dēļ, mitrums var uzkrāties telpu apdares materiālos. Vēl viens no mitruma palielināšanās iemesliem var būt veļas žāvēšana iekštelpās. Lai izvairītos no mitruma, ko telpā izplata žūstošās drēbes, labāk ir iegādāties elektrisko veļas žāvētāju. Ja šādas iespējas nav, noteikti jāpadomā par gaisa sausinātāja iegādi!

Ventilator vannas istabai

Ja problēma ir pārlieku liels mitruma līmenis vannas istabā, vajadzētu padomāt par kvalitatīvas ventilācijas ierīkošanu. Mūsdienīgie vannas istabas ventilatori darbojas klusi, tajā pat laikā efektīvi izvadot lieko mitrumu. Veikalu piedāvājumos esošie ventilatori vannas istabai ir vienkārši uzstādāmi, kā arī iespējams izvēlēties vannas istabas interjeram piemērotu dizainu.

Gāzes sildītājs

Gaisa kvalitātes kontrole ir nepieciešama arī tādās darba telpās, kuras tiek apsildītas ar gāzes sildītājiem. Tie nodrošina lielu siltuma atdevi, tomēr der atcerēties, ka gāzes sildītājs ir paredzēts telpām, kurās cilvēki neuzturas pastāvīgi.

Interneta veikala 220.lv plašajā piedāvājumā atradīsiet gaisa kvalitātes uzlabošanai nepieciešamo ierīci, lai varētu pilnvērtīgi strādāt un atpūsties. Mājās svarīgi nodrošināt labu gaisa kvalitāti ik dienu, īpaši jau cilvēkiem, kas veic attālināto darbu, jaunajām māmiņām ar bērniem un senioriem, kas lielāko diennakts daļu pavada mājās.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.