Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Kura automašīnas krāsa ir vispopulārākā un kāda tam ir nozīme?

Cilvēks savu uzmanību vērš uz to, uz ko pašlaik ir viņa fokuss. Ja nesen ir iegādāts jauns braucamrīks, piemēram, sarkanā krāsā, tad ir sajūta, ka ne tikai teju katra otrā mašīna ir sarkana, bet arī liekas, ka uz ceļiem pēkšņi tikko iegādātais modelis ir redzams krietni biežāk. Lai cilvēks spētu funkcionēt, viņam darbojas selektīvā uzmanība – tā ir spēja pievērsties noteiktiem stimuliem un ignorēt cits.

Noskaidrosim, kura automašīnu krāsa patiesi ir visvairāk sastopama uz ceļiem, vai eksistē modes tendences šajā lauciņā un kāda ir auto krāsas nozīme ceļu satiksmes negadījumu kontekstā.

Kas ir TOP 10 krāsas šajā sezonā?

Klasika vienmēr ir bijusi modē, tāpēc arī visbiežāk cilvēki izvēlas baltu krāsu, kas ir 26% gadījumos, vai melnu krāsu – 22%. Tālāk seko pelēkais ar 18% un sudraba tonis ar 12%. Ļoti tālu neatpaliekot, ir zilā un sarkanā krāsa vidēji 9% reizēs. Zem viena procenta atzīmes paliek tādas krāsas kā brūna zaļa un oranža, bet pus procenta atzīmi vairs jau nesasniedz bēša, violeta, zelta un dzeltena krāsa.

Neskatoties uz to, ka kopējos reitingos košās krāsas tiek izvēlētas ļoti reti, automašīnu tirgū ir konkrēti modeļi, kuri krietni vairāk tiek pārdoti tieši spilgtajos toņos. Piemēram, Hyundai Veloster 9% gadījumu tiek pārdots oranža krāsā, Mitsubishi Mirage – 8% violets vai Chevy Camaro – dzeltens 10%.

Baltā krāsa visbiežāk būs sastopama automašīnu nomās un lietoto braucamrīku tirgū, savukārt baltais, kas papildināts ar pērlēm raksturīgu nokrāsu un vai metālisku spīdumu, bieži tiek izvēlēta luksus auto ražotāju vidū. Līdzīgi ir ar melno krāsu – tā ir otra dominējošā krāsa mašīnu ražotāju vidū, kas piedāvā tieši luksusa variantu, lai izceltu dizaina dramatiskumu.

Pelēkais un sudraba tonis tiek uzskatīti par drošu, bet modernu izvēli. Tās ir ērti kopt un reprezentē labu gaumi. Sarkanā krāsa parasti tiek saistīta ar sporta mašīnām un ātrumu, kā arī kļūst par arvien biežāku pircēju izvēli, bet zilais nereti tiek piemeklētas jūras vai okeāna krāsas tonī, simbolizējot saskaņu ar dabu.

Vai auto krāsām ir modes tendences?

Visbiežāk auto krāsu izvēlamies atkarībā no personīgās gaumes sajūtas, piemēram, man patīk zila krāsa un tādu arī meklēju automašīnu. Vēl izvēli var noteikt krāsas saderība ar izvēlēto modeli, piemēram, Suzuki Ciaz dizains brīnišķīgi tiek komplimentēts ar brūno krāsu, vai aktuālās modes tendences.

Lai cik mulsinoši tas nebūtu, automašīnu krāsās arī ir modes aktualitātes, kas ietekmē spēkrata cenu. Iespējams, ka šodien noteikta krāsas izvēle maksās dārgāk, bet pēc pieciem gadiem tā vairs nebūs modē un krāsa pārdošanas brīdi cenu mazliet pavilks uz leju.

Ja izvēlētā automašīna ir klasiskajos toņos, tad būtiskas izmaiņas nav gaidāmas, bet ja izvēle tiek izdarīta par labu kam ekscentriskam, tad jārēķinās ar to, ka tas var prasīt papildus pārdošanas laiku.

Uz nākotni 2024.-2026. gada mašīnu krāsu modes tendencēm tiek prognozēta vēl lielāka toņu dažādība, meklējot balansu starp dabisko un moderno pasauli, radot krāsas, kas ir harmoniskas, nomierinošas un pārdomas veicinošas. Visi eksperti ir vienisprātis, ka pelēkā krāsa savu aktualitāte nezaudēs vēl ilgi.

Košās krāsas pirmo reizi automašīnām paradījās tikai 20.gadsimta piecdesmitajos gados pēc kara, reprezentējot miera iestāšanos un prieka uzvirmošanu.

Vai auto krāsa ietekmē iespēju iekļūt negadījumā?

Pētījumos gan Amerikā, gan Eiropā ir pierādīta saistība starp automašīnas krāsu un iespēju iekļūt negadījumā. Lai gan ir jāsaprot, ka šajā gadījuma svarīgāk par noteikto krāsu ir tās spēja atstarot gaismu, kas nodrošina to, ka spēkrats tiks pamanīt ātrāk.

Melnais ir ar vislielāko riska faktoru – tieši šīs krāsas automašīnas ir sastopamas vidēji 50% negadījumu. Tumšas automašīnas redzamība īpaši būtiski samazinās diennakts tumšajā laikā, jo melnā krāsa gaismu atstaro ļoti minimāli, kas nozīmē, ka šos braucamrīkus var pamanīt krietni vēlāk. Tā arī krēslas laika it kā saplūst ar ceļu un apkārtējo vidi, padarot to grūti redzamu.

Turpretī baltās negadījumos cieš visretāk. Kā vēl viena gaismu labi atstarojoša krāsa ir dzeltena. Tieši šī iemesla dēļ smagās automašīnas bieži tiek papildinātas ar lielākiem vai mazākiem dzeltenas krāsas elementiem.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.