Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Lietotas automašīnas iegāde – Ceļvedis auto izvēlē

Lietotas automašīnas iegāde ir kā laimes spēle – var paveikties nopirkt teicamu, uzticamu un izturīgu auto par draudzīgu cenu, tomēr var arī gadīties nopirkt šķietami teicamu auto, kas vēlāk sagādā pamatīgas galvassāpes. CSDD statistika rāda, ka Latvijā katru gadu reģistrē aptuveni 60–70 tūkstošus automašīnu, no kurām jaunas ir vien 17-18 tūkstoši. Pārējās automašīnas ir lietotas, turklāt to skaits strauji turpina augt. Arī Jūs esat nolēmis iegādāties lietotu auto? Tad Jums noteikti noderēs ceļvedis, kā izdarīt vislabāko izvēli!

Automašīnas tirgus cenas noskaidrošana

Pirmais, ko vajadzētu izdarīt, iegādājoties lietotu auto – noskaidrot izvēlētās automašīnas tirgus cenu. Ir tikai pašsaprotami, ka pārdevējs vēlas nopelnīt, tomēr automašīnas vizuālajam un tehniskajam stāvoklim vajadzētu būt atbilstošam noteiktajai cenai.

Lai noskaidrotu automašīnas tirgus cenu, Jums jāzina auto modelis, gads, nobraukums un ekstras. Tad, ievadot šos lielumus, veiciet cenu salīdzināšanu kādā sludinājumu portālā. Ja Jūsu noskatītās automašīnas cena ir līdzīga vai pat zemāka par tirgus cenām, ziniet – iespējams, Jūs sagaida izdevīgs darījums!

Tomēr tajā pašā laikā esiet uzmanīgs, jo diez vai automašīna teicamā stāvoklī tiks pārdota par lētu naudu. Ja automašīnas cena liekas aizdomīgi zema, apdomājiet pirkumu vairākkārt! Lielākajai daļa lietoto automašīnu, kas tiek pārdotas par zemām cenām, visticamāk, nepieciešams remonts, kas var prasīt ievērojamus finansiālus ieguldījumus. Tas gan nenozīmē, ka dārgas lietotas automašīnas ir nevainojamā stāvoklī!

Automašīnas vizuālā stāvokļa novērtēšana

Apskatot lietotu automašīnu, ir pāris lietas, kam nepieciešams pievērst īpašu uzmanību – virsbūves stāvoklis, salona stāvoklis, panelis un motortelpa. Vai auto virsbūvei nav buktes, skrāpējumi, plaisas un rūsa? Vai auto salons nav pārāk nodilis un ir tīrs? Vai auto paneļa simboli nebrīdina par kādu kļūmi? Vai auto panelī redzamais nobraukums ir atbilstošs automašīnas nolietojumam? Vai motora telpā nav redzama šķidrumu un eļļas noplūde?

Pievērsiet uzmanību tam, kā par automašīnu rūpējies iepriekšējais īpašnieks! Lietota automašīna ar lielu nobraukumu, taču regulāri aprūpēta, var kalpot daudz labāk nekā lietota automašīna ar mazu nobraukumu, taču pavirši aprūpēta.

Automašīnas tehniskā stāvokļa novērtēšana un izmēģinājuma brauciens

Pēc tam, kad novērtēts automašīnas vizuālais stāvoklis, ir laiks ķerties pie sarežģītākā – auto tehniskā stāvokļa novērtēšanas. Iegādāties lietotu auto attālināti, neizmēģinot, ir ļoti riskanti, jo tas, ka automašīna darbojas, nenozīmē, ka tā kalpos uzticami. Pirmkārt, vajadzētu ielūkoties CSDD sadaļā ‘’tehniskās apskates dati’’, kur, ievadot automašīnas reģistrācijas numuru, bez maksas pieejami automašīnas tehniskie dati, bremžu vērtējums, nobraukuma vēsture, kā arī transportlīdzekļa ekspluatācijas nodoklis!

Otrkārt, vajadzētu doties izmēģinājuma braucienā. Izmēģinājuma brauciens ar izvēlēto automašīnu nepieciešams ne tikai, lai novērtētu komfortu – tas nepieciešams arī, lai padziļināti novērtētu automašīnas tehnisko stāvokli, jo bieži vien slēptos defektus iespējams atklāt tikai kādu laiku pēc dzinēja iedarbināšanas, pie straujas bremzēšanas, pie paātrināšanās vai braucot ar 90-100 km/h. Svarīgi, lai izmēģinājuma brauciena laikā pie stūres atrodaties Jūs pats! Automašīnai nevajadzētu grabēt, klabēt vai vibrēt. Ja neesat drošs par savām spējām novērtēt automašīnas tehnisko stāvokli, apdomājiet iespēju veikt automašīnas diagnostiku!

Automašīnas diagnostika

Arī lietota automašīna var būt vizuāli nevainojamā stāvoklī, tomēr mūsdienās diemžēl netrūkst negodprātīgu pārdevēju, kas pirms pārdošanas mēdz noslēpt automašīnas defektus. Īpaši riskanta ir auto pirkšana no privātpersonas. Lai būtu drošs, ka pārdevējs apgalvo patiesību un lietota automašīna pēc iegādes nesagādā pamatīgas galvassāpes, kā arī pamatīgi nepatukšo maciņu, ieteicams veikt automašīnas diagnostiku kādā uzticamā auto servisā! Svarīgi, lai auto servisu izvēlaties Jūs pats!

Automašīnas diagnostika, protams, ir maksas pakalpojums, tomēr šīs simboliskās izmaksas var palīdzēt ietaupīt patiesi ievērojamu naudas summu, ja atklāsies, ka automašīnai nepieciešams pamatīgs remonts. Vairumā auto servisu ir pat speciāla pakalpojumu pakete kā ‘’automašīnas pārbaude pirms iegādes’’ vai ‘’automašīnas iegāde pirms tehniskās apskates’’.

Arī lietota automašīna var prasīt pamatīgu finansiālo ieguldījumu, turklāt ar automašīnas iegādi izmaksas nebeidzas. Esat noskatījis lielisku automašīnu, taču pašreiz tai nedaudz pietrūkst? Iespējams, var palīdzēt aizdevums auto iegādei no Ferratum.lv, tomēr atcerieties, ka ikviens aizdevums ir nopietnas saistības, tādēļ rūpīgi izvērtējiet savas iespējas to atmaksāt!

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.