Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Kas ir celtniecības putekļu sūcēji un kā tos pareizi izmantot?

Runājot par biežākajām nozarēm, kur tiek izmantoti putekļu sūcēji, celtniecība noteikti nav tā nozare, par kuru Jūs iedomātos pirmo. Taču, mainoties remontdarbu tehnoloģijām, tikpat svarīga loma ir arī celtniecības putekļu sūcējiem, lai būvdarbu zonu jau laikus turētu pēc iespējas tīrāku.

Kas ir celtniecības putekļu sūcēji?

Kā jau vēstī nosaukums, celtniecības putekļu sūcējs ir tāda iekārta, kura parasti tiek izmantota celtniecības objektos, veicot remontdarbus. Lai arī gala rezultāts pēc remonta ir skaists, celtniecības gaitā objektā būs daudz lielāku un mazāku gružu, kurus visbiežāk dēvē par būvgružiem.

Ņemot vērā būvgružu apjomu un to dažādību – sākot no skaidām līdz pat betona gabaliem –, ikdienā izmantojams putekļu sūcējs visbiežāk ar tiem nespēs tikt galā.

Tādēļ jau drīz pēc pirmo komerciāli pieejamo putekļu sūcēju izveides daļa izgudrotāju pievērsās dažādu nozaru īpašajām vajadzībām – sākot no celtniecības objektu līdz baseinu tīrīšanai.

Celtniecības un parasta putekļu sūcēja atšķirības

Parastiem putekļu sūcējiem kļūstot aizvien mazākiem, celtniecības putekļu sūcējs vizuāli visbiežāk atgādina vidēja lieluma mucu uz riteņiem. Taču ne bez iemesla: lai uzsūktu apjomīgākus gružus, nepieciešams augstāks spiediens, izturīgāki un apjomīgāki maisi, tvertnes un filtri.

Pie tam arī celtniecības putekļu sūcēji var būtiski atšķirties pēc to pielietojuma. Ja lielākoties tiek sūktas koka skaidas, tad nepieciešams specializēts rīks, lai kokmateriālu radītie putekļi neaizdegtos ne tikai kādas nejaušas dzirksteles dēļ, bet arī pašu putekļu radītās berzes rezultātā (var notikt pašaizdegšanās).

Kāpēc celtniecības putekļu sūcēji ir svarīgi?

Bez specializētiem celtniecības putekļu sūcējiem būvobjektos visai ātri būtu grūti pārvietoties, atrast būvmateriālus, instrumentus, nemaz nerunājot par daļēji gatavu vai gatavu daļu apkopi.

Taču pats svarīgākais iemesls ir darba drošība. Būvgruži var apdraudēt darbiniekus: putekļi var iekļūt viņu elpceļos, kairināt ādu, acis vai degunu, turklāt aiz apjomīgākiem gružiem ir iespējams arī paklupt.

Tāpat specializēti putekļu sūcēji taupa darbinieku laiku, ātrāk uzkopjot ar dažāda veida būvgružiem pārpilnu darba zonu, ļaujot pievērsties tiešajiem pienākumiem remonta vai celtniecības darbu laikā.

Visbiežāk būvniecības objektos izmanto kā sausu, tā mitru gružu un netīrumu sūcošu putekļu sūcēju, lai acumirklī novērstu dažāda veida netīrību.

Bieži celtniecības putekļu sūcējiem ir vairāki papildu piederumi, lai, nomainot vienu vai vairākas detaļas, spētu tikt galā ar dažāda veida gružiem un putekļiem. Piemēram, urbjot sienā caurumu, iespējams blakus pielikt īpaši pielāgotu putekļu sūcēja uzgali, lai acumirklī sasūktu darba gaitā radītos putekļus.

Kā pareizi izmantot celtniecības putekļu sūcējus?

Lai celtniecības putekļu sūcējs būtu viegli lietojams un tas ilgi kalpotu, ir svarīgi ievērot dažus pamatprincipus.

–   Pārliecinieties, ka izmantojat būvgružiem atbilstošu filtru!

–   Regulāri tīriet un apkopiet putekļu sūcēju, lai paildzinātu tā mūžu!

–   Izmantojiet pareizus uzgaļus un iestatījumus atkarībā no konkrētās tīrāmās virsmas!

–   Uzmanieties no putekļu sūcēja jaudas, kas ir krietni lielāka nekā parastām, mājās lietojamām iekārtām!

–   Sekojiet līdzi filtru un citu detaļu tehniskajam stāvoklim, lai iekārta netiktu bojāta!

Kopsavilkums

Pie atbilstošiem apstākļiem celtniecības putekļu sūcēji var būtiski uzlabot darba vidi un efektivitāti, ļaujot mazāk laika veltīt tīrīšanai un vairāk – tieši remontdarbiem vai celtniecībai.

Izvēloties celtniecības putekļu sūcēju, ir svarīgi apdomāt, kādām funkcijām tas nepieciešams, kādas virsmas tas tīrītu un kāda veida gružus sūktu.

Ja tiek veikti nelieli, dažāda veida remontdarbi, ieteicams apdomāties par putekļu sūcējiem, kas spēj uzsūkt kā sausus, tā arī slapjus netīrumus.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.