“Mājturības stundas man bija vismīļākās, īpaši patika rokdarbi un ķimerēšanās ar sīkām lietām. Radoši darbojos jau sen. Esmu izmēģinājusi taisīt rotas, gleznot ar akvareļiem, dekupēt, šūt, apzīmēt traukus, palagus, kreklus un spilvendrānas. Tāpat esmu taisījusi pužļu gleznas, sapņu ķērājus un citus dekorus mājai,” stāsta četru bērnu māmiņa no Iecavas Marta Hibnere.
Atelpa no ikdienas
Marta sevi sauc par rokdarbnieci un jūtas samulsusi, ja kāds uzrunā par mākslinieci, jo tāda vēl nejūtas. 2019. gadā viņa kļuva par pašnodarbināto personu, lai oficiāli pārdotu savus rokdarbus. Tajā laikā arī tapa viņas radošo darbu lapa sociālās saziņas platformās “Facebook” un “Instagram” – “Martas darbošanās prieks”. Pirmās lietas, ko Marta sāka izgatavot, bija atstarotāji, bet vēlāk pievērsās dekoru veidošanai no polimērmāla masas. “Dažādo lietu gatavošana man ir kā atelpa un restarts no ikdienas. Parasti darbojos, kad mazie bērni guļ,” saka rokdarbniece. Viņa piebilst, ka dekoru gatavošanā dažkārt palīdz septiņgadīgā meita, jo mazākajiem bērniem ir riskanti darboties ar sīkām lietām.
Oriģināli dekori vienā eksemplārā
Marta piedāvā visdažādākos polimērmāla dekorus, ar kuriem pamielot acis un dvēseli, – krūzītes ar gardu kūciņu, makarūnu magnētus ikdienas zīmītēm, iepirkumu sarakstam vai citiem nieciņiem, zīmīšu turētājus cepuma formā, bērnu istabas dekorus, piezīmju tāfeļu dekorus un daudzus citus. Viņa atklāj, ka katrs izstrādājums ir unikāls, otra tāda nav, jo otrreiz tādu izveidot vienkārši nesanāk.
“2022. gada nogalē manu prātu aizņēma doma, kā būtu, ja es veidotu auskarus, un tagad jau dažus pārus esmu izveidojusi. Jaunas idejas un dizainus iegūstu, izskatot “Pinterest” vietni, un tad tikai gribas iet un izmēģināt. Vēl idejas rodas, ja ir vajadzība pēc kaut kā, piemēram, pēc smaržkociņu turētāja. Iedvesmojos arī no citiem māksliniekiem, bet nekad nekopēju viņu darbus, jo tā ir necieņas izrādīšana šim cilvēkam, kurš izveidojis lietai savu dizainu,” pauž Marta.
Viņa ir priecīga par pozitīvām klientu atsauksmēm. Īpaši bieži pircēji saka, ka gatavā lieta dzīvē izskatās labāk nekā fotogrāfijā, un tas rada vēlmi turpināt iesākto. Martai ir arī klienti, kas pērk regulāri, vismaz trīs reizes gadā. Viņa atzīst, ka konkurentu pēc Covid-19 pandēmijas laika ir diezgan un visi sāk ar krūzīšu dekoriem. “Tāpēc tos gatavoju tikai savējiem un pazīstamajiem, kas var atbraukt pakaļ paši, un tiem, kas ļoti vēlas tieši no manis,” paskaidro rokdarbniece.
Dod lietām otru dzīvi
Vēl Martas aizraušanās ir lietu gatavošana no otrreizējām izejvielām, kas mūsdienās gūst arvien lielāku popularitāti, jo ļauj saudzēt vidi un taupīt resursus. No izlietotajām mēbeļu kastēm viņa darina visdažādākās lietas – rotaļu mašīnu garāžas, trases, burtus un ciparus, ko var izmantot svētkiem, ikdienas istabas dekorus, mazas rokdarbu kastītes un daudzas citas lietas. Tāpat tiek izmantoti audumu atgriezumi, lai šūtu somas, maciņus un karodziņus. No vecām šlipsēm top atslēgu piekariņi, bet no smalkiem audumu atgriezumiem – mazi groziņi. Viņa atklāj, ka no kafijas pupiņām var izveidot interesantu dekorrāmi, līmējot tās uz stikla vai kartona. Rezultātā būs smaržīgs dekors. Idejas pie Martas atnāk pašas no sevis, atliek tikai sākt radoši izpausties.
Polimērmāls
Polimērmāls ir plastilīnam līdzīga masa, ko izmanto rotaslietu un dažādu dekoru izgatavošanā. Materiāls ir viegli mīcāms un nedrūpošs. Pēc vajadzīgās formas un kompozīcijas izveidošanas tā jākarsē cepeškrāsnī 110 vai 130 grādu temperatūrā, lai sacietētu. Labākā polimērmāla īpašība ir izturība un spēja saglabāt formu, jo, apdedzinot lielas detaļas, tas neplaisā.
Raksta autore: Ingrīda Neusa-Luca
Foto: no Martas Hibneres personīgā albuma
Reklāma