Kā daudzi citi stomatoloģijas pakalpojumi, zobu protezēšana var radīt daudz jautājumus un neskaidrības. Parasti cilvēki nav informēti par to, kāda veida protēzes ir labāk piemērotas viņu vajadzībām un ar ko tās atšķiras no citu veidu protēzēm.
Šajā rakstā aplūkosim dažādas zobu protēzes, kādas ir to pazīmes un kuras no tām ir labāk piemērotas konkrētos gadījumos.
Kas ir zobu protezēšana?
Zobu protezēšana ir procedūra, kas ļauj atjaunot zaudētos zobus, izmantojot protēzes jeb mākslīgos zobus. Vienkārši sakot, tas ir veids kā aizstāt dabiskos zobus ar mākslīgiem zobiem.
Protēzes var būt izņemamas vai neizņemamas, un ir arī daļēji izņemamas vai kombinētas protēzes. Daļēji izņemamas protēzes tiek izmantotas, ja ir zaudēti vairāki zobi un nav iespējams uzstādīt neizņemamu protēzi, piemēram, zobu tiltu. Daļējās protēzes izvēle var būt saistīta ar zobu trūkumu konkrētajā vietā, kur plānots novietot zobu tiltu, vai arī finansiālajiem apsvērumiem, jo daļēji izņemamās protēzes parasti ir lētākas nekā neizņemamās.
Kādi ir zobu protēžu veidi?
Zobu protēzes gan izņemamas, gan arī neizņemamas.
Izņemamo zobu protežu veidi
- Pilnīga zobu protezēšana
- Parciālā protēze
- Bugeļa protēze
Totālā plāksne būs pareizā izvēle, kad ir pazaudēta visa zobu rinda. Tā sastāv no pamatnes, kas var būt veidota no neilona, plastmasas vai metālplastmasas, un mākslīgiem zobiem, kas piestiprināti uz tās. Šāda protēze tiek fiksēta ar piesūcināšanu, nodrošinot precīzu smaganu reljefu un stabilu fiksāciju.
Parciālā protēze ir piemērota tiem, kuriem joprojām ir daļa savu dabisko zobu. Tā ir aprīkota ar metāla āķiem, kas atbalsta to uz esošajiem dabiskajiem zobiem.
Bugeļa zobu protēze ir viena no ērtākajām izņemamajām protēzēm. Tā sastāv no divām daļām, kas savstarpēji savienotas ar plānu metāla loku, kas cieši pieguļ gļotādai. Bugeļa protēzes ir ļoti komfortablas ikdienas lietošanai, un, neskatoties uz to, ka tās izskatās lielas, tās aizņem mazāk vietas mutes dobumā.
Neizņemamo zobu protēžu veidi
- Zobu tilti
- Zobu kroņi
- Protezēšana uz implantiem
Zobu tilti tiek izmantoti, ja pacientam trūkst viens vai vairāki zobi pēc kārtas. Starp diviem balstošiem zobiem tiek izveidots tilts, kurā ir ietverts nepieciešamais mākslīgo zobu skaits. Blakus esošie zobi tiek slīpēti, un neliela tiltveida protēze (3-4 zobi) tiek uzlikta uz dabīgajiem zobiem.
Zobu kroņi tiek izmantoti, lai nostiprinātu esošos zobus vai uzlabotu bojātu dabisko zobu vizuālo izskatu. Zobu kroņi ir mākslīgs pārklājums, kas tiek uzlikts uz esošajiem zobiem, lai šis pārklājums kalpotu kā esošā dabiskā zoba “cepurīte”.
Zobu protēzes uz implantiem ir drošas un nodrošina dabisku zobu izskatu. Dabisko zobu zaudēšanas gadījumā var uzstādīt vienu zobu implantu vai zobu tiltiņu, kas balstās uz implantiem, ja trūkst divu vai trīs pēdējo zobu.
Daļēji izņemamās zobu protēzes (kombinētas)
Daļēji izņemamās zobu protēzes tiek izmantotas, ja trūkst sānu zobi un ir priekšējie zobi. Parciālās protēzes tiek pielāgotas, lai padarītu tās daļēji neizņemamas.
Blakus esošie zobi tiek noslīpēti, un uz tiem tiek uzlikts tilts, savienojot atlikušos zobus ar papildu stiprinājumiem – attačmentiem. Šāda veida neizņemamās protēzes neizmanto āķus un nodrošina labāku estētisko izskatu.