Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Latvijā pret pērtiķu bakām vakcinējušās sešas personas

Latvijā pret pērtiķu bakām līdz šim ir vakcinējušās sešas personas, informē Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Latvijā līdz šim reģistrēti pieci pērtiķu baku inficēšanās gadījumi. SPKC, veicot epidemioloģisko izmeklēšanu noskaidroja, ka visi apstiprināto pērtiķu baku gadījumu infekcijas avoti ir ārpus Latvijas, vietējā transmisija sabiedrībā nav konstatēta.

SPKC informēja, ka pirmie četri slimošanas gadījumi ir noslēgušies, savukārt piektais patlaban tiek novērots.

SPKC atgādina, ka pērtiķu bakas ir reta vīrusu izraisīta infekcijas slimība, kura visbiežāk sastopama Centrālāfrikas un Rietumāfrikas valstīs. Pērtiķu baku gadījumi cilvēkiem bija reģistrēti arī ārpus Āfrikas saistībā ar starptautiskiem ceļojumiem vai importētiem dzīvniekiem. Pērtiķu baku laiks no inficēšanās līdz simptomiem ir no piecām līdz 21 dienai.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vakcīnu pret pērtiķu bakām iedzīvotāji var saņemt desmit Latvijas slimnīcās.

Kopš augusta Latvijā ir pieejama vakcīna pret pērtiķu bakām. Saskaņā ar Imunizācijas valsts padomes rekomendācijām vakcinācija rekomendējama pērtiķu baku slimnieku kontaktpersonām, kuras nosūta uz vakcināciju ar e-nosūtījumu. Nosūtījumam jābūt izrakstītam no SPKC epidemiologa, pamatojoties uz informāciju, kas iegūta epidemioloģiskās izmeklēšanas laikā, vai ārsta, saņemot informāciju no pacienta par ciešu kontaktu ar pērtiķu baku slimnieku un izvērtējot inficēšanās risku.

Tāpat vakcīna rekomendējama personām ar augstu inficēšanās risku, kas tiek nosūtītas uz vakcināciju ar e-nosūtījumu, kuru sagatavo ārsts, ja ir konstatēts augsts inficēšanās risks personai ar diagnosticētu HIV/AIDS vai seksuālās transmisijas infekciju (STI).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vienlaikus SPKC iesaka vakcinēties pret pērtiķu bakām arī ārstniecības personām un laboratorijas darbiniekiem, kuri veicot darba pienākumus nonāk ciešā kontaktā ar pērtiķu baku pacientu un/vai izmeklējamo pērtiķu baku pacienta materiālu.

Riska grupu pacientiem, kuri dzimuši līdz 1980.gadam ir jāsaņem viena vakcīnas deva, bet pārējiem jāsaņem divas devas ar vismaz 28 dienu intervālu. Vakcinācija ir valsts apmaksāta.

Patlaban vakcīnu pret pērtiķu bakām iedzīvotāji var saņemt Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīcā, Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīcā, Bērnu klīniskā universitātes slimnīcā, Daugavpils reģionālajā slimnīcā, Rēzeknes slimnīcā, Jelgavas pilsētas slimnīcā, Jēkabpils reģionālajā slimnīcā, Liepājas reģionālajā slimnīcā, Vidzemes slimnīcā un Ziemeļkurzemes reģionālajā slimnīcā.

Foto: no arhīva

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.