Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Kārlis Īle kļūst par čempionu starp titulētākajiem tēlniekiem

Itālijas pilsētā Gaetā noslēdzies “Pasaules Ledus mākslas čempionāts 2022”, uz kuru Pasaules Ledus mākslas asociācija bija uzaicinājusi 14 titulētākos 2021. un 2022. gada tēlniekus no 10 valstīm. Sīvā cīņā čempionātā uzvarēja latviešu tēlnieks Kārlis Īle, informē Jelgavas pašvaldības iestāde “Kultūra”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Titulētāko mākslinieku čempionāts notika zibensturnīra formātā. Tajā tēlniekiem bija jāveido divas skulptūras.  Pirmās skulptūras izveidei bija atvēlētas trīs stundas un trīs ledus bloki izmērā 100 x 50 x 24 centimetri, un tai bija jāatbilst tēmai “Glābiet Okeānu”. Otrai skulptūrai, kuras tematiku varēja brīvi izvēlēties, tika atvēlētas divas ar pusi  stundas un paredzēti divi ledus bloki.

“Māksliniekiem bija jāspēj ne tikai atveidot savu ideju īsā laika posmā, bet arī jātiek galā ar ledum neraksturīgiem, siltiem laikapstākļiem – plus 14 grādiem. Bija jāparāda ne tikai radošais domu lidojums, bet arī tehniskā meistarība, un prasme piemērot ideju un izpildījumu šādiem laika apstākļiem,” atzīst K. Īle.

Pirmajā dienā K.Īle izveidoja skulptūru ”Katrs piliens ir okeāns”. Par skulptūrā ietverto domu mākslinieks stāsta: “Okeāns nav kaut kas atsevišķi eksistējošs. Viss ūdens ir savstarpējā apritē un saiknē. Okeāna ūdens izgaro, veido mākoņus, nolīst kā lietus, to uzņem zeme un augi, mēs to ieelpojam, iedzeram un apēdam. Arī katra mūsu asins pile ir daļa no lielā dzīvības okeāna”. Skulptūrā ir attēlota sieviete, kura saudzīgi  tur rokās divas stilizētas ūdens piles, un skatītājs var redzēt, kā ledum kūstot, ūdens pil caur sievietes sirdi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

K.Īles otrā skulptūra – “Gaidot skūpstu” – tika novērtēta kā tehniski un idejiski visizaicinošākais darbs visā turnīrā. Autors sava darba idejā un izpildījumā iekļāva siltos laika apstākļus. Mākslinieks skulptūrā atveidojis vīrieša un sievietes seju, kas vērsta viena pret otru, tiecoties pēc skūpsta. Sejas balsta trauslas ledus arkas, kuras strauji kūst. Mirklī, kad tās neizturēs un skulptūra sabruks, vīrieša un sievietes lūpas saskarsies mirklīgā kulminācijas skūpstā.

Nosakot uzvarētāju, žūrijas komisija ņēma vērā abu skulptūru kopējo punktu skaitu un augstāko novērtējumu piešķīra latviešu tēlniekam, līdz ar to K.Īle ir pārliecinoši pierādījis, ka dotajā brīdī ir labākais ledus tēlnieks pasaulē. 

K.Īles tēlniecības prasmes drīzumā būs skatāmas arī Latvijā – Baltijā lielākajā smilšu skulptūru parkā “Summer Signs 2022” Pasta salā Jelgavā. Smilšu skulptūru atklāšana plānota 4. un 5. jūnijā.

Foto : “Kultūra”

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.