Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Kas jāņem vērā, izmantojot darba auto?

Darba automašīna ir lieliska ērtība, kas nodrošina daudz priekšrocību – ļauj efektīvi veikt darba pienākumus, sniedz plašas mobilitātes iespējas, kā arī atbrīvo no nepieciešamības darba vajadzībām izmantot personīgo automašīnu, aiztaupot tai nevajadzīgu nolietojumu. Tomēr darba automašīnas lietošana arī uzliek zināmus pienākumus un atbildību, tāpēc izvēloties šādu transporta risinājumu, jāatceras par vairākām būtiskām niansēm. 

Jāievēro braukšanas kultūra un satiksmes noteikumi

Darba automašīnas lietošanā jāievēro visi tie paši ceļu kultūras un drošības noteikumi, kas jebkurai citai automašīnai. Sodi par ceļu satiksmes pārkāpumiem ir tieši tādi paši kā, vadot privāto automašīnu, tāpēc, neskatoties uz steigu un daudziem darāmajiem darbiem, jāievēro gan atļautais ātrums, gan apstāšanās un stāvēšanas noteikumi un citas satiksmes normas. Protams, tas attiecas arī uz braukšanas kultūru. Tā ir īpaši būtiska – uzņēmuma auto ir labāk pamanāms, jo tam ir uzlīmes ar uzņēmuma simboliku, nosaukumu. Tas nozīmē, ka auto ir daļa no uzņēmuma tēla un kalpo arī reklāmas nolūkiem. Ja, vadot uzņēmuma auto, tiek pārkāpti ceļu satiksmes noteikumi, vadītājs ne tikai saņem sodu, bet tas nenāk par labu arī biznesa reputācijai.

Regulāri jāveic auto tehniskās pārbaudes

Darba automašīnām, kas bieži vien ietilpst komercauto klasē, ir samērā liels noslogojums gan kravas, gan nobraukto kilometru ziņā. Arī ceļu ne vienmēr var izvēlēties to gludāko, jo darba darīšanās var būt nepieciešamība braukt arī pa īpaši bedrainiem un grūti izbraucamiem mazākas nozīmes ceļiem. Tas nozīmē, ka darba auto ritošā daļa un citas sistēmas saņem lielu noslodzi un arī var ātrāk sabojāties. Lai ar darba auto nenāktos negaidīti palikt uz ceļa, vienmēr rūpīgi jāseko līdzi spēkrata tehniskajam stāvoklim. Labāk to biežāk aizvest uz servisa pārbaudēm un laikus veikt nelielu remontu, nekā novest auto līdz sliktam tehniskam stāvoklim, kas ne tikai traucēs darba pienākumu veikšanai, bet arī palielinās izdevumus, kurus vajadzēs apjomīgam remontam. 

Jāsaglabā ekspluatācijas izdevumu dokumenti

Viena no būtiskām darba automašīnas priekšrocībām ir iespēja ērtāk piefiksēt izdevumus, kas saistīti ar darba auto ekspluatāciju. Šos izdevumus var iekļaut pie saimnieciskajiem izdevumiem un tādā veidā samazināt ienākuma nodokļa apjomu. Bet, lai šādi varētu rīkoties, nepieciešams saglabāt un uzrādīt korekti noformētus izdevumu dokumentus, kas attiecīgi apliecina degvielas iegādi, remontu un citus ar auto uzturēšanu un izmantošanu saistītos izdevumus. Darba steigā jāatceras saglabāt čekus un citus apliecinājumus, kurus vēlāk varēs iekļaut IIN vai UIN aprēķinu atskaitēs. Ja darba vajadzībām izmanto privāto auto, tad šie aprēķini ir sarežģītāki, jo attaisnotajos izdevumos var iekļaut tikai noteiktu daļu no izdevumiem. 

Darba auto – tikai darba pienākumu pildīšanai

Ja reiz ir iegādāta darba automašīna, tad vēlams arī ievērot tās specifiku un izmantot auto tikai, lai veiktu ar darbu saistītos pienākumus. Doties izklaides braucienos, atvaļinājumā vai uz ballīti ar darba auto nav ne labais stils, ne arī īsti pareizi, jo šie izdevumi par auto nolietojumu nevar tikt iekļauti attaisnotajos izdevumos. Vispareizāk būtu pēc darba laika beigām no darba auto pārsēsties savā personīgajā auto un doties savās privātajās darīšanās. Tomēr, ja viens un tas pats auto tiek izmantots gan darba, gan privātām vajadzībām, tad jāsakārto juridiskie jautājumi un jānoslēdz patapinājuma vai nomas līgums, kurš korekti ataino konkrēto auto izmantošanas modeli. Tā kā šajā jautājumā ir dažādas specifiskas nianses, labāk pirms tam konsultēties ar zinošu juristu vai grāmatvedi.

Kā iegādāties uzticamu darba auto?

Kvalitatīvs un biznesa specifikai pielāgots auto ir nozīmīgs papildinājums ikvienam uzņēmumam un arī saimnieciskās darbības veicējam, jo paplašina mobilitāti un darba efektivitāti, kā arī palīdz sasniegt izvirzītos biznesa mērķus. Tāpēc ir būtiski rūpīgi apsvērt, kādu darba auto iegādāties – izvērtēt gan tehnisko specifikāciju, gan kravnesību, gan auto marku un modeli, kā arī degvielas veidu, ekspluatācijas izdevumus un citus aspektus, lai izvēlētos piemērotāko transportlīdzekli.

Ja nepieciešams finansējums darba auto iegādei, tad uzziniet vairāk par Aizdevums.lv pakalpojumiem – auto kredīts un iespēju aizdevums uzņēmumam – ar kuru palīdzību gan saimnieciskās darbības veicēji, gan juridiskas personas var iegūt nepieciešamo naudas summu darba vajadzībām piemērota auto iegādei, kas ļaus uzlabot darba produktivitāti un ātrāk sasniegt izvirzītos biznesa mērķus. Auto kredīts ļauj savā rīcībā saņemt naudas summu no 1000 EUR līdz pat 15 000 EUR un iegādāties tādu transportlīdzekli, kāds ir nepieciešams darba vajadzībām – universāli, kravas auto, busiņu vai jebkuru citu modeli.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.